kannat laskussa..

bonasa bonasia

Kyllä se on ihme kun metsäkanalintu kannat vaan tippuu..syytetty on tehometsätaloutta..pienpetoja..haukkoja...huonoa mustikka vuotta.,ym vastaavaa.....varmasti paljon asiaa mutta mitään muutosta kannoissa ei vain näy,ei muuta kuin alas päin..........Olisiko viimeinen keino alkaa rauhoittamaan kanalintuja vielä enemmän(nykyisin jo koppelo on monessa seurassa rauhoitettu),ehkä ei kuitenkaan samaan aikaan samana syksynä ,sillä se voisi olla aktiiviselle metsä miehelle liian kova paikka..mut jos yks laji(joku kanalinnuista) rauhoitettais aina kokonaan pariks vuodek ja vaihto,ja sit sitä lajia joka oli aiemmin rauhoitettu metsästettäisiin vain vähän,erittäin vähän..näin kaikki lajit läpi ja katottais kolmio laskennassa onko parannusta tullut.......tai jotain tällästä.

Oon sitte myös huomannu että ukkomehtoja ammutaan monesti kun se edestä lähtee lentoon,..ja niin usei,liian usein siitä tulee haavakko ja kuolee myöhemmin,ja metsästäjä jää tyhjinkäsin.....tätä metsästäjä ei kumminkaan laske kiintiöönsä(ei tietenkään kuin ei voi tietää metson tilasta) ja saattaa vielä uusia tilanteen,..ennen kuin sen kunnolla saa ja Esim.1 ukkometson kiintiö on täynä vaikka 3 on tapettu...Tosin eipä joka jannu kolmea kertaa pääse ampumaan eri metsoa,..mutta jotkin vielä enemmän.......
sen sijaan koiran haukusta ja/tai kiväärillä puunlatvasta ammuttu metso kuolee yleesä PALJON varmemmin.......JOTEN mitä jos metson ampuminen lentoon kiellettäisiin kokonaan,teoriassa hyvä idea mutta ei vain käytännössä..,kuinka moni tottelisi lakia tässä tapauksessa,..liian vähän,.sääli.

Mutta hyvää jatkoa kaikille metsästäjille,toivottavasti mennään kohti parempaa huomista,...parempaa kanalintu kantaa..(=

4

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • merkitystä

      Eipä ole rauhoituksista ollu mitään hyötyä. Tietyillä alueilla ei ole metsokanta lisääntynyt, vaikka ollu täysin rauhoitettu apaut viisvuotta. Eipä ole mettätalouessa kummosta muutosta tapahtunu, sitten kun alkoi tuleen aukkoa ja ojaa. Tosin siellä ollaan ottamassa metto huomioon, mutta vain juhlapuheissa.
      Pitäiskö kana- tai karkottavalla koiralla metsästäviltä kieltää metsonmettästys, vai pelkästään lentoonammunta,.......... ?

      • Valikoiva metsästäjä

        Eipä ihme jos mies saa ammuttua samasta parvesta 5 teertä ja kuinka monta haavakkoa siinä samalla saa aikaan. (Vesilinnustus keskustelu foorumissa)


      • näinhän
        Valikoiva metsästäjä kirjoitti:

        Eipä ihme jos mies saa ammuttua samasta parvesta 5 teertä ja kuinka monta haavakkoa siinä samalla saa aikaan. (Vesilinnustus keskustelu foorumissa)

        se on. Eräs viiskymppinen metsämies tuohtui minulle kun tivasin, että miksi hän ampuu niin paljon metsäkanalintuja(ei kahden käden sormet riittäneet ensimmäisten neljän metsästypäivän saalista laskiessa, oli useita koppeloita, vanhoja metsoja jne..) Tuumasi vain ykskantaan, että jos en minä, niin joku muu ne kuitenkin ampuu. Voi perkele että ottaa pattiin tuommoinen ajattelumalli. Eihän noin voi ajatella! Ei metsästys ole mikään kilpailulaji, jossa pyritään ampumaan mahdollisimman paljon elukoita kuoliaaksi. Yritän nyt tässä sanoa, että on meissä metsästäjissäkin vikaa ja varmasti oma osuutensa kantojen laskuun. Tuntuu, että luontoa ei enää osata tai ymmärretä kunnioittaa.

        Valikoiva metsästäjä tuossa edellä ihmetteli viiden teeren ampumista samasta parvesta. Liityn hänen kanssaan ihmettelmään, että mistä löytyy niin mahtavat riistamaat omistava metsästysseura, jossa yhden jäsenen kiintiö sisältää luvan ampua viisi teertä? Vai onko mahdollista, että siellä seurassa ei ole kiintiöitä ollenkaaan? Metsähalituksen kausiluvallakaan ei käsittääkseni saa ampua viittä teertä. Minkä alueen riistakanta kestää tällaista verotusta??? Montako syksyä teeriä riittäisi ammuttavaksi, jos jokainen suomalainen metsästäjä ampuisi viisi teertä/syksy?

        Metsäkanalintujen vähenemiseen ei varmasti voida löytää yhtä ainoaa ratkaisevaa syytä. Nykyaikainen metsätalous, elinympäristöjen muuttuminen, metsäautotieverkosto, pienpetojen lisääntyminen sekä metsästyspaineen ja salametsästyksen(autolla metsästäminen) lisääntyminen ovat ehkä pääsyitä kantojen laskuun, noin kiteytettynä.


    • ltmk

      on taas kateelliset asialla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      441
      6397
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      136
      3721
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2468
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1939
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      112
      1293
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1058
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      963
    Aihe