LOLA?

Mitä mieltä?

Mitä mieltä olette Lola-nimestä? Mitkä sopisi toisiksi nimiksi? Sukunimi on Rainio tyyppinen. Olemme miettineet seuraavia esimerkiksi:

Lola Maria Susanna Rainio
Lola Magdalena Rainio
Lola Emma Aurora Rainio
Lola Anna Alexandra Rainio

Kaikenlaiset ehdotukset otettaan kiitoksella vastaan. Tyttäremme on nyt 2kk vanha. Vanhempien nimet ovat Jenni Katariina ja Kim Aleksander.

13

2841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TIITU!

      Yäääääääääkkkkkkk!Sori mut ei mun makuuni kyllä yhtään.Ehkä siksi kun naapurin räksyttävä pystykorva on Lola.Tulee vaan mieleen se!

    • tarja

      minäkään en pidä Lola nimestä suomalaisella lapsella ja varsinkin kun teillä sisaruksilla on tavalliset nimet.
      No,jos kuitenkin sen haluat niin vääntäisin noista ehdotuksistasi pelkän Lola Auroran.
      Entäpä vaikka Immi Magdalena,tai mikä tahansa muu noista ehdotuksistasi ilman Lolaa...

    • aada

      en pidä Lola nimestä, miten olisi samantyyppinen Lona, Luna, Lana, Lara, Lina, Lena, Lila, Lilja, Lidia, Lydia, Laila, Leila, Liina, Liisa, Laisa, Liinu, Lilli..???

      Toisista nimistä Emma Aurora on nätein, itse laittaisin vain yhden toisen nimen, Auroran.

      Ehdotuksia:
      Luna Aurora!!!!
      Luna Amanda!!!
      Luna Aleksandra!!

      Lana Eerika!!
      Lana Emilia!!
      Lana Matilda!!

      Lila Olivia
      Lila Viola
      Lila Karoliina

      Lara Susanna
      Lara Monika

      Lilja Aliisa
      Lilja Joanna


      tai, jos Lola on pakko olla niin:
      Aurora Lola Susanna
      Emma Lola Aurora
      Anna Lola Maria...


      Pidittekö jostakin?? =)

      • alkup.

        Monet noista ehdotuksista oli kivoja, tarvii kysyä illalla vielä miehen mielipidettä. Luna kuulostaa myös aika eksoottiselta ja pehmeältä... Espanjaksi sehän tarkoittaa kuuta, eli vähän samaa sarjaa kuin espanjalainen nimi Lola. Lara on kanssa nätti nimi.

        Lila on mielestäni hankala, englanniksi äännettynä Laila, ja suomeksi ei tiedä, onko se Lila vai Liila. Mutta nätti sekin.

        Liljasta tulee mieleen valitettavasti sukunimi, vaikka se on myös etunimi. Satun vain tuntemaan henkilön, jolla on tämä sukunimi.

        Lona-sana taas tarkoittaa ruotsiksi lainata tai laina tms. Eli se ei mielestäni ole kovin toimiva kaksikielisessä Suomessa. Kiitos kuitenkin kaikista ehdotuksista, otan mielelläni vastaan muitakin!


    • alkup.

      Kiitos aiemmista kommenteista. Tämä syntynyt on ainoa lapseni. Kirjoitin, että vanhempien nimet on jenni ja Kim, eli tarkoitin meitä lapsen vanhempia, äiti-Jenniä ja isä-Kimiä.

      Jotenkin olemme tykästyneet Lola-nimeen, vaikkakin sen ulkomaalaisuus mietityttää. Jos saisimme toisen lapsen, voisi hänelläkin olla lyhyehkö nimi... Lola ja Eljas? Lola ja Mila? tai sitten tämän tuoreen tyttären nimeksi isä on ehdottanut myös Jasminia. Mietinnässä on sekin... Todella hankalaa tämä nimien keksiminen!

      • tarja

        anteeksi erehdykseni.
        Mutta tosiaan tuo nimien pohtiminen on hankalaa mutta omalla tavallaan myös hauskaa kuten tämän palstan suosiostakin huomaa.
        Ja se tunne sitten kun sen nimen on vihdoinkin valinnut/päättänyt on mahtava ja varsinkin jos salaat sen ristiäisiin asti muilta.
        Mila olis muuten kivempi kuin tuo Lola jo tällekkin vaaville.


    • Aurora

      Lola ei millään tunnu hyvältä nimeltä, vaikka kuinka yritän.

      Ensinnäkin se on hieman liian vieras suomalaiseen suuhun, vaikkei lausuminen ole ongelma. Tulee myös mieleen "eräs" missi, tai sitten lemmikki. Siinä Osbournes-sarjassa Ozzyn perheen koiran nimi on Lola, ja se aina jättää haisevia torttuja matolle. Yöks. =D

      Toiset nimet ovat kauniita mutta hieman pitkänlaisia, käyvät vain tosi lyhyen kutsumanimen perään. Mielummin pelkkä Susanna, Magdalena, Aurora tai Alexandra/Aleksandra.

      Mila on tosi kiva nimi. Ehdotettiinko jo näitä: Laila, Leila, Leena, Leenu, Leeni, Leea, Liina, Liisi, Lili, Lilli, Linda, Lotta, Lumi, Lyyli, Lyyti?

      Tai sitten Kata, Dooris, Heta, Heli, Iines, Ilo, Ilona, Noora, Oona, Ramona, Ronja, Roosa, Sohvi, Sonja, Viola. (nämä heitin vaan hatusta)

    • Jaakko

      Valinnan vapaushan meillä on mutta tuo Lola ei, ei ja ei.

      Nuorena annettiin eräälle jakorasialle lempinimeksi LOLA, ja se ei varmasti ollut häntä mairitteleva nimitys.
      Lolasta vääntyy omituisia ajatuksia... Lolita ja jopa pumpattava Barbara.
      Jossain ulkomailla Lola on ehkä eri juttu, onhan niitä Jeesuksiakin.. mutta ei sovi Suomeen.

      Veikkaan, että isompana tyttö saisi kärsiä nimestään.

    • Amira_

      Lola on tosi kaunis nimi ja helppo lausua!

      Lola Miranda olisi nätti nimi!

    • Anonyymi

      Mun nimi on lola ei oo kyllä kauheesti ihmetelty

      • Anonyymi

        Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.

        Lulu-Oskari wtf😭💀


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olethan jo melkein 10 v. Mun nimi on Lulu- Oskari.

        Oon 15?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      17
      4901
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4794
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      216
      3988
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      55
      3699
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      123
      3624
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      73
      3144
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      117
      2071
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1100
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      937
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      832
    Aihe