Maahan kaivetun vesipiirin lämmöntuotto?

Asiaa ei ivailua

Onko tietoa? summittaisia lukuja. Jos maahan kaivaa vaikkapa 1,5m syvyyteen 25mm putkea 1000m . Sopiva glygolimäärä ja se neste kiertämään esim viherhuoneen lattiaan tai ilmaan jokin iso kennosto esim 1x1 m ja sopiva ilmankierto läpi puhaltimella.
Maassa on lämpö jotain 4c joten ei kuumaa ole odotetavissakaan mutta millaista watti määrää se tuottaisi koko ajan? viherhuoneissa on usein kaksionteloinen muovi seinissä ja katossa joka ei ole kummoinen eriste . Pakkasella esim 20c olis varmaan pakkasella kokohuone mutta paljonko?

Tarkennuksena ei siis mitään lämpöpumppu tekniikkaa vain puhallin kenno ja kiertovesipumppu. Kuumina kesäpäivinä sama putkisto myös lämmittäisi maat aja samalla jäähdyttäisi tukalan kuumaa viherhuonetta.

20

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 434+3

      "Maassa on lämpö jotain 4c"

      Eihän tuollainen maan lämpö riitä pakkasella lämmitämään maan pintaakaan joten ei kyllä eristämätöntä kasvihuonettakaan.

      Pitää olla kuumia lähteitä kuten islannissa.

    • ikujyhtgcdxs

      Tuskin sitä kilometriä tarvitaan. Maalämmössä on yleensä noin 500 m. Arvelisin jo puolen tuosta tuottavan melko paljon lämpöä yhden viherhuoneen pakkasen torjuntaan. Samalla voisit lämmitää talon ilmanvaihdon ilmanottoa.

    • Jos käytettävissä olisi mekaaninen kennosto puhaöitimineen ja tähän kennostoon syötettäisiin 4C nestettä. Siis meno nesteen lämpötila olisi tuo 4C:tta ja paluu 2 C:tta.
      Jos nestettä kiertäisi kennossa 50 litraa / min, niin laitteiston teho olisi n. 7kw.

    • eilämmitäei

      Eipä kylmä neste paljon lämmitä.

      • aehsjrdkut

        Kyllä se lämmittää jos alkaa pakastaa. Jos kenno on varsin suuri, torjuu pakkasen mutta ei hallaa. Viherhuoneen lämpötila laskee pakkasella muutaman asteen pakkasen puolelle mutta ei välttämättä enempää.


      • nuukajussi
        aehsjrdkut kirjoitti:

        Kyllä se lämmittää jos alkaa pakastaa. Jos kenno on varsin suuri, torjuu pakkasen mutta ei hallaa. Viherhuoneen lämpötila laskee pakkasella muutaman asteen pakkasen puolelle mutta ei välttämättä enempää.

        Riippuu myös talon seinän rakenteesta ja pinta-alasta paljonko lämpöä tulee viherhuoneeseen talon hukkalämmöstä. Toisaalta talon seinustalle tehty viherhuone vähentää hieman talon lämmitystarvetta.


      • eilämmitäei
        aehsjrdkut kirjoitti:

        Kyllä se lämmittää jos alkaa pakastaa. Jos kenno on varsin suuri, torjuu pakkasen mutta ei hallaa. Viherhuoneen lämpötila laskee pakkasella muutaman asteen pakkasen puolelle mutta ei välttämättä enempää.

        Onhan se hyvä lämmityskeino ja viherhuoneen plussalla pitämiseen kun ei mene muutaman asteen pakkasen puolelle. Taas yksi aivan turha kommentti. Meillä päin halla on yöpakkasia kevät-kesä-syksy aikaan ja pakkanen on sitten talvella. Miten hitossa se ei pientä yöpakkasta torju mutta torjuu sitten kunnon pakkaset. Kaikenlaisia tallaajia tämä ikiroutainen maa päällään kantaa.


    • Asiaa ei ivailua

      Jokin kaava tuohon olisi mukava saada että voisi laskeksella millaisista putkista ,virtauksista vedessä ja ilmassa yms puhuttaisiin todellisuudessa. Jos tuo oikein nerokas juttu olisi niin niitähän olisi enemmän mutta tosi asia on että jotain lämpöä tulee. Ei ole tarkoituskaan nostaa 10c vaan tuumia lämöjen määrää kun ulkona on -18 ja viherhuone tms sisälämpö on ?

    • eilämmitäei

      Kylmä neste ei paljon lämmitä. Ja se on totuus. Jos neste on 4 ja ulkolämpö on -20 niin ei se nouse plussalla vaikka kuinka kierrättäisi. Siis jossain eristämättömässä viherhuoneessa. Jo lämpöhukka on suurempi kun saatava lämmitysenergia.

      • Kaikki on kiinni lämmittimen tehosta. Jos litroja siirtyy tarpeeksi ja kenno siirtää lämmön, niin parin asteen hyödyntäminen riittää X lämmön tarpeeksi.

        Helposti muistettava kaava. Kun jäähdytetään/ lämmitetään 860 litraa vettä 1 C aseteen, niin energia määrä on 1kwh.


    • Maasta kun tahtoo talvella tulla maalämpöpumpullekin miinus merkkistä lämpöä.

      • plussaa...

        Eiköhän maaperässä riitä lämpöä ihan plussan puolelle koko talven ajaksi, jos maanpiiri on suunniteltu oikein.


    • ennemmin näin

      Niih, taitaa se pumpun ja puhaltimen moottori lämmittää enempi kuin tuo
      "lämpöliuos".
      Ei taida liemi liikkua pienellä pumpulla tuuman putkessa kilometrinmatkaa.
      Eli laskekaapa pumpun ja puhaltimen vaatima teho ja valjastetaan se
      tuon tilan suoraan lämmitykseen.

    • tiedonvartija

      Kannattaisi miettiä aivan oikeaa lämpöpumppua noin pienillä lämpötilaeroilla. 10 asteen lämpötilaeron saa jollain 40 copilla teoriassa. Kilowatilla 40 kilowattia.

    • Sivurönsyille oma fo

      "Tarkennuksena ei siis mitään lämpöpumppu tekniikkaa vain puhallin kenno ja kiertovesipumppu. Kuumina kesäpäivinä sama putkisto myös lämmittäisi maat aja samalla jäähdyttäisi tukalan kuumaa viherhuonetta. "

      Kysymyksen tekstistä luettua.

    • Naurettavaa pohdinta

      Jos tuo kylmä veden kierrättäminen olisi mullistava idea niin kyllä se olisi jo keksitty. Turha siitä on enää suoli24 professorien jatkaa. Niin kun joku ylempänä sanoi kiertovesipumppukin tuottaa enemmän lämpöä kun tuo kylmä vesi.

      Helpoin keino on laittaa sinne vaikka ILP ja siihen ylläpitolämpö.

      • Rakentavasti tekstit

        "Tarkennuksena ei siis mitään lämpöpumppu tekniikkaa vain puhallin kenno ja kiertovesipumppu. Kuumina kesäpäivinä sama putkisto myös lämmittäisi maat aja samalla jäähdyttäisi tukalan kuumaa viherhuonetta. "

        Mielenkiintoinen on myös vastauksesi johon uskot, "kiertovesipumppukin tuottaa enemmän lämpöä kun tuo kylmä vesi. "

        Kuinka jokin 40w pumpun "kuumenemis" lämpö voi tuottaa enemmän kuin kenties 1c 1x1m2 kennon läpi kulkeva ilma jos huoneesa on vaikkapa -4c ja ulkona -15c?

        Toki sekin pumpun lämpö on hyödyksi kummassakin tapauksessa ja samoin puhaltimen 40W?


    • Mitat

      25 mm putki vaikuttaa ohuelta säätövaraan ja tehoon nähden.

    • kfgkjfjhf

      Kaikki riippuu viherhuoneen eristyksestä. 25mm putkea ei kannata käyttää, koska siinä tulee virtausvastus vastaa. 25mm putkella sinulla tarvitsee olla jotain 10x100m lenkit.

      Itse olen miettinyt vastaavaa viritystä täysin kylmään autotalliin.

      • yms yms

        Putki koko ja pituuden määritys voikkin olla hankalempi juttu , kukahan osaa moiset kaavat ?
        -kennon koko teho?
        -putkien pituus ja paksuus
        -kiertovesipumpun teho
        -automatiikka jonkinlainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3774
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3169
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2375
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      1990
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1642
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1621
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1463
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe