Onko sähkömoottorille haitallista syöttää virtaa invertterillä, jonka antama aalto ei ole sini-käyrän muotoista?
Onko moottorin tyypilä merkitystä?
Onko moottorin tyypilä merkitystä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On ja ei. Esim. dc-moottoria ei kannata ohjata vaihtovirralla se palaa äkkiä. Toisaalta dc-käytössä 3.vaihe ac-moottoria ohjataan pulssin pituus moduloidulla virralla jonka tehollisarvo mukailee siniä. Yleensä taajuusmuuntimella ajetaan oikosulkumoottoreita.
Lähinnä on tarkoitus käytää 1-vaiheista ac-induktio-moottoria invertterillä. Moottori kyllä pyörii, mutta mielestäni ääni ei ole samanlainen kuin käytettäessä verkkovirralla. Varsinaisia laitteita kun ei ole käytettävissä aaltomuodon toteamiseen, joten kuuloaisti on ainoa mittari ennen savua...!
Jos induktio-moottosui e siedä pätkittyjä aaltomuotoja, niin miksi se ei niitä siedä?
Pystyykö asiaa korjaamaan esim, suodattamalla tms?
Kanttipaskainvertterin ulostulossa suoto ei ainakaan huonoa tee. Tuskin mitään kuitenkaaan hajoaa, hakkuripowereista ehkä X-konkat, mutta eipä niillä juuri väliä.
Joo mielenkiintoinen aihe, tuntuu järjellä että ei moottorissa käämipaketti voi hajota kanttiaallosta mutta invertteriä epäilisin etta se vaikka voikin kun loisteho kulkee sinnepäin.
Ääni tosin on erikoinen jo taajuusmuuttajalla ajettunakin mahtaako ääni tulla alkeismagnettien kääntelystä, eli levypaketista?
Itse joskus pistin sähköhammasharjan laturin invertteriin ja ääni oli hetken merkillinen kunnes se lakkasi toimimasta kokonaan, käämihän sieläkin on kun magneettikenttänä siirettään hammasharjaan.
Kanttiaallolla ajettuna tulee ainakin enemmän häiriöitä suojaamattomalla johtimella, itse moottoriin ei vaikuta mutta ympäristön muihin laitteisiin kylläkin.
tai joo, voisiko olla että kanttiaallon nopea virran katkaisu synnyttää käämissä suuremman itseinduktiojännitteen joka kuormittaa käämin eristettä, ehkä se rasittaa moottoria
Tämä itseinduktio on hyvä vihje...! Kiitos ajatuksesta!. Tosin sen olemassaoloa / vaikutusta lienee mahdoton todeta kotikonstein Voisiko tuota "romahdusta" hillitä invertterin ulostulossa kondensaattorilla. ja siihen liitetyllä pienellä purkausvastuksella?
Toisaalta, kyllähän se siniaallollakin aika nopeasti katkeaa....mutta se voi kyllä vaikuttaa induktion suuruuteen?
Voisiko ääni johtua osittain myös nopeasta jännitteen nosusta. Ilmeisesti inverrteri tekee sen tyristorilla?
Odottelen edelleen ideoita/ ratkaisuja. Käytössäni on useita moottoreita ja useita inverttereitä, joten ei kaikkia voi vaihtaa siniaaltoon näin äkkiä!
"Kanttipaskainvertterin ulostulossa suoto ei ainakaan huonoa tee. Tuskin mitään kuitenkaaan hajoaa, hakkuripowereista ehkä X-konkat, mutta eipä niillä juuri väliä."
Miksi kanttiaalto tai modifioitu kanttiaalto rikkoo X2-häiriönpoistokonkat, ja minkä vuoksi niiden hajoaminen ei haittaa? Oon vähän (paljon) äimänkäkenä.
jokohan se nyt on amispaperi pian taskussa kun alkeismangneettejakin jo käännellään heh.