Eli miksi edes aikuiset nuoret eivät osaa ajatella mitään muuta kuin vain itseä? Mennään vain sinne missä on parhaat bileet ja mahdollisimman hauskaa. Vaikka sen sijaan voisivat mennä joko tapaamaan yksinäisiä tai pyytää heitä mukaan omiin rientoihinsa. Ihminen jolla on vähäkään sydäntä rinnassa tulee itsekkin iloiseksi siitä jos saa pelastettua yksinäisen päivän, ja surulliseksi siitä jos näkee että toinen kärsii yksinäisyydestä. Mutta näyttää siltä että nuorilla se menee täysin päinvastoin. Jotenkin tähän tyyliin että "yksinäisistä viis eipä tuo ole minun murhe, kunhan minulla itsellä on vain mahdollisimman hauskaa ja paljon ystäviä". Eikö nuorilla todellakaan riitä älykkyys osamäärä ajattelemaan että miltä se heistä itsestä tuntuisi jos kukaan ei kutsuis heitä kylään, kävis heidän luonaan eikä lähdis heidän kanssa koskaan mihinkään?
Miksi nuoret ovat itsekeskeisiä?
5
130
Vastaukset
- 1992
Elämä on paljon helpompaa kun ajattelee vain ja ainoastaan itseään, ei tartte miettiä eikä kysellä toisten mielipiteitä eikä tarvi joustaa missään. Esimerkiksi jos hakee jonkun kaverin vaikka elokuvii,, niin ei tartte taistella siitä mikä leffa katsotaan. mene yksin leffaan ja saat yksinoikeudella päättää minkä leffan katot
- yksin jätetty
No ensinnäkin siinä tapauksessa jos yksinäisyys on oma valinta niin silloin se on jokaisen oma ja sitä tulee silloin tietenkin muidenkin kunnioittaa. Mutta sehän tarkoittaa silloin sitä että silloin ei ole aikaa muillekkaan kavereille, mutta kun yleensä se nuorilla menee niin että on vain aikaa tietyille kavereille mutta ei esimerkiksi yksinäisille. Se mitä tässä nyt lähinnä ajan takaa on se että esimerkiksi jos sinulla on vaikka 10 kaveria ja jokaisella heistä on sinun lisäksi myös 10 kaveria. Ja viedät heidän kanssa aikaa joka viikonloppu. Niin se ei ole sinulta eikä niiltä sinun kavereiltasi paljoa pois jos vaikka joka toinen viikonloppu menet jonkun yksinäisen luokse. Mutta sille yksinäiselle se on paljon varsinkin jos hän itse ei halua olla yksin.
Ja mitä tulee itseeni niin ennemmin antaisin edes joskus sen toisen valita sen leffan ennen kuin kulkea joka paikassa aina vain yksin. Toki ymmärrän että varmasti jokainen joskus haluaa olla myös yksin, mutta jos se on jatkuvaa niin kyllä sekin pidemmän päälle alkaa ahdistamaan, ja tuo sellaista henkistä turvattomuuden tunnetta kun kukaan ei välitä. - Joku vaan
Onhan se vähän liikaa vaadittu että pitäis pikkusen huomioida toisiakin ihmisiä.
- yksin jätetty
Se on liikaa vaadittu niiltä jotka ovat aina saaneet kaiken mitä ovat halunneet ilman pienintäkään vastinetta, eikä koskaan ole tarvinnut kohdata minkäänlaisia vastoinkäymisiä.
- AinaVääräNainen
No, itse olen nuori aikuinen, 21-vuotias ja ajattelen muita kuin itseäni. Olenko muka joku poikkeus? Kaikkein viimeiseksi ajattelen itseäni, olen oppinut ajattelemaan aina ennen muita. Kyllä, myönnän jotain (ja jos tämän takia minut hirtettäisiin, so be it): osaan ajatella myös itseäni. Vähän. Jos minulta pyydetään esim. muuttoavuksi, suostun. Jos sillä hetkellä esim. niskat on niin kipeät, että hengittäminen sattuu, menen silti - hetkeksi. Koska en halua joutua makaamaan sängynpohjalle hengittämään hankalasti, vain koska autoin jotakuta.
Tämäkin on teille seliseli, mutta: omassa lähipirissäni ei ole yksinäisiä. Kaikki tuntuu menevän jonnekin tai sanovat, että haluavat olla yksin. Menepä joo siinä pyytämään yksinäisiä. Vieraille en puhu, koska tässä kylässä missä asun, tuntemattomille puhujille suunnilleen näytetään keskisormea tai haistatetaan pitkät paskat tai vitut. Olisikin lähipiirissä joku, jonka luona kahvitella! Jota pyytää kylään! Kun lähipiiri sanoo eioota, paha alkaa itsekseen kahvikestejä järjestelemään.
Minulle on ystävät tärkeitä, mutta ystäviä ei voi olla montaa. Itselläni on kolme. Sekin on jo aika hyvin mulle, joka sain ystävän 13-kesäisenä. Minä tiedän, miltä tuntuu kun kukaan ei pyydä kylään. Tiedän, miten vitun paska fiilis on, kun ketään ei kiinnosta.
Ja olkoonkin, että olisin ainoa nuori: en ole itsekeskeinen, vaan lähimmäisenrakas. En itserakas, ajattelen ensin muita. Muiden tunteita, sitten omiani.
En silti ole ovimatto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719