Kokoomuksen ministerit ja kansanedustajat

"Isänmaan toivot"

Kokoomus antoi edustajilleen vapaat kädet äänestää halunsa mukaan homolaki-äänestyksessä.

Pääministeri Alexander Stubb osoitti äärettömän TYPERÄÄ valtiomiestaitoa ja pääministerin käyttäytymistä, kun hän tällaisessa Suomen kansaa jakavassa asiassa päivää ennen eduskunnan äänestystä asettui julkisesti ja voimakkaasti toiselle puolelle.
A. Stubb äänesti sen vaihtoehdon puolesta, että samaa sukupuolta olevat henkilöt voivat solmia avioliiton keskenään.

Tämä oli niin TÖRKEÄ TEMPPU maan pääministeriltä, että se hakee vertaistaan Suomen historiassa.
Tämä näkyy nyt Kokoomuksen ja Stubbin oman kannatuksen syöksykierteessä alaspäin.

Muutamat Kokoomuksen ministerit sekä kansanedustajat halusivat nuoleskella pääministeri Stubbia ja äänestivät homolain hyväksymisen puolesta.

Näin tekivät mm. Sanni Grahn-Laasonen, Petteri Orpo, Lenita Toivakka, Jan Vapaavuori, Leena Harkimo, Harri Jaskari, Ilkka Kanerva, Pia Kauma, Pauli Kiuru, Elina Lepomäki, Marjo Matikainen-Kallström, Tapani Mäkinen, Jaana Pelkonen, Pertti Salolainen, Sari Sarkomaa, Eero Suutari, Sinuhe Wallinheimo, Sofia Wikman, Anne-Mari Virolainen.

Edellä mainitut siis nuoleskelivat pääministeri Stubbia saadakseen nostetta Kokoomuksessa.
Gallupit näyttävät "isänmaan toivot" -puolueelle aika jyrkkää laskua.

Ei Suomen kansa niin tyhmää ole kuin Kokoomusveijarit kuvittelevat.

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alexander IV Göran

      Alexander Stubb, hänen poliittinen äitinsä Kirsi Piha ja poliittinen kummitätinsä Sirpa Pietikäinen, ovat halunneet Gay Pridea jo vuosia Moskovaan.

      Tämä homofiilliitto on jo vuosia tunnettu asia.

      Sirpa Pietikäinen oli parhaimmillaan vuosikymmeniä nuorempana kauppatieteiden ylioppilaana. Silloin hän oli jonkinlainen äänestäjiä kuunteleva nuori nainen, ei kypsä eikä täysvihreä.

    • ÄinäänMiäs

      ...kunnes Pietikäinen talloi Sauli-sedän varpaita ja heitettiin maakuntiin lobbariksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5354
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2785
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      114
      2270
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      275
      1311
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1254
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      57
      1227
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      84
      1109
    Aihe