Kertokaapas, että voiko kosteussulun päälle maalata esim. Luja kosteisiin tiloihin soveltuvalla maalilla. Tiedän, että Tikkurilalla ja Teknoksella on kosteussulkumaali, mutta ovat verrattain hintavia. Eli perinteinen(Kiilto ym.) kosteussulku seinään ja pintaa hyvä kostiantilan maali? Tämä kosteussulku maaliyhdistelma tulee sellaiseen paikkaan, jossa seinän tulee kestää vain vesiroiskeita.
Kosteussulku ja päällemaalaus
5
6047
Vastaukset
- oi miksi
Miksi siihen yleensäkään olet laittamassa kosteussulkua, jos kosteuden kestävää maalia vedät. Kaksi kerrosta imevään alustaan yleensä riittää, jos ei ole kovalla kulutuksella (autotallin/pannuhuoneen lavuaarin tausta ym).
Vastauksena kysymykseen, tottakai sen kuivuneen tai vaikka märän kosteussulun päälle VOI maalata, vain sinä itse päätät onko järkevää maalata eri tarkoitukseen tarkoitettujen aineiden päälle - Voi tulla krouvin
näköinen. Itsellä tulis muutamakin vaihtoehtoinen tapa mieleen ja tässä nyt alkuun pari vaihtoehtoa.
1) Kosteueristeen päälle saneerauslaasti ja vasta sitten se maali.
2) Riippuen hieman tapauksesta, siihen vois telata suoraan epoksipinnoitteen joka toimisi samalla kosteuseristeenä.- aapo?
Kosteussulku ja vesieriste on kaks ihan eri tuotetta. Kyllähän esim. Tikkurilan vesieristysjärjestelmään kuuluu kosteussulku maalin alle. Tosin myös lasikuitukangas.
Roiskevedelle riittä kyl pelkkä maali varsinkin jos käytetään Lujaa tai vast. - Märkätila vai ei
aapo? kirjoitti:
Kosteussulku ja vesieriste on kaks ihan eri tuotetta. Kyllähän esim. Tikkurilan vesieristysjärjestelmään kuuluu kosteussulku maalin alle. Tosin myös lasikuitukangas.
Roiskevedelle riittä kyl pelkkä maali varsinkin jos käytetään Lujaa tai vast.>> Roiskevedelle riittä kyl pelkkä maali varsinkin jos käytetään Lujaa tai vast.
Se on ihan totta jos määräykset ei edellytä kosteuseristettä, vaikka kipsilevyn ja etenkin lastulevyn pohjustaisin kyllä kosteussululla ennen maalia. Käsittääkseni taas varsinaiseen märkätilaan esim. pesuhuoneeseen, pitää nykysäädösten mukaan vetää kosteuseriste lattiasta katon rajaan asti.
- omppeli
No älä nyt ainakaan niihin Tikkurilan ylihinnoiteltuihin sotkuihin ainakaan sorru.
Ja muistathan, että suomalaisten (ei ihan kaikkien) maalinvalmistajien kesken toimii hintakartelli. Kerran jo käsittääkseni saaneet tuomionkin.
Kilpailua lisää maalimarkkinoille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418341Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047539Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1045745Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472672Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349