Onkohan 5v. kissallani (sain sen vasta muutama kuukausi sitten) jotain erityistä terveydellistä vikaa, kun tuntuu oksentelevan kohtuullisen usein, eli n. 1 -5 krt. viikossa? Koska kisu ei käy ulkona, ei oksentelu jää koskaan huomaamatta - aikaisemmin minulla oli ulkokissoja (asuin maalla) joten kissojen oksentelu jäi huomaamatta, koska se tapahtui aina ulkona. Eli mikä määrä oksentelua on vielä normaalin rajoissa? Entä tietääkö joku kissaihminen, kuluttaako oksentelu kissojen hampaita samalla tavalla kuin ihmisillä? Joskus tuntuu nimittäin että kissa syö vähän "vaikeasti", eli ensin nuolee ruokaa ja sitten varovaisesti pureskelee toisella poskellaan.. hampaat on tarkistettu n. 9 kk sitten ja hyvässä kunnossa kuulemma ovat. Kissani myös pulauttelee/märehtii usein. Voikohan näihin ruoansulatusvaivoihin olla syynä niinkin yksinkertainen asia kuin karvapallot, joita kuulemma sisäkissoilla on suolistossaan yleensä enemmän kuin ulkokissoilla?
Muutoin kissa on terve, reipas ja hyvinvoiva. Silmät ovat terveet ja turkki kiiltää.
Kiitos jos joku osaisi neuvoa!
Kuinka usein terve kissa oksentelee?
9
5960
Vastaukset
- soikke
heippa
ei se nyt kyllä ihan normaalia ole että oksentelee niin usein koska vaikka oksentelisikin karvapalloja niin ei kyllä niin usein sitä pitäs tehdä! ja kun kissa oksentelee karvapalloja niin oksennuksessa ne kyllä ainakin joskus näkyisi.
suosittelisin että käisit kaverin kanssa lääkärissä jossa katottas perusnäytteet esim. maksa munuaiset kilpirauhanen ettei siäkaluissa ole mitään häikkää.
nuo vaivat ei välttämättä näy päälle päin mutta aiheittaa juuri pahoinvointia. samalla lääkäri varmasti katsoisi niitä hampaita että onko hammaskiveä tullut.
kisoilla hammaskivi muodostuu todella nopeasti.
eikä kannata säikähtää, noista verikokeista, monilla on arvoissa pientä häikkää ja erikoisruokia syöttämällä vaivat saadaan usein kuriin ja kissa voi elää normaalia elämää.
ei muuta kun onnellisia kissapäiviä teille. - Viivi
Minun omien kokemusteni mukaan kissan oksenteluun auttaa ruohon/heinän syöttäminen kissalle. Eläinkaupoissa on myytävänä valmiita pakkauksia kasvatusta varten. Itse olen myös kasvattanut kauraa kissalleni. Olen ostanut linnuille tarkoitettuja kauransiemeniä, laittanut ne multaan hieman peitettyinä, kastellut, muovi päälle ja muutamaksi päiväksi pimeään itämään ja sitten auringonvaloon. Parhaaksi heinäksi olen todennut samanlaisissa pikkupusseissa kuin rairuohonsiemeniä myytävät ihan kissoille tarkoitetut siemenet. Eläinkaupoissa on myös myytävänä kuivamuonaa, joka estää karvapallojen muodostumista sekä eräänlaista tahnaa, jota annetaan suoraan kissalle esim. laittamalla sitä tassulle, josta kissa nuolee sen pois. Oma kollini tosin oppi aika äkkiä piiloutumaan, kun tuon tahnatuubin otti esille. Kissasi oksentelu on omaani verrattuna kuitenkin varsin useasti toistuvaa. Varmaan kannattaisi varmistaa asia eläinlääkärillä.
- Loppis
Kissathan syö pihalta ruohoa, jotta saisivat oksennettua!!!
Meidän kahden kissan jokainen normaali oksennus sisältää ruohoa!
Osama oiri ennen kohtutulehduksen ilmenemistä oksentamalla lähestulkoon kaiken syömänsä. Ei pieniä ruoka-annoksia, vaan normaalit ja sitä suuremmat ruoka-annokset.
Auttoi kun pieni kaiken ruuan aivan minimaalisen pieneksi mössöksi, ruokki tosi usein ja tosi pieniä annoksia kerrallaan. - neiti_puolikuu
Oletko madottanut kissasi? Kuulostaisi minusta madoilta,aiheuttavat mm.oksentelua.. Kissa madotetaan 4kertaa vuodessa. Sisäkissa 2kertaa.
- ...
Meidän 12-v. kissarouvamme on vanhemmiten tullut vatsaltaan herkäksi. Tonnikala on suurta herkkua mutta oksennus odottaa hetken päästä jos pienenkin palasen poskeensa pistää. Ilman ärsyttäviä ruokia se oksenteleekin sitten erittäin harvoin.
- Rilli
Oksentaako kissasi ruokaa, ruohoa, karvapalloja vai pelkkää mahanestettä? Viimeinen tapaus viittaa vatsatulehdukseen. Pulauttelu ja märehtiminen on sitä, että kissa saa oksennuksen kiinni ja nielee sen taas. Jos lasket oksentelun määrää, laske nekin mukaan.
Normaali oksentaminen ei ole kissalle vaarallista, päinvastoin se on kissan luonnollinen tapa palauttaa kelpaamaton ruoka takaisin luontoon.
Meidän kissalla oli herkkä vatsa ja se oksenteli tuon 1-5 kertaa viikossa. Käytimme sitä lääkärissä kun tuli mahanestettä monta kertaa kertaa päivässä, ja sitten annettiin antibioottikuuri. Muutamien kuurien jälkeen aloimme epäillä liiallisen antibioottien käytön vaaroja ja emmekä lähteneet heti lääkäriin. Katti poti muutaman päivän, tervehtyi ja oksentelut loppuivat siihen. Normaalisti kissa oksensi pari kertaa viikossa, paitsi ruohon 5 minuutin sisällä syömisestä.
Tämä ei ole suositus, kerroin vain miten me toimimme. Neuvottele lääkärin kanssa jos et tiedä mitä pitäisi tehdä. - Epätoivoinen
i! Kissani on sisäkissa ja 4 vuotta vanha tyttökissa. Se on aina pienempänä syönyt lähes kaiken vähänkin arjesta poikkeavan materiaalin. Esimerkiksi juomapillit ja lahjanaru. En tiedä liittyykö nuo materiaalit tähän mutta se oksentekee vähän väliä, joskus pelkkää nestettä ja joskus karvapalloja ja joskus jotain mitä sinne kuulumatonta se on syönyt. Nykyään se ei ole syönyt enään melkein yhtään mitään sinne kuulumatonta, mutta onko normaalia että sisäkissa oksentaa vähintään 3 kertaa viikossa? Se on hyvinvoiva ja ihan normaalin oloinen, en ole vienyt lääkäriin koska se ei ole ollut mitenkään itsestään poikkeava..
- 125
Voi olla karvapallo kurkussa tai allerginen jollekin ruoka-aineelle.
Ps. Enää. Ei enään
- CatCatCat
Minun kolmesta kissastani yksi oksentelee usein ja monesti juuri syötyään ja edes sulateltua ruokaansa, mutta sen kasvattajan mielestä ei ole syytä huoleen.
Kaksi muuta eivät juuri oksenna lainkaan.
Ovat ulkoilevia kissoja mutta valvottuna ja se yksi syö kyllä ruohoa ja myös oksennuksen mukana on usein karvaa, vaikka kampaan kissan usein, se on puolipitkäkarvainen.
En käsitä miksi sisäkissoilla olisi enemmän karvapallo-ongelmia :O
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1633056Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3722087- 411861
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431836Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328985Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles113968Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802