Mitä mieltä olette Lola-nimestä? Mitkä sopisi toisiksi nimiksi? Sukunimi on Rainio tyyppinen. Olemme miettineet seuraavia esimerkiksi:
Lola Maria Susanna Rainio
Lola Magdalena Rainio
Lola Emma Aurora Rainio
Lola Anna Alexandra Rainio
Kaikenlaiset ehdotukset otettaan kiitoksella vastaan. Tyttäremme on nyt 2kk vanha. Vanhempien nimet ovat Jenni Katariina ja Kim Aleksander.
LOLA?
13
2936
Vastaukset 13
- TIITU!
Yäääääääääkkkkkkk!Sori mut ei mun makuuni kyllä yhtään.Ehkä siksi kun naapurin räksyttävä pystykorva on Lola.Tulee vaan mieleen se!
- tarja
minäkään en pidä Lola nimestä suomalaisella lapsella ja varsinkin kun teillä sisaruksilla on tavalliset nimet.
No,jos kuitenkin sen haluat niin vääntäisin noista ehdotuksistasi pelkän Lola Auroran.
Entäpä vaikka Immi Magdalena,tai mikä tahansa muu noista ehdotuksistasi ilman Lolaa... - aada
en pidä Lola nimestä, miten olisi samantyyppinen Lona, Luna, Lana, Lara, Lina, Lena, Lila, Lilja, Lidia, Lydia, Laila, Leila, Liina, Liisa, Laisa, Liinu, Lilli..???
Toisista nimistä Emma Aurora on nätein, itse laittaisin vain yhden toisen nimen, Auroran.
Ehdotuksia:
Luna Aurora!!!!
Luna Amanda!!!
Luna Aleksandra!!
Lana Eerika!!
Lana Emilia!!
Lana Matilda!!
Lila Olivia
Lila Viola
Lila Karoliina
Lara Susanna
Lara Monika
Lilja Aliisa
Lilja Joanna
tai, jos Lola on pakko olla niin:
Aurora Lola Susanna
Emma Lola Aurora
Anna Lola Maria...
Pidittekö jostakin?? =)- alkup.
Monet noista ehdotuksista oli kivoja, tarvii kysyä illalla vielä miehen mielipidettä. Luna kuulostaa myös aika eksoottiselta ja pehmeältä... Espanjaksi sehän tarkoittaa kuuta, eli vähän samaa sarjaa kuin espanjalainen nimi Lola. Lara on kanssa nätti nimi.
Lila on mielestäni hankala, englanniksi äännettynä Laila, ja suomeksi ei tiedä, onko se Lila vai Liila. Mutta nätti sekin.
Liljasta tulee mieleen valitettavasti sukunimi, vaikka se on myös etunimi. Satun vain tuntemaan henkilön, jolla on tämä sukunimi.
Lona-sana taas tarkoittaa ruotsiksi lainata tai laina tms. Eli se ei mielestäni ole kovin toimiva kaksikielisessä Suomessa. Kiitos kuitenkin kaikista ehdotuksista, otan mielelläni vastaan muitakin!
- alkup.
Kiitos aiemmista kommenteista. Tämä syntynyt on ainoa lapseni. Kirjoitin, että vanhempien nimet on jenni ja Kim, eli tarkoitin meitä lapsen vanhempia, äiti-Jenniä ja isä-Kimiä.
Jotenkin olemme tykästyneet Lola-nimeen, vaikkakin sen ulkomaalaisuus mietityttää. Jos saisimme toisen lapsen, voisi hänelläkin olla lyhyehkö nimi... Lola ja Eljas? Lola ja Mila? tai sitten tämän tuoreen tyttären nimeksi isä on ehdottanut myös Jasminia. Mietinnässä on sekin... Todella hankalaa tämä nimien keksiminen!- tarja
anteeksi erehdykseni.
Mutta tosiaan tuo nimien pohtiminen on hankalaa mutta omalla tavallaan myös hauskaa kuten tämän palstan suosiostakin huomaa.
Ja se tunne sitten kun sen nimen on vihdoinkin valinnut/päättänyt on mahtava ja varsinkin jos salaat sen ristiäisiin asti muilta.
Mila olis muuten kivempi kuin tuo Lola jo tällekkin vaaville.
- Aurora
Lola ei millään tunnu hyvältä nimeltä, vaikka kuinka yritän.
Ensinnäkin se on hieman liian vieras suomalaiseen suuhun, vaikkei lausuminen ole ongelma. Tulee myös mieleen "eräs" missi, tai sitten lemmikki. Siinä Osbournes-sarjassa Ozzyn perheen koiran nimi on Lola, ja se aina jättää haisevia torttuja matolle. Yöks. =D
Toiset nimet ovat kauniita mutta hieman pitkänlaisia, käyvät vain tosi lyhyen kutsumanimen perään. Mielummin pelkkä Susanna, Magdalena, Aurora tai Alexandra/Aleksandra.
Mila on tosi kiva nimi. Ehdotettiinko jo näitä: Laila, Leila, Leena, Leenu, Leeni, Leea, Liina, Liisi, Lili, Lilli, Linda, Lotta, Lumi, Lyyli, Lyyti?
Tai sitten Kata, Dooris, Heta, Heli, Iines, Ilo, Ilona, Noora, Oona, Ramona, Ronja, Roosa, Sohvi, Sonja, Viola. (nämä heitin vaan hatusta) - Jaakko
Valinnan vapaushan meillä on mutta tuo Lola ei, ei ja ei.
Nuorena annettiin eräälle jakorasialle lempinimeksi LOLA, ja se ei varmasti ollut häntä mairitteleva nimitys.
Lolasta vääntyy omituisia ajatuksia... Lolita ja jopa pumpattava Barbara.
Jossain ulkomailla Lola on ehkä eri juttu, onhan niitä Jeesuksiakin.. mutta ei sovi Suomeen.
Veikkaan, että isompana tyttö saisi kärsiä nimestään. - Amira_
Lola on tosi kaunis nimi ja helppo lausua!
Lola Miranda olisi nätti nimi! - Anonyymi
Mun nimi on lola ei oo kyllä kauheesti ihmetelty
- Anonyymi
Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.
Lulu-Oskari wtf😭💀
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.
Oon 15?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44887Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45672
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498