Ensin perheessämme oli Soneran liittymät. Viimeisenä liittymätyyppinä Sonera One. Kaikki pelasi hyvin. Ainoastaan hinnat alkoivat tuntua hiukan kovilta. Kun sitten Elisan kampanjaan kuului kahden liittymän vaihdosta kumivene, digiboxi ja 120 euroa puheaikaa kumpaankin, niin jo lähti 2 liittymää Elisalle. Ja loput 2 meni Elisalle 100 euron puheajoilla ja 50 euron S-ryhmän lahjakorteilla. Sielläkin kaikki pelasi hyvin. Ainoastaan heimonumeroiden käyttö harmitti, kun ei voinut toisilleen soitella ihan normaaleilla numeroilla. Liittymätyyppinä oli Elisa Tandem Aina Plus. Sitten alkoi taas näkyä mainonnassa uutta valoa. Vaikka edellisten puheaikoja oli vielä käyttämättä, niin nyt vaihdettiin kaikki 4 liittymää dna:lle; 2 liittymää on dna Helmi ja 2 liittymää dna Onni -liittymiä. Tähän asti kaikki on pelannut hyvin. Jopa päivän uutisotsikot saa maksutta tekstiviestinä. Ainoastaan kuuluvuus on landella hiukan huonompi kuin Elisalla ja Soneralla, mutta senhän selittää se, että dna käyttää Finnet-yhtiöiden omaa verkkoa, joka ei ole aivan yhtä kattava ja tehokas. Jos laskut kuitenkin puolittuvat, niin ei haittaa. Numeron säilyttäminen on sujunut molemmissa vaihdoissa mallikkaasti. Ei ole korttia ehtinyt vaihtaa kun uusi liittymä on ollut jo auki. Hintoja kannattaa vertailla vaikkapa liittymälaskurilla, joka löytyy osoitteesta http://gsm.segetech.com/
Vertailussa dna-elisa-sonera
2
529
Vastaukset
- liittymästä toiseen
Hiukan samantapainen on minunkin kännykkähistoria.
Ensin oli työsuhde sonera, sitten työsuhde elisa ja viimein työsuhde dna, josta tuli sitten myös perheeni operaattori, jo ihan dna:n alkuvaiheessa.
Sen verran poikkeava kuitenkin, etten ole vaihtanut koskaan yksityisenä operaattoria.
Kuuluvuus on alueellamme tosi hyvä, tosin en muuallakaan kiertäessäni ole kuuluvuusongelmiin törmännyt, ja aina olen perheeni laskut saanut hoidettua.
Minulla oli maraton pitkään, ja muilla perheenjäsenillä perusliittymät. Helmen tultua markkinoille, vaihdoin kaikki, myös omani siihen.
Seuraava lasku näyttää, mihin suuntaan summat kehittyvät, sillä maraton opetti puhumaan pitkiä puheluita. - Dnaalainen
Itselläni myös nykyisin dna (ennen Itä sonera, joka oli ainakin silloin aivan surkea, en tiedä mitä se on nyt) dna on luotettava liittymä itellä nyt Dna äly 21m, jossa on netti (13,90€/kk) ja puhelut/min ja viestit (7senttiä kappaleelta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859