ylimäär. vuoto? pidentyneet menkat

Heippa

Aloitan juttuni siitä kun söin e-pillereitä (Diane Nova) akneen.

Aloitin Diane Novat huhtikuussa 2003 akneen. Kuukautiseni olivat ennen pillereitä melko säännölliset ja kestivät n.6 päivää. Söin pilsuja elokuuhun 2004 asti eli aikaa kertyi jotain 1,7 vuotta. Kun pillereiden syömisestä tuli TASAN vuosi täyteen (huhtikuu 2004) menivät kuukautiseni "sekaisin". Eli ne alkoi kaksi päivää myöhemmin, ja kestivät melkein 7-8 päivää (6 päivää verta, 1-2 päivää sellaista ruskeaa menkkojen jämävuotoa) niukahkoa.

Soitin VÄLITTÖMÄSTI gynelleni, koska pelästyin. Hän sanoi, että se on normaalia. Olen lukenut/kuullut että muillakin on tullut tällaista kun tuli vuosi täyteen pillereiden aloittamisesta. Lääkäri sanoi, ettei huolta. Kun siis aloitin pilsut, menkkani kestivät tasan 5 päivää. Eli lyheni jonkin verran. Kuukautiset pysyivät 7-8 päivän mittaisina siihen asti kun lopetin pillerit.

Nyt olen ollut ilman pillereitä n. 2,5 kuukautta. Kuukautiset tulivat ajallaan (ei ollut kolmea kuukautta pois, kuten joskus kuulee). Nyt minua ihmetyttää vuoto. Se on EDELLEEN 7-8 päivää eli 5 päivää kunnon vuotoa, sitten 2 päivää sitä jämävuotoa joka on niukkaa. sitten tulee kohta, jolloin tämä jämävuoto loppuu ja tulee tavallinen valkovuoto (eli ei tule ylimääräisiä vuotoja kesken kierron).

Onko normaalia, että tulee tätä jämävuotoa/jäkivuotoa? Vai pitääkö taas soittaa paniikissa gynelle? Olen ajatellut, että katson ainakin kolme kuukautta, ja menen sitten gynelle jos ei pituus/jälkivuoto "normalisoidu". Kertokaa onko teillä kokemuksia? Koska eikö siinä kestä hetken, ennen kuin vuoto normalisoituu?

voiko tämä olla ylimääräistä vuotoa?? vai liittyykö menkkoihin? Kun olen kuullut, että jos tulee kierron MUUNA aikana verta tms. voi olla vaikka syöpä... Mutta jos se olisi sellaista, miksi se tulisi juuri menkkojen jälkeen? Papa on ollut 1 eli kaikki ok. (otettu maaliskuussa 2003)
1853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla on kesästä asti tullu menkkojen jälkeen ihme ruskeeta vuotoa; menkat on loppunu, ehkä päivä väliä ettei tuu mitään ja sitte tiputtelee..
Syön kans pillereitä, Diane Nova, nyt neljättä vuotta.
No, kesällä soitin myös hädissäni lääkäriin, jolloin neuvolatäti sanoi ettei oo mitään hätää, jos tiputtelua ei oo ennen ollu eikä jatku. Sitten tehtiin klamydiatesti ja sieltähän se löytyi. Oireiden ajateltiin viittaavan siihen. Sitten se kontrolloitiin ja oli mennyt antibiooteilla ohi. Silti samat oireet on jatkunu..
Nyt on ollut kovia alavatsakipuja kolmisen viikkoa, ja nyt menkkojen jälkeen tiputtelee enemmän kuin enennen, nytkin, vaikka otin ekan pillerin jo lauantaiaamuna.
Perjantaina lääkäri, saa nähdä mitä sitä löytyy..
Yleiskuntokin on heikennyt, johtuen ehkä stressaamisesta ja tuon asian aiheuttamasta lievästä masennuksesta.. No kävin ottamassa nyt kuukausien jälkeen klamydiatestin uudestaan. Ihan varmuuden vuoksi.
Kyllä on kiva olla terve. Eihän sitä sitten osaa arvostaa kun on...

Jos jollain on kokemuksia tällasista oireista niin kertokaapa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttakaa... kirjoitti:

Heippa

Aloitan juttuni siitä kun söin e-pillereitä (Diane Nova) akneen.

Aloitin Diane Novat huhtikuussa 2003 akneen. Kuukautiseni olivat ennen pillereitä melko säännölliset ja kestivät n.6 päivää. Söin pilsuja elokuuhun 2004 asti eli aikaa kertyi jotain 1,7 vuotta. Kun pillereiden syömisestä tuli TASAN vuosi täyteen (huhtikuu 2004) menivät kuukautiseni "sekaisin". Eli ne alkoi kaksi päivää myöhemmin, ja kestivät melkein 7-8 päivää (6 päivää verta, 1-2 päivää sellaista ruskeaa menkkojen jämävuotoa) niukahkoa.

Soitin VÄLITTÖMÄSTI gynelleni, koska pelästyin. Hän sanoi, että se on normaalia. Olen lukenut/kuullut että muillakin on tullut tällaista kun tuli vuosi täyteen pillereiden aloittamisesta. Lääkäri sanoi, ettei huolta. Kun siis aloitin pilsut, menkkani kestivät tasan 5 päivää. Eli lyheni jonkin verran. Kuukautiset pysyivät 7-8 päivän mittaisina siihen asti kun lopetin pillerit.

Nyt olen ollut ilman pillereitä n. 2,5 kuukautta. Kuukautiset tulivat ajallaan (ei ollut kolmea kuukautta pois, kuten joskus kuulee). Nyt minua ihmetyttää vuoto. Se on EDELLEEN 7-8 päivää eli 5 päivää kunnon vuotoa, sitten 2 päivää sitä jämävuotoa joka on niukkaa. sitten tulee kohta, jolloin tämä jämävuoto loppuu ja tulee tavallinen valkovuoto (eli ei tule ylimääräisiä vuotoja kesken kierron).

Onko normaalia, että tulee tätä jämävuotoa/jäkivuotoa? Vai pitääkö taas soittaa paniikissa gynelle? Olen ajatellut, että katson ainakin kolme kuukautta, ja menen sitten gynelle jos ei pituus/jälkivuoto "normalisoidu". Kertokaa onko teillä kokemuksia? Koska eikö siinä kestä hetken, ennen kuin vuoto normalisoituu?

voiko tämä olla ylimääräistä vuotoa?? vai liittyykö menkkoihin? Kun olen kuullut, että jos tulee kierron MUUNA aikana verta tms. voi olla vaikka syöpä... Mutta jos se olisi sellaista, miksi se tulisi juuri menkkojen jälkeen? Papa on ollut 1 eli kaikki ok. (otettu maaliskuussa 2003)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu