Moi! Mulla on kani. Se on koht puoli vuotias ja mä mietin että voisko sillä hankkia pentuja kannattaako mun. Ja kuinka vanhana kanille voi hankkia pentuja?? Voisitteko vastata kiitos!☺
kanille pentuja?
leijonaluppa
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mietippä eka tähän kunnon vastaus: mikä on sun tavoite siltä poikueelta?
En oikeen tiedä
Siispä, en nyt halua vaikuttaa tylyltä, mutta kannattaa olla teetättämättä poikasia. Syynä juurikin tuo tulikirahvin mainitsema kanien ylitarjonta. Jos kuitenkin poikasia haluat, nii kannattaa juurikin tuota sijoitusnaarasta miettiä. :)
Kaneja on kodittomina todella paljon, suosittelen lämpimästi olemaan teettämättä poikasia, ja kannustamaan kanin hankkimista harkitsevia kavereitakin etsimään koditonta pitkäkorvaa läheisiltä eläinsuojeluyhdistyksiltä :)
Jos kyseessä on sun eka kani, kannattaa ihan rauhassa muutenkin tutustua normaaliin elämään kanin kanssa ennen kuin miettii poikasia, ja mieluummin vaikka hankkia omalle kanille kaveri. Poikasissa on aina oma hommansa, ja yllätyksiä tulee vaikka tuntisi lajinsa tosi hyvin. Jos poikaset kuitenkin kiinnostaa, kasvattajalta otettu sijoitusnaaras on hyvä tapa päästä tutustumaan niihin! Kasvattaja hoitaa astutuksen ja sopivan kumppanin naaraalle, sä saat hoitaa poikasia, ja sitten kasvattaja etsii niille kodit luovutusiässä.