Asuin aikanaan vuokra-asunnossa, jonka saamiseksi piti perustaa vuokravakuustili. Nyt olen asunut jo monta kuukautta muualla, mutta vuokravakuusrahoja en ole vielä ehtinyt kysellä jatkuvan kiireen vuoksi (paikkakuntakin on kaukana). Voiko vuokranantajani nostaa ne vuokravakuustililtä ja käyttää ne omiin menoihinsa?
Rahat vuokravakuustilillä vuokrasopimuksen päättymisen jälkeen
6
214
Vastaukset
- Käy pankissa
Vuokranantaja voi nostaa ne rahat millon tahansa ilman sen kummempia perusteluita, ainakin Osuuspankin sivuilla olevissa vuokravakuustilin ohjeissa luki näin, kun viimeksi asiaa tutkin. Itse saat nostettua ne, mikäli vuokranantaja on antanut luvan nostoon.
- lahja vuokranantajal
Ihan turha tässä vaiheessa enää kysellä rahojen perään, jos et itse ajoissa tajunnut pyytää. Sitäpaitsi eikö se automaattisesti makseta tilille sen jälkeen, kun vuokranantaja on todennut asunnon palautuskelpoiseksi?
- dfsgdfsgdfshgfhghsgh
Heh, kumma vuokralainen joka "unohtaa" 2kk(?) vuokravakuuden, mutta muistaa kuitenkin maksaa taas uuden vuokravakuuden uutta vuokra-asuntoa varten. :) Joillakin ei ole pikkurahasta näköjään puutetta, ei ainakaan trolleilla. :)
Eri pankeilla voi olla hieman eri sääntöjä, mutta käsittääkseni tarvitset pankin lappuun vuokranantajan allekirjoituksen ja lapun kanssa pankin tiskille, jotta saat rahat pois.
Jos vuokranantaja on nostanut varoja tililtä ja koet ne aiheettomaksi, niin voit vaatia mahdollista poliisitutkintaa kavalluksesta. HUOM! Sinun pitää myös pystyä osoittamaan että vuokria ei ole rästissä tai asunto ei ole kulunut (korvausvaatimuksia) sekä vuokranantajan pitää tarvittaessa esittää kuitteja vahingoista (on korjattu).- sdgvb
No en mä niitä rahoja unohtanut, mutta kiireiden takia en ole ehtinyt niiden perään käydä kysymässäkään, ja totta puhuen ei tässä työtilanteessa pikkurahasta ole puutetta ;) En kuitenkaan halua hyvää hyvyyttäni lahjoittaa tuota rahaa ex-vuokranantajalleni, etenkin kun siivosin kämpän perin pohjin sen näköiseksi, kuin se oli minun siihen muuttaessa.
- sori, ne meni
sdgvb kirjoitti:
No en mä niitä rahoja unohtanut, mutta kiireiden takia en ole ehtinyt niiden perään käydä kysymässäkään, ja totta puhuen ei tässä työtilanteessa pikkurahasta ole puutetta ;) En kuitenkaan halua hyvää hyvyyttäni lahjoittaa tuota rahaa ex-vuokranantajalleni, etenkin kun siivosin kämpän perin pohjin sen näköiseksi, kuin se oli minun siihen muuttaessa.
Vuokranantajalla on oikeus nostaa rahat tililtä kuukauden päästä. Olet siis jo lahjasi antanut.
- sinuunrahatovat
sori, ne meni kirjoitti:
Vuokranantajalla on oikeus nostaa rahat tililtä kuukauden päästä. Olet siis jo lahjasi antanut.
Kyllä ne toki saat jos ei ollut aihetta niitä vuokranantajan ottaa. Anomus sisään.
Email, kirjattu kirje ja haastehakemus jos ei vastaa.
Tietty voit ekaksi soittaakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576293Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3355288Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1634985Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1404784Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204020Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202526Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32308Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282147- 731912
- 2231721