Asuin aikanaan vuokra-asunnossa, jonka saamiseksi piti perustaa vuokravakuustili. Nyt olen asunut jo monta kuukautta muualla, mutta vuokravakuusrahoja en ole vielä ehtinyt kysellä jatkuvan kiireen vuoksi (paikkakuntakin on kaukana). Voiko vuokranantajani nostaa ne vuokravakuustililtä ja käyttää ne omiin menoihinsa?
Rahat vuokravakuustilillä vuokrasopimuksen päättymisen jälkeen
6
191
Vastaukset
- Käy pankissa
Vuokranantaja voi nostaa ne rahat millon tahansa ilman sen kummempia perusteluita, ainakin Osuuspankin sivuilla olevissa vuokravakuustilin ohjeissa luki näin, kun viimeksi asiaa tutkin. Itse saat nostettua ne, mikäli vuokranantaja on antanut luvan nostoon.
- lahja vuokranantajal
Ihan turha tässä vaiheessa enää kysellä rahojen perään, jos et itse ajoissa tajunnut pyytää. Sitäpaitsi eikö se automaattisesti makseta tilille sen jälkeen, kun vuokranantaja on todennut asunnon palautuskelpoiseksi?
- dfsgdfsgdfshgfhghsgh
Heh, kumma vuokralainen joka "unohtaa" 2kk(?) vuokravakuuden, mutta muistaa kuitenkin maksaa taas uuden vuokravakuuden uutta vuokra-asuntoa varten. :) Joillakin ei ole pikkurahasta näköjään puutetta, ei ainakaan trolleilla. :)
Eri pankeilla voi olla hieman eri sääntöjä, mutta käsittääkseni tarvitset pankin lappuun vuokranantajan allekirjoituksen ja lapun kanssa pankin tiskille, jotta saat rahat pois.
Jos vuokranantaja on nostanut varoja tililtä ja koet ne aiheettomaksi, niin voit vaatia mahdollista poliisitutkintaa kavalluksesta. HUOM! Sinun pitää myös pystyä osoittamaan että vuokria ei ole rästissä tai asunto ei ole kulunut (korvausvaatimuksia) sekä vuokranantajan pitää tarvittaessa esittää kuitteja vahingoista (on korjattu).- sdgvb
No en mä niitä rahoja unohtanut, mutta kiireiden takia en ole ehtinyt niiden perään käydä kysymässäkään, ja totta puhuen ei tässä työtilanteessa pikkurahasta ole puutetta ;) En kuitenkaan halua hyvää hyvyyttäni lahjoittaa tuota rahaa ex-vuokranantajalleni, etenkin kun siivosin kämpän perin pohjin sen näköiseksi, kuin se oli minun siihen muuttaessa.
- sori, ne meni
sdgvb kirjoitti:
No en mä niitä rahoja unohtanut, mutta kiireiden takia en ole ehtinyt niiden perään käydä kysymässäkään, ja totta puhuen ei tässä työtilanteessa pikkurahasta ole puutetta ;) En kuitenkaan halua hyvää hyvyyttäni lahjoittaa tuota rahaa ex-vuokranantajalleni, etenkin kun siivosin kämpän perin pohjin sen näköiseksi, kuin se oli minun siihen muuttaessa.
Vuokranantajalla on oikeus nostaa rahat tililtä kuukauden päästä. Olet siis jo lahjasi antanut.
- sinuunrahatovat
sori, ne meni kirjoitti:
Vuokranantajalla on oikeus nostaa rahat tililtä kuukauden päästä. Olet siis jo lahjasi antanut.
Kyllä ne toki saat jos ei ollut aihetta niitä vuokranantajan ottaa. Anomus sisään.
Email, kirjattu kirje ja haastehakemus jos ei vastaa.
Tietty voit ekaksi soittaakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1971535Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231288- 521042
- 72965
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52873- 58873
- 105855
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 82820
- 42814