Aika vähän on tarinoita siitä että aseluvat olisi saatu takaisin ja miten se tapahtui? Olis mielenkiintoista kuulla semmosesta.
Luvat takaisin
5
222
Vastaukset
- munaukko kans
Itse syyllistyin raiskaukseen ja törkeään pahoinpitelyyn kultaisella 80luvulla. Tosin silloin ei edes luvat lähteny.
- ammuskelija.
Kaveri menetti aikoinaan luvat laittoman räjähdysaineen takia. Kantoi aseet päivähöitoon tutulle asesepälle. Viiden vuoden päästä aloitti hakemaan lupia takaisin ja nykyisin kaikki aseet on taas kotona. Tämä tapahtui 90-luvulla.
Rikoksilla on tietty karenssiaika ja ajan jälkeen asioita harkitaan uudestaan. - monta asiaa
Jos väkivalta rikoksia tehnyt niin turha kuvitella että ikinä saa ainakaan käsiaseet voi unohtaa loppuelämäksi ainakin lailliset.
Nykyisin ei saa mitään lupaakaan kovin helpolla ja on monta asiaa jotka vaikuttaa aselain kiristyksen jälkeen.
Yleensä kieltävä vastaus tulee oli ensi hakija tai vanhoja lupia takaisin anoessa tulee seuraavista 100% varmuudella.
1 huumeiden käytöstä jäänyt kiinni tai useita kännisekoiluja joissa joutunut poliisn kanssa tekemisiin.
uhkauksista jäänyt kiinni eli niistä tehty tutkinta.
kuuluu anarkisti porukkaan ja hajoitellut paikkoja ja jäänyt kiinni
pottuillut poliisille rajusti joskus ja nimi otettu tietoon.
Ylimielinen käytös lupaa hakiessa ja ryysyt päällä sekä vanhalle viinalle haisevana niin unohtaa voi luvat.
Tietenkin samat asiat oltava kunnossa eli seurassa oltava ja silloin kun luvat lähti omista ja heti erosit seurrasta ja liityt vasta juuri lupia takaisin hakiessa et tule saamaan. - Kokemusta mauno
Paitsi jos asut etelä-pohjanmaalla ja omaat huijjarin kyvyt niin vaikka menetät pistoolisi niin saat sen takaisin "jollakin" tavalla...ilman mutinoita..
- ihmeettelevä
Autolla on lähes vapaa tappoikeus suomessa eikä saa kuin ehdollista varsinkaan jos huumepäissään jonkun tappaa ajaen törkeää ylinopeutta väärää puolta tietä. Näin ainakin täälläpäin oli. Jaa juu ja 200€ sakkoa.
Nuori huumenainen on mieleinen oikeuslaitokselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875