Piha-alueen korjaus

Työn maksaja

Taloyhtiössämme tehdään mittavaa remonttia, johon kuuluvat putket, sähköt, ikkunat, julkisivut ja piha-alue. Hintaa tulee kutakin asuntoneliötä kohden toistatuhatta euroa!
Tavalliselle osakkeenomistajalle, joka ei ole sijoittaja, tämä summa on aivan posketon.
Siksi onkin ollut piinallista vierestä seurata työn edistymisen verkkaisuutta. Sanotaan, että suomalainen on ahkera työntekijä. Se tulee kyllä hyvin kyseenalaiseksi, kun seuraa miesten työtahtia pihassa. Seitsemän maissa työpaikalle saavutaan. Noin puoli kahdeksan jotain aloitellaan. Yhdeksältä sitten onkin jo aika lähteä aamukahville, josta palataan n. puolen tunnin kuluttua. Kiirettä ei ole kellään. Saattaapa olla, että yksi tekee jotain ja kolme muuta seisoskelee vieressä tupakoiden. Aniharvoin näkee, että kaikki neljä yhtä aikaa tekisivät jotain. No, yhdeltätoista, viimeistään puoli kahdeltatoista lähdetään ruokatauolle, joka kestää ja kestää. Ja sitten taas sama meno jatkuu, kunnes kahden maissa mennään päiväkahville n. puoleksi tunniksi. Työpäivä on ohi puoli neljän - neljän maissa. Hohhoijaa, saatiinpa taas paljon aikaseksi!
Tuskin pienyrittäjillä on varaa tällaiseen työtahtiin. Siellä itse pomokin uurastaa eikä vaan istu toimistossa tietokoneen äärellä tai puhelimessa.
Isojen urakkafirmojen pomojen olisi syytä katsoa peiliin ja panna joku seuraamaan, millaista työmiesten työnteko oikein on!
Mutta mitäpä sen niin väliksi, kun palkka juoksee ja asukas maksaa!

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahaton.

      Miksi olet kateellinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2892
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2753
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    5. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1639
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1590
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      19
      1478
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1249
    Aihe