kun meillä ei ole koirani kanssa kun yksi ongelma. Kun muita koiria tai tuttuja ihmisiä tulee vastaan niin sinne Pitäsi päästä ihan väkipakolla. Tämä ärsyttää minua suunnattomasti. Esim. jos olemme lähdössä jonnekin ja vaikka äitini tai poikaystäväni, tuttu naapuri tms on vaikka autolla tai näköetäisyydellä niin koirani ei malta edes kusta..
osaisitteko auttaa...????
tyttönen&sakemanni
3336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ota joku hokema ja käske koiraa vaikka seis vierellä tms oma koirani olisi menossa tihutyö tarkotuksessa toisien koirien luokse. niin sanon aina vierellä ja ei. minulla on tehosteena myös kuono panta. (ei kuonokoppa) se on samanlainen talutin kun hevosilla mutta koirille suunnattu erityisesti vetämiseen ja tottelemattomuuteen taipuvilla koirilla:D
koita kiinnittä jollain herkkupalalla koiran huomio itseesi ja palkitse kun " vaara" ( tuttu ) on mennyt ohitse ja palkitse sitten. Tällöin koira ymmärtää että saa herkkupalan kun antaa tutun mennä ohi ja hän kiinnittää huomion sinuut ja saa palkinnon. Näin ainakin tutuillani on homma toiminut. Kehu aina kun se on tehnyt homman oikein ja myöhemmin voit luopua koko herkusta jollon kehu riittää palkinnoksi.
en... minun koirani meni kakka asentoo ja aikoi kakata, mutta näki toisen koiran ja sen jälkeen ei enää ollutkaan hätä joten vähän samaa ongelmaa