Vanhemmat väheksyy ja haukkuu

Kiitos jos luit

Heippa! :) oon 16v tyttö, en oikeen oo puhunu tästä asiasta kellekkää, ku aattelin että se ei oo kauheen tärkeetä.. Mut mietin että voisin kuitenki kyssyy teijän mielipidettä!
Eli siis mun vanhemmat ei hirveesti arvosta mua tai mun tekemiä juttuja, ja ne haukkuu mua tosi usein. Esim, jos mulla on joku koe tulossa ja yritän lukee siihen ja äiti vaikka sattuu tuleen ja kysyy multa jotai siitä alueesta. Nii jos vastaan väärin niin tulee sellasta huutoa ja valitusta että en osais mitään.. Noh sitteku tuon kotiin jonku kokeen jossa yritin parhaani (jankutan sitä aina että YRITÄN PARHAANI) mutta se on sit menny vähän huonommin nii mum vanhemmat huutaa mulle ja haukkuu mut ihan lyttyyn. Se ei tunnu hirveen kivalta. Mulla on muutenki tositosi huono itsetunto nii tää ei yhtään paranna sitä..
Muutenki nykyään meillä kotona vaan riidellään ja suututaan toisillemme pikkuasioistaki.. Myönnän että kyllä mäki joskus niille huudan mutta se johtuu siitä että mä oon niin väsynyt tähän kaikkeen huutamiseen ja riitelyyn. Ne ei oikeen missään asiassa tue mua.. JA en missään nimessä uskalla kertoa vanhemmille mun viiltelyistä ja anoreksian oireista, vaikka ehkä haluisin... Ja tosiaan viime aikoina oon aika paljon miettiny itsemurhaa.. Sillä saisin tän kaiken paskan loppumaan! Oon saanu itteni pois niistä ajatuksista sillä että aattelen että kesällä mua oottaa yks aivan ihana reissu!!sitä en halua mistään hinnasta missata!! Mut niin kyllä mä nyt ainaki kesään asti täällä pysyn, mut en tiiä sitte kesän jälkeen...
Niin mitä mieltä te ootte tästä? Ku en vaan jaksais enää tätä joka päiväistä huutamista.. En vaan tykkää olla enää kotona vanhempien haukuttavana..

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuusenpallo

      Mä en ymmärrä vanhempia jotka ragee jostain koenumeroista.Mä en tajua tollasta.Opiskeletko esim.amikses tai lukios,ja asut kotona?suosittelen muuttaan soluasuntoon eihän tollasia vanhempia jaksa kukaan.Älä tee mitään pahaa itelles ,oot nuori elämä ees. Pian voit siis 18vee päättää ite asioistas ne ei vanhemmille kuulu jos niiltä tukea ei saa.Lähetän sulle hirmusti voimia älä lannistu!

    • Hei Kiitos kun luit!

      Oletko kertonut asiasta kenellekkään esim. koulukuraattorille tai sosiaalityöntekijälle? Parhainta nyt olisi että saisit ammattiapua perheen ulkopuolelta sinulle että vanhemmillesi.
      Opiskelija-asunnot ovat myös suht edullisia vuokriltaan jos kotona oikeasti ahdistaa olla. Saisit oman rauhan ja helpotusta oloosi ja opiskeluihisi.
      Toivotamme kovasti tsemppiä ja rohkeutta saada asia eteenpäin.

      Terveisin
      Jenni ja Jari
      Jyväskylän nettisaapas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      84
      6855
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3661
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3218
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2452
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2241
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      2162
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2153
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2069
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2052
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1758
    Aihe