miten tästä eteenpäin

yksin jäänyt

Meidän vauva sairastui ja olen joutunut olemaan hänen takiaan sairaalassa ja yövalvomisia on ollut. Univelkaa on kertynyt. Ehkä olen ollut tavanomaista ärtyneempi. Olen mielestäni kuitenkin tehnyt parhaani. Mies on saanut viettää aikaa kavereiden kanssa ja isyyslomankin oli matkoilla. Mies on yli vuoden ajan vähän väliä uhkaillut erolla mutta vielä päivä pari sitten sanoi, ettei koskaan meitä hylkäisi vaikka uhkaileekin erolla. Nyt hän sitten kuitenkin lähti sanoen, että olen pilannut hänen elämänsä ja tehnyt hänen elämästään mustaa. Tuntuu todella pahalta. En oikein tiedä, miten tästä eteenpäin. Vauvan sairauskaan ei ole vielä selvä. Sairaalatutkimuksia on tulossa.

3

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wsdfb

      Ehkäpä tuossa tilanteessa on paras päästää yhdestä riippakivestä irti ja keskittyä onnellisempaan elämään vauvan kanssa. Voimia sinne arkeen vauvan sairauden kanssa!

      Minä tiedän, että lopullisen eron tekeminen ei aina ole helppoa, mutta toisaalta kannattaako vetää perässään suhdetta, joka on erolla uhkailua? Tai sitten on opittava elämään itse niin, että huithait välittää tuommoisista eropuheista ja porskuttaa menemään vain. Mutta aika monta tunnetta siihen päästäkseen on kuoletettava.

      • yksin jäänyt

        Minä olen joutunut todellakin kuollettamaan paljon tunteita juuri noiden eropuheiden takia. Mies monesti ihmetteleekin, miksi olen muuttunut, enkä enää välitä niin kuin ennen. Kun hän lähti, niin katselin vain. Hän tuli sitten takaisin, mutta en usko hänen rakastavan minua. Hän tuli takaisin lapsen takia. En halua enää rakastaa häntä niin paljon, että särkyisin, kun hän lähtee. Olen helpottaakseni omaa oloani ollut enempi yhteyksissä exään. Haluaisin mennä kylään hänen luokseen ihan vaan ystävänä, koska hän yhä välittää, miltä minusta tuntuu, mutta vauva on sairas, enkä siten voi liikkua vapaasti. Hän sanoi tulevansa kylään kyllä, koska tarvitsen ystävää ja tukea, mutta pelkään mieheni reaktiota. Ex on minulle siis ihan vaan ystävä, ei sen enempää.


    • Ehkä kannattaisi

      keskittyä nyt ihan vain siihen omaan lapseen, eikä johonkin suhdesäätöihin. Sit kun lapsen asiat ovat paremmalla tolalla, niin voi ajatella miehiäkin. Kirjoituksestasi tulee vähän sellainen olo, että itseäsikin harmittaa viettää oman lapsen kanssa aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      97
      9469
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      75
      4924
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4619
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2388
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1586
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      44
      1424
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      54
      1340
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1269
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1262
    Aihe