Rion turvallisuus

Funchal

Missä uskaltaa liikkua yksin tai pienellä porukalla päiväsaikaan ja missä ei?
Oletetaan, että kaikki arvokas on automaattisesti jätetty pois ja mukana sisätaskussa vain
pikkurahaa ruokaan jne.

3

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäntän mies

      Kunhan ette faveloihin mene, niin kaikkialla muualla voi liikkua suhteellisen turvallisesti päiväsaikaan. Tottakai ryöstön mahdollisuus on lähes kaikkialla, mutta ei näitä normaalin turistin käyntikohteita kannata jättää käymättä ryöstön pelon vuoksi. Eräässä oppaassa sanotaan, että älä ikinä kävele Copacabanalla sijaitsevan tunnelin läpi, sillä molemmissa päissä on lähes poikkeuksetta varkaita. Ehkä olen ollut onnekas, mutta olen käynyt Riossa useita kertoja, kulkenut yksin ja öisin eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia. Tämä ei kuitenkaan takaa mitään, ensi kerralla minut voidaan tyhjentää.

    • Jerrys

      Köyhät halajaa mammonaa sellaisilta, joilla sitä on. Materiaa. Materian laki, varkaita on ollut aina ja tulee olemaan. Toisen hunajata otetaan vaikka väkisin, kun itsellä on puutetta siitä makiasta. Olkaa siis varovaisia kaikki matkaajat, mutta turha pelkääminen ei auta. Epävarmuus herättää huijareissa kiinnostusta, paras on olla tietäväisen ja varman oloinen, vaikka ei aina tietäisikään mitä tekee tai minne on menossa. Takseissa kannattaa antaa raha hitaasti ja vaikka näyttää ja sanoa selvästi ääneen paljon antaa, rahanvaihto on yleinen kikka. Mukana kannattaa pitää vain pikkurahaa ja vaatetuksen kannattaa olla vaatimattomampaa. Olisiko hyvä valita jopa kuluneet tai vanhahkot kuteet ylle? :D

    • harppa1

      Varkaita on joka maassa ja kaupungissa. Itse sain vapaasti kulkea niin yö kuin päiväsaikaan eri puolilla rioa ja tavata eri sosiaaliluokkiin kuuluvia ihmisiä. Hauskaa matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2226
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1288
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1226
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      884
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      769
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      721
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      572
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe