VAATIIKO SOSSU MYYMÄÄN

Omakotitalon missä asuu toimeentulotuessa.
6117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämä katsotaan tapauskohtaisesti. Jos asuminen omakotitalossa on halpaa ja toimeentulotuen tarve lyhytaikainen, taloa ei tarvitse myydä. Jos taas yksinäinen henkilö asuttaa, lämmittää ja ylläpitää yli 200 neliön omakotitaloa ja toimeentulotuen tarve on muutamaa kuukautta pitempi, myynti voi tulla ajankohtaiseksi, tai ainakaan ylisuuria asumiskustannuksia ei makseta.

Äänestä

Sossu voi vaatia myymään vaikka Eiffelin tornin jos se saa jostain päähänsä että omistat sen. Vaatimus on kuitenkin osoitettava hallinto-oikeudelle joka päättää siitä onko talo/Eiffelin torni myytävä ja toimeentulotukea on maksettava siihen saakka kun HaO:n päätös on lainnvoimainen ja vielä senkin jälkeen jonkin aikaa. Jos HaO hyväksyy sossun vaatimuksen niin valittamalla KHO:een ja pyytämällä toimeenpanokieltoa HaO:n päätökselle saa vielä lisäaikaa. Jos sossu tekee hakemuksen HaO:een talon/Eiffelin tornin myynnistä niin kannattaa ensisijaisesti vaatia myyntipakon hylkäämistä ja toissijaisesti pitkää myyntiaikaa. Ei ole tiedossa että sossun vaatimus sellaisen talon myynnistä jossa asuu olisi mennyt läpi HaO:ssa, jopa sijotusasunnon myynnistä on tullut hylkyjä.

Tuo "Eiffelin torni" voi olla ihan mikä tahansa kiinteistö, oli vaan tuossa esimerkkinä.

Tosin sossu toimii aivan liian usein laittomasti ja etuuskäsittelijä saattaa tehdä talon myyntipäätöksen ja katkaista tuet välittömästi. Tuollaisessa tapauksessa on syytä katkaista etuuskäsittelijän virkaura rikosilmoituksella. Ei olisi ensimmäinen kerta kun etuuskäsittelijä käyttää hallinto-oikeudelle kuuluvaa valtaa ilman turhia muodollisuuksia.

Äänestä
  • Juuri noin se on!

    Äänestä

  • Mitenkäs jos on naimisissa Eiffelin tornin kanssa; saako toimeentulotukea?

    Äänestä

  • kohderakkaus kirjoitti:

    Mitenkäs jos on naimisissa Eiffelin tornin kanssa; saako toimeentulotukea?

    Saa toki Eiffel on ulkomailla, eikä näin mitenkään suomen sossutanttailun toimipiirissä. :-D

    Äänestä

  • hip_huu kirjoitti:

    Saa toki Eiffel on ulkomailla, eikä näin mitenkään suomen sossutanttailun toimipiirissä. :-D

    Saattaa sossuparalle tulla pahoja tulkintaongelmia jos noin on asiat. Varmaan vaatii toimeentulotukihakemukseen ainakin Eiffelin tornin omakätisen allekirjoituksen, ja jos se siinä on niin väittää väärennökseksi vaikka ei voi millään todistaa että se on väärennös. Sitten alkaa ainakin 5-vuotinen "sossusota" ja viimein KHO toteaa ettei ole näyttöä siitä että Eiffekin tornin allekirjoitus ei ole aito mutta ei ole siitäkään näyttöä että se olisi väärennös ja palauttaa asian uudelleen sossuparan ratkaistavaksi. Siinä piiri pieni pyörii kun tonttuset kuusen alla ja kynttilöiden sijasta palaa veronmaksajien rahaa. xD

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuis se menee kirjoitti:

Omakotitalon missä asuu toimeentulotuessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu