Kertokaapa tietäjät miksi yleensä maalatun kipsilevyn pinta on hieman "röpelöinen"? Onko se tehty tarkoituksella sellaiseksi jollakin erikoistelalla vai meneekö kartonkipinta tuollaiseksi luonnostaan, kun sen maalaa?
Ja voi tuollaisen pinnan päälle laittaa uuden maalipinnan ihan tavallisella penselillä tai telalla?
Kipsilevyn maali
4
268
Vastaukset 4
- tiatoa kipsilevystä
http://www.knauf.fi/sites/default/files/esite_manual_4-pintakasittely.pdf
- Harrastemaalari
Tuo oli jo tiedossa, mutta se ei kerro mitään tuosta röpeläisestä pinnasta. Ja uudelleen maalaamisesta.
- h3o
Röpelöinen pinta johtuu telalla maalauksesta. Jos haluat täysin sileän pinnan niin ainoa vaihtoehto lienee ruiskumaalaus. Tuskin kuitenkaan haluat täysin sileää pintaa sillä se heijastaa valoa aivan erilailla kun hiemän röpelöinen pinta.
Uudelleen maalaus ei ole mikään ongelma.- Harrastemaalari
Kiitos tiedoista. Juu röpelöiseksi on tarkoitus pinta jättääkkin. Ajattelin maalata siveltimellä mallipesulla pestyn vanhan pinnan päälle (on sen verran pieni tila ja tilkkutäkki ettei telasta oikein ole apua).
Ja muille harrastajamaalareille tiedoksi, että tasoitekohdat saa ennen maalausta kuulemma samalla tavalla röpeläiseksi kun vetää ne märkänä telalla. En ole tätä vielä itse kokeillut kun on tuo projekti hieman lykkääntynyt muiden hommien takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267868- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44635Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51497
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436
- 45427