http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8856491
Samanlaisia alueen taloja kaupiteltu reilun millin hintaan..
Alueella vain omakotitaloja. Ainoat kerrostalot n. 500 metrin päässä, mutta ne ei näy. Meri vieressä.
Samanlaisia alueen taloja kaupiteltu reilun millin hintaan..
Alueella vain omakotitaloja. Ainoat kerrostalot n. 500 metrin päässä, mutta ne ei näy. Meri vieressä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Alue hyvä, mutta silti Itä-Helsinkiä.
Kukaan ei halua enää omakotitaloa.
Halvalla lähtee. Pitää muistaa, että Idässä..
Suomen hinnat laskettelevat vielä pitkään joten sen puoleen ei kiirettä. Noita tulee koko ajan lisää myyntiin ja kannattaa odotella todellisia alennusmyyntejä.
Paljonko tontin arvo on noilla kulmilla?
Paljon, vaikka meri ei ilmeisesti näykään...
Itselle tuo talo ei kuvien perusteella iske ja hintakin on vähän yli sen, mitä nyt olisin valmis pistämään taloon kiinni. Sääli vain, ettei tuollaisia tontteja ole pahemmin tarjolla (siis Helsingistä).
Jossain 500 tonnin kieppeillä on tuon arvo, ehkä hiukkasen päälle vielä nyt, max 600. Kieltämättä hieno talo.
"Taloyhtiön nimi Asunto osakeyhtiö Villinginsalmenpolku 9-11"
www.kauppalehti.fi/yritykset/yritys/as oy villinginsalmenpolku helsinki/26505779
"Yhtiö omistaa Helsingin kaupungin Jollaksen kaupunginosassa korttelissa 254 tontti nro 6 sekä sillä sijaitseva erillistalo liittymineen. Tontin pinta-ala on 524 m2. Yhtiö omistaa Helsingin kaupungin Jollaksen kaupunginosassa korttelissa 254 tontti nro 5 sekä sillä sijaitseva erillistalo liittymineen. Tontin pinta-ala on 647 m2"
Ei ole ok-talo vaan ERILLISTALO eli taloyhtiön KASSUKUUTIO!
Katos, meni itseltäkin ohi. Hyvin oli myynti-ilmoitukseen tämä olennainen tieto piilotettu. Tuollainen laskee hintaa heti para satasta omissa kirjoissa. Pyynti voi silti toki olla kohdillaan. En jaksa tutustua, kun ei napannut ennen tätäkään lisätietoa.
Voi vit-tu, saa niitten venalaisten naapureitten kanssa tapella lumenaurauksista. Sita paitsi kuka vatipaa jaksaa ravata noita portaita kolmanteen kerrokseen.
Just nauroin kun kebab kuski toi tänne herttoniemeen kuudenteen kerrokseen annoksen. Hissi paskana saatana :D
Pohjakuvissa olis pitänyt miettiä enemmän, keittiö/olohuone on kolkko. Naapuritalot näkyy joka ikkunasta ja kolme kerrosta epäkäytännöllinen. Sumppuun tehty talo.
Pesuhuoneen viimeisen päälle harkitut yksityiskohdat ovat kirsikka kakussa.
Sadesuihkujen lautaset on sijoitettu suoraan halogeenien alle -> ei häikäisyä.
Pesualtaiden lisääminen on helppoa, koska lattiakaivojen kansissa on jo valmiiksi reijät PA viemäriputkelle.
Tässä on kyllä myyjä toiminut erittäin älykkäästä. Ja tämän myymisellä on näköjään tarkoitus rahoittaa itselle se toisen tontin sekä tontti että kämppä.
On ostettu yksi tontti, siihen perustettu taloyhtiö jolla saa yritysvelkaa tontti panttia vastaan, niillä rakenneltu 2 taloa, tontti jaettu, itselle jää toinen palkkiona ja toisen myynnillä tarkoitus kattaa kaikki velat pois. Tosiasiassa siis 400.000 talo .. kelaa tontti 500 m2.
Tässä on vaan ostajan kannalta sellainen että.. saa vain osakkeen, josta pitäisi tutkailla että onko yhtiövelkaa josta pääsee vastaamaan. Ton kun menee ostamaan niin pääsee vielä kämpän aika hulppean 800.000 e:n lisäksi makselemaan toisten velkoja päälle niin huhhuh. Ilman muuta ostajan kannalta olisi hyvä purkaa koko yhtiö mutta tietenkin sitä ei saa tehtyä ennen myyntiä ja yhtiövelkojen maksua. Hassu tilanne tämäkin. Kaikenlaisia yritys virityksiä. Huomaa että kannattaa antaa muiden rakentaa. Se on niin että mitä tahansa ostaa mitä joku muu rakentanut niin maksaa päälle.. lasketaanpa.. verot 24%, mitä tahansa palkkana, tässä tapauksessa tontti sekä kämppä. Sitten vielä... maalämpö jonka tämän myyjä varmaan itse toteuttaa maan tapaan tilaten urakan itseltääm pistäen kustannukset tämän kämpän ostajalle.. maalämpö makselee sellaiset 300.000. Eli aika äveriästä tämänkin ostajan pitäisi olla.
Lasketaanpa millainen ostaja pitäisi löytyä... 5% omavastuu pankkilainaa vastaan
800.000/100*5=40.000 käteisenä että saisi edes sen lopun 760.000 lainaa.
Maksuaika 12kk*30v=360kk
760.000 /360 =2111e/kk.
Tässäkin taas kämppä joka on kallistunut siitä että siihen on pistetty velkaa ja siinä on asuttu ;) Ostajan parempi olla äveriäästä päästä, siinä vaan se ongelma että niillä on jo muualta parempi ja halvempi. Täällä vain nämä välittäjät toisilleen yrittää myydä. Saahan sitä koko ajan enemmän pantattavaa as oyhyn kun pistää hintapyyntönsä kovemmiksi ja kikkailee.
Tässä se toinen kämppä, vielä huokeampi ;)
http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8286527
Kyllä tällä joku meinaa nyt vaurastua. Yllättävän paljon kyllä jotain millin pyyntöjä Helsingissä. Yllättävän vähän ostajia yli 400.000e hintatietojen mukaan.
Posiivista, että tälläkin palstalla joku tietää asioiden syy ja seuraussuhteista jotain. Eli kyseinen kämppä on mallia oppikirjasta kaikkien vedätysten äiti. Huhhuh.
Ei jumaliste että tämä kateellisten kassuelmereiden valitus on niin läpinäkyvää, että HUH! aivan kammottavaa rääkymistä. Ei nämä kohteet ole tarkotettu teille, joten miksi vaivautua edes kommentoimaan?