Vanhemmat väheksyy ja haukkuu

Kiitos jos luit

Heippa! :) oon 16v tyttö, en oikeen oo puhunu tästä asiasta kellekkää, ku aattelin että se ei oo kauheen tärkeetä.. Mut mietin että voisin kuitenki kyssyy teijän mielipidettä!
Eli siis mun vanhemmat ei hirveesti arvosta mua tai mun tekemiä juttuja, ja ne haukkuu mua tosi usein. Esim, jos mulla on joku koe tulossa ja yritän lukee siihen ja äiti vaikka sattuu tuleen ja kysyy multa jotai siitä alueesta. Nii jos vastaan väärin niin tulee sellasta huutoa ja valitusta että en osais mitään.. Noh sitteku tuon kotiin jonku kokeen jossa yritin parhaani (jankutan sitä aina että YRITÄN PARHAANI) mutta se on sit menny vähän huonommin nii mum vanhemmat huutaa mulle ja haukkuu mut ihan lyttyyn. Se ei tunnu hirveen kivalta. Mulla on muutenki tositosi huono itsetunto nii tää ei yhtään paranna sitä..
Muutenki nykyään meillä kotona vaan riidellään ja suututaan toisillemme pikkuasioistaki.. Myönnän että kyllä mäki joskus niille huudan mutta se johtuu siitä että mä oon niin väsynyt tähän kaikkeen huutamiseen ja riitelyyn. Ne ei oikeen missään asiassa tue mua.. JA en missään nimessä uskalla kertoa vanhemmille mun viiltelyistä ja anoreksian oireista, vaikka ehkä haluisin... Ja tosiaan viime aikoina oon aika paljon miettiny itsemurhaa.. Sillä saisin tän kaiken paskan loppumaan! Oon saanu itteni pois niistä ajatuksista sillä että aattelen että kesällä mua oottaa yks aivan ihana reissu!!sitä en halua mistään hinnasta missata!! Mut niin kyllä mä nyt ainaki kesään asti täällä pysyn, mut en tiiä sitte kesän jälkeen...
Niin mitä mieltä te ootte tästä? Ku en vaan jaksais enää tätä joka päiväistä huutamista.. En vaan tykkää olla enää kotona vanhempien haukuttavana..

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuusenpallo

      Mä en ymmärrä vanhempia jotka ragee jostain koenumeroista.Mä en tajua tollasta.Opiskeletko esim.amikses tai lukios,ja asut kotona?suosittelen muuttaan soluasuntoon eihän tollasia vanhempia jaksa kukaan.Älä tee mitään pahaa itelles ,oot nuori elämä ees. Pian voit siis 18vee päättää ite asioistas ne ei vanhemmille kuulu jos niiltä tukea ei saa.Lähetän sulle hirmusti voimia älä lannistu!

    • Hei Kiitos kun luit!

      Oletko kertonut asiasta kenellekkään esim. koulukuraattorille tai sosiaalityöntekijälle? Parhainta nyt olisi että saisit ammattiapua perheen ulkopuolelta sinulle että vanhemmillesi.
      Opiskelija-asunnot ovat myös suht edullisia vuokriltaan jos kotona oikeasti ahdistaa olla. Saisit oman rauhan ja helpotusta oloosi ja opiskeluihisi.
      Toivotamme kovasti tsemppiä ja rohkeutta saada asia eteenpäin.

      Terveisin
      Jenni ja Jari
      Jyväskylän nettisaapas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      208
      6657
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      110
      5534
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      286
      3574
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2527
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1986
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      57
      1978
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1518
    Aihe