Kyseisillä paikkakunnilla on takuuvarmasti teeriä metsissä. Nyt vaan talvipyyntiä rajoitetaan meidän metsästäjien kiusaksi. Metsähallitus ja riistakeskus ovat varsinainen mafia tässä maassa ja arvata vain pitää, mitä noitten roistojen pääkopassa liikkuu kun ne haluavat rajoittaa meidän rehellisten metsästäjien (luvallinen ase ja metsästäjätutkinto suoritettu) toimintaa. Riista on on sitä varten metsässä, että siitä ihminen saa terveellistä ravintoa. Samalla saa raitista ilmaa ja liikuntaa. Me olemmekin terveitä poikia me metsien pojat!
Nyt pitäis vaani saada teertä lisää pakkaseen. Vielä mahtuu kun raahasin kellarista ison varapakastimen tämän talven käyttöön. Nuo roistot vaan tekevät hankalaksi tämän homman. Miksi pitää rajoittaa kun siihen ei lintukannan kannalta ole suoranaista merkitystä? Lintuja riittää ja pakkasessa on tilaa. Itse paljon metsäsässä liikkuneena tiedän, että riistaa saa jos vaan ase on mukana. Mainitsen vielä, että on tämä liha ihan eri asia kuin kaupan eineslihapullat. Syököön sellaiset, jotka eivät välitä riistalihasta kaupan einestä, niin jääpähän meille metsien veljille enemmän oikeata lihaa. Eikö tämä ole oikeus ja kohtuus?
Hulluja ne on tuolla metsähallituksessa. Varmaan rajoittavat pyyntiä, että itselle jäisi enemmän. Mistä sen tietää, kuinka paljon nuokin raahaavat lihaa metsistä kotiinsa pakkaseen?
Pirkanmaan ja Hämeen sortoa
6
245
Vastaukset
- Meehän posauttele
Topillekin riittää jääkaapin pakastinlokero johon käyt ampumassa täytettä lihavista variksista. Niitä kun on, niin pysyt aina tuoreessa linnunlihassa.....se se vasta luomua on...ja eikös aikoinaan kokit Vanamo&kumppani varista syöneet....niin ja suurmies Mannerheim! Samalla kun vähennät variksia, teet riistalle hyvän palveluksen . Väneepähän munarosvot.
- Niinson!
Topilla se kakan jauhaminen valuu omaan niskaan...ei voi kuin nauraa...heh...
- Mehtien mies
Kuten tähänkin, niin ylläpito voisi jo puuttua trolli topin asiattomiin avauksiin ja itselleen vastaamisiin. Sairasta että jollain on aikaa pelleillä toisten nimimerkeillä, vaikka vastaaminen niihin vain ruokkii trollia.
Ehdotankin kun palstalla ei ole minkäänlaista valvontaa, että trollille ei vastata mitään. Asiallisen Ryynäsen jokainen tunnistaa jo tekstistä.- Ryynäsen Topi
Sinähän tässä sairas olet kateudesta kun minulla on sen verran paljon teertä ja metsoa pakkasessa. Nyt vielä kun hain kellarista ison varapakastimen, niin lisää mahtuu teerilihaa. Me poikien kanssa lähdetään aamulla jahtiin. Mulla on toistasataa sorsaa pakkasessa ja siihen vielä kaikki teeret, metsot, jänikset, hirviliha ja niin edelleen. Ei mulla paljon tarvi kaupasta lihoja ostella.
- sinulla on
Ryynäsen Topi kirjoitti:
Sinähän tässä sairas olet kateudesta kun minulla on sen verran paljon teertä ja metsoa pakkasessa. Nyt vielä kun hain kellarista ison varapakastimen, niin lisää mahtuu teerilihaa. Me poikien kanssa lähdetään aamulla jahtiin. Mulla on toistasataa sorsaa pakkasessa ja siihen vielä kaikki teeret, metsot, jänikset, hirviliha ja niin edelleen. Ei mulla paljon tarvi kaupasta lihoja ostella.
järki jäässä vaan ei muuta .
- CANNABIS SATIVA
???????????????????????????????????????????????????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww831391EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje121206- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102791Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785- 54783
- 30706