Tiedän että näitä sheltistä kertovia on jo tosi paljon mutta.. Olen 12.v tyttö ja haluaisin muutamaan kysymykseen sheltisstä vastauksen. Voitte kertoa myös omia kokemuksia rodusta.
1. Haluaisin alata harrastaam koiran kanssa aika tavoitteellisesti agilityä. Pitääkö tämä huomioida pentua ottaessa?
2. Lähteekö sheltistä paljon karvaa jos sen harjaa säännöllisesti?
3. Tuleeko sheltille helposti eroahdistus?
4. Kauanko sheltti pystyy olemaan päivästä yksin?
5. Meillä on todella kiltti sakemanni mikä tulee hyvin toimeen muiden koirien kanssa. Miten sheltti sopeutuu kotiin jossa on jo toinen koira?
6. soveltuuko sheltti ylipäätään 12.v tytön koiraksi?
7. Kouluttaisin koiran melkein kokonaan itse. Tottakai vanhenpani auttaisivat. Kävisin lähellämme olevissa toko ja agi treeneissä kun pentu olisi tarpeeksi vanha. Olisiko ok?
8. Olen kuullut että joillakin esim, blue merle värisillä koirilla on enemmän silmäsairauksia kuin muilla. Onko vain huhu?
Kiitos jos vastaat:)
Shetlanninlammaskoira
6
338
Vastaukset
- happymerry
Muutama haarukkapala kysymyksistä. Sain ekan oman koiran 12-vuotiaana, sheltin : )
Koira sopii hyvin nuorelle omistajalle. Mutta: haluamassasi rodussa on valtava hajonta luonteessa. Yleisimpinä ongelmina rodussa liiallinen pehmeys/arkuus, mikä aiheuttaa esim. ääniherkkyyttä, koira voi karata pelästyessään jne. eli varaisin koiran ottoon esim. vuoden ajan. Käyt vanhempiesi kanssa monessa eri kennelissä, katselette ja kyselette. Jos emä ja isä on luonnetestattu hyväksytyin tuloksin, hienoa! Tokossa ja agilityssa pärjääminenkin on jonkin sortin luonnetesti. Missään nimessä älä ota jonkin ilmoituksen perusteella viimeistä jäljelläolevaa pentua äkkipäätöksenä.
Merlevärisillä on sinisiä silmiä. Väri ei ratkaise silmäterveyttä, CEA-geeniä on tasaisesti kaikissa väreissä, kuin muutakin silmiin liittyvää.- Sheltistä
Kiitos että vastasit. Olen myös tutkinut australianpaimenkoiraa. Herkkyys huolettaa minua mutta toivon että sen saisi karistettua lempeällä koulutuksella ja jo pentuna totutuksella moniin tilanteisiin. Olit happymerry juuri minun ikäiseni saadessasi koiran. Pärjäsitkö sen kanssa hyvin. Minkälainen koira on nykyään?:)
- happymerry
En itse asiassa hirveen hyvin, koira oli n. 40-senttinen uros enkä osannut sitä kouluttaa kovin kummoisesti. Sen kohtaloksi koitui auton alle jääminen matkalla "naisiin" eli juoksuisen nartun kotia kohti maantien yli. Sen jälkeen on ollut pelkkiä narttuja, sekä tricolour että merle- sheltit ja sen jälkeen muutama kookkaampi koira.
Oma rotu edelleen halusessa, ehkä palaan takaisin shelttiin ja jopa kasvatustoimintaan "eläkepäivien iloksi".
Osa arkuudesta on voimakkaasti periytyvää, siis geneettistä, ja sen ilmentymiin on rajallisesti mahdollista vaikuttaa koulutuksella. "Sian korvasta ei saa silkkikukkaroa" eli arasta pennusta et saa lopultakaan luotettavaa, rohkeaa harrastuskoiraa. Valtava työ ja lopultakin pettymyksiä kun stressitilanteessa perinnöllinen hermostuneisuus kuitenkin pukkaa pintaan jotenkin. Arka 30-kiloinen koira on tietysti vielä keljumpi asia kuin arka kuusikiloinen, t n. "kokemusta on".
Tällä hetkellä on lapinkoira ja toinen palveluskoiratyyppinen, kumpikaan eivät ihan kymppejä geneettisesti eikä muutenkaan. Mutta kaipa se "elämäni koira" vielä osuu kohdalle kun osaa olla valikoivampi.- Sheltistä
Kiitos. Olen alkanut pitkän harkinnan kautta päätyä aussieen. Tutullani on ollut neljä aussieta joista kaksi elää tällä hetkellä. Kaikki ovat tosi kilttejä. Kouluttajakin on tosik pätevä. Meillä on tosiaankin 3 .v sakemanni uros. Muetimme tässä että voisivatko he tulla toimeen. Tuetenkin jompi kumpi leikattuna jos narttu otetaan.
- hm.
Voisi olla hyvä leikkauttaa se sakemanninne joka tapauksessa jos mahdollista, jopa ennen pennun ottoa.
- sheltistä
Okei. Olemme ajatelletkin sitä sillä jompikumpihan pitäisi kuitenkin leikkauttaa, vaikka pidetäänhän joissakin paikoissa narttua että urosta samassa tilassa. Kuitenkin varmuuden vuoksi:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5522078Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841976Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281307KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481230