Kauan kytkin kestää corollassa?

16_valve_twincam

Millaisilla lukemilla Corollassa on mennyt kytkin? Lähinnä kiinnostaisi tuo 02-06 malli 1.6 koneella. Omalla on nyt ajettu 210tkm alkuperäisellä kytkimellä.

Toyota huollossa sanoivat ensimmäisen kerran noin sadantonnin kohdalla, että kytkin kannattaa vaihtaa, kun valitin kytkinpolkimen narinasta. Tästä on nyt 5 vuotta ja yli 100tkm, eikä kytkin osoita mitään väsymisen merkkejä, vaikka sitä onkin luistatettu helsingin ruuhkaliikenteessä kohta 10 vuotta. Kärryäkin on kesäisin vedelty ahkerasti.

4

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärä korjaus

      Kyllä ne monesti 300tkm kestää. Jos kytkinpolkimen narina kuuluu selkeästi sisälle tulee se todennäköisesti polkimen päästä, jos vika on polkimen saranassa voit joutua purkanaan sen että saat voiteluanetta sisään. Mutta jokatapauksessa kytkimenvaihdossa se ei korjaudu.

      • Cluchworkorange

      • väärä korjaus
        Cluchworkorange kirjoitti:

        Niin tai haarukasta. Haarukan suojakumissa on rasvareikä. Hyvänlaatuista spray-vaseliinia rasvareiästä ja narina katoaa. Alin kuva

        http://www.scionlife.com/forums/tc-tech-diy-1818/clutch-squeaking-fix-81118/page5/

        Kannattaa ensin varmistaa että tosiaan se ääni kuuluu konepellinalta, esim. konepeltiauki ääni kovenee kun ikkunan avaa.

        Ja jos kuuluu sieltä, niin kannatta ensin voidella tuo työsylinterin pää. Ja viimeisenä varovasti se kytkinhaarukan saranapiste, siinä on kuitenkin mahdollista laittaa vaseliinia kytkinlevylle, jolloin se kytkinremontti tuleekin ajankohtaiseksi.


      • Cluchworkorange
        väärä korjaus kirjoitti:

        Kannattaa ensin varmistaa että tosiaan se ääni kuuluu konepellinalta, esim. konepeltiauki ääni kovenee kun ikkunan avaa.

        Ja jos kuuluu sieltä, niin kannatta ensin voidella tuo työsylinterin pää. Ja viimeisenä varovasti se kytkinhaarukan saranapiste, siinä on kuitenkin mahdollista laittaa vaseliinia kytkinlevylle, jolloin se kytkinremontti tuleekin ajankohtaiseksi.

        Noin viiden vuoden ajan olen ruiskinut rasvareikään sprei-vaseliinia, joka kerta rasvaamisen jälkeen kytkimen narina on poistunut ja kytkimen käyttö keventynyt. Rasvaus ei ole aiheuttanut mitään ongelmia. Naukuvan äänen lähdettä on tosi hankala paljastaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe