Mitä metsästätte kyseisellä rodulla ( esim. näätä, karhu, hirvi, jänis/rusakko ,supikoira, kettu, ilves, villisika, metsäkanalinnut ja sorsat ) ja miten toimii eri riistalle? Koulutusmenetelmiäkin olisi kiva kuulla.
Itäsiperianlaika
11
2884
Vastaukset
- Rasputin 1
Viisi laikaa oon nähnyt ja yhdelläkään ei ole tehnyt yhtään mitään, hommaa joku muu rotu, en tiedä kuka kaheli näitä on keksinyt tuoda itärajan takaa tänne ja koirat olis pitänyt rajalla salvaa ennen Suomeen tuontia.Olen metsästänyt 37 vuotta.
- Jämpti niin
Aikas totta tuo edellinen.Jos metsästät suur sekä pienriistaa niin hommaa molempiin oma koira.Laika seuruemetsästyksessä arvaamaton muita koiria kohtaan ja melko pehmoisia ovat näkemäni olleet suurriistalle,lyhyet seuraamiset ja haukut.Toki niissäkin muutama huippukoira mutta jalostus ei oikein etene kuten esim.Jämtteillä tai karhukoirilla.MUTTA ,toinen tykkää sitkeistä ja toinen lyhytvetoisista joten maun mukaan.
- balalaikka9
Et voi päästää koskaan laikaa irti ennenkuin varmistat ettei metsäässä muita koiria.
- Hirville
Jämptit ajokoiria parhaasta päästä.
- Jämps
Hirville kirjoitti:
Jämptit ajokoiria parhaasta päästä.
Nimenomaan ajokoiria, eivät haukkuvia tai pysäyttäviä...
- kitunen
jottamoisen surkeita koiria, kennlliton ei pitäisi rekisteröidä kyseisiä kantapään polkijoita.
- Rasputin1
Viime koiramme lehdessä oli useamman sivun juttu laikoista ja käännettiin koirien riistavietin puute ominaisuudeksi pitää hyvää yhteyttä isäntään metsässä, en tiedä kuka näitä juttuja kirjoittelee, todennäköisesti henkilö joka ei ole ikinä metsässä käynytkään kuin korkeintaan marjassa, taidan lopettaa kennelliiton jäsenmaksun, koiramme lehden metsästyssivut on täyttä satua.
- koiranomistaja
Meidän karhukoiran ja itäsiperianlaikan sekoitus haukkuu ja ajaa metsässä (kun ollaan esim. lenkillä) melkein kaikkea, mutta kun ollaan oikeasti metsästämässä niin hirviä(näin ollaan koulutettu). Ja todella sitkeästi ajaa, paikantimen mukaan juoksi melkein 15 km hirven perässä viime kaudella. Yhden pienen järven ylitti siinä samalla. Kontaktia se ei kyllä hirveästi metsästyksen aikana pidä.
Vieraat koirat kyllä häiritsee metsästyksen aikana, mutta tämäkinhän on vain koulutuksesta kiinni.
Mutta ainakin tämä meidän koira on ollut aivan erinomainen mettäkoira :) - kotkarankkii
15 km seuraaminen ei ole kummoinen suoritus, sitten kun pannaan 0 siihen perään niin puhutaan hirvikoirasta.
- Laikaus
Laika onkin oikeiden koiramiesten valinta. Norskin ja jämptin saa kuka tahansa haukkumaan hirveä mutta niistä ei ole mihinkään lintumetsällä.
Laika on mitä mainioin koira oikein koulutettuna ja opetettuna. Laika on monen riistan koira, joka vaatii paljon koulutusvaiheessa. Moniriistaisuudesta joutuu maksamaan vähän hintaa pitkänä koulutusaikana. Moniriistaisuudesta johtuen siitä harvoin tulee yhtä hyvä hirvenhaukkuja, kuin esim. pelkälle hirvelle jalostetusta norskista. Laika on kuitenkin paljon monikäyttöisempi ja perhekoirana aivan omaa luokkaansa.
Siinä missä jämptimies huhuilee koiraansa vielä aamuyöstä autolle, tulee laika viheltämällä pois vaikka hirvihaukusta. Tottelevaisuus on näiden koirien paras ominaisuus.
Laika on kylmähermoinen koira. Se ei koskaan aloita tappelua muttei kaihda rähinää, jos se tuntee tarvetta puolustautua. Mikäli toinen koira tulee dominoimaan liiaksi, antaa laika lähdöt. Tämä on muiden koirien omistajille kova paikka, kun "kovana koirana" pidetty koira jääkin alakynteen.
Laika ei hauku turhia. Haukku voi olla tiukassa varsinkin nuorella koiralla mutta se vaatii vain malttia ja enemmän tilanteita. Kyllä se sieltä aikanaan tulee.
Kotona laika on erinomainen perhe- ja kotikoira, josta metsästystilanteessa kuitenkin tulee aivan toiset ominaisuudet esiin. Laikasta on joskus käytetty kuvausta "pehmeä kovis", joka pitää erinomaisen hyvin paikkansa.
KOulutus vaatii johdonmukaisuutta, kärsivällisyyttä ja positiivista palautetta. Laikaa ei voi kouluttaa "kovalla kädellä". Se on hyvin herkkä ja siksi haastava koulutettava. Laika aistii tavattoman tarkasti oman perhelauman sisäiset jännitteet: riitely tai muu poikkeava käytös näkyy laikan varautuneisuutena.
Laikan maine riidanhaluisena ja pahansisuisena koirarotuna on tuulesta temmattu. Laikasta saa kyllä vihaisen ja arvaamattoman mutta sellaiseksi laika tulee vain osaamattomissa käsissä ja epäjohdonmukaisella koulutuksella. Laika on yksi tervepäisimmistä roduista, joiden kanssa olen työskennellyt. - Itäsiperialainen
Itellä on kolmas Itäsiperianlaika parhaillaan. Metsästän pääasiassa hirveä. Edellinen laika haukkui linnut ,näädät hirvet. karhut.Nopeana liikkujana otti muutaman pupun kiinni. Tykkään kovasti. Tottelevainen helppo kouluttaa. Ei hauku turhaan.Ei ole vihainen. Merkki ei vaihdu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää482287Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722183Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1241998Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie441912HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363961735Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1061683Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta21622Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241514Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1851128Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53987