Nyt ollaan siinä pisteessä että pakko nostaa kädet ylös. Onko muilla ollut ongelmia että lapsi kakkaa housuun vielä kouluiässä?
ollaan kuljettu kohta kaksi vuotta perheneuvolassa, lasten psykiatrilla, lasten lääkärillä, ravitsemusterapeutilla. Ongelmaan ei ole saatu ratkaisua.
on kausia että ei tule yhtään vahinkoa ja sitten on kausia että tulee 2 kertaa päivässä kakat housuun myös koulussa :(
perheneuvolasta ei apua. Lastenpsykiatri määräsi adhd lääkkeet, lastenlääkäri ei löytänyt fyysistä vikaa.
Alan olla kohta aivan kuitti. Koulusta uhkaillaan lastensuojeluilmoituksella koska en saa asiaa heidän mielestään kuriin.
Lapsi itse ei välitä. Jos antaisi vain kakan olla housussa olisi varmaan koko päivän. Ei ala puhumaan koko asiasta. Kieltää. Sanoo ettei haittaa. Ei auta uhkailu, kiristäminen, lahjominen. Ei mikään.
Osaa pyyhkiä mutta kerran mainitsi että ei uskalla koska pelkää että kakkaa menee käteen. Patistan pyyhkimään ja lopuksi tarkistan mutta koulussa ei mene vessaan ja näin ollen tulee housuun.
Neuvot on tällä hetkellä vähissä ja koko asia kiristää koko perheen välejä.
7 vuotias kakkaa housuun
6
5742
Vastaukset
- kuulostaahuonolta
Minusta on kieltämättä aika outoa, että noin vanha kakkaa housuun, eikä mitään fyysistä vikaa... Olisiko mahdollista, että pojalla olisi jotain neurologista ongelmaa (kun kirjoitit että adhd-lääkkeet määrätty?). Pitääkö lapsesi koulun vessassakäymistä jotenkin ahdistavana?
- Anonyymi
OliN 7a JA KerrAN MUL Iski JäÄTVÄ PASSKA HÄTÄ En Kerenny Vessa Aa Ja Viel Ripuli housuun kesken koulupäivän jälkeen Otin Ripuli LÄÄKETÄ
- sannassa
Mä myös nyt sattumalta tulin tänne pyörimää ja huomasin kirjoituksesi. Saattaa olla jotain ulosteen säätely ongelmia.Toimintaterpia voisi olla ihan tässä jelpiksi jos esim on lihaksissa jottain hämminkiä eikä lapselta vain luonnollisesti onnistu pidättely ynnä muu. Itselläni kohta 7 vuotta täyttävä ja meillä myös alkanut nyt ihan puskista ilmenemään tätä ongelmaa että nuhrii housunsa ja tahattomasti ja se jos jokin on lapsellekkin jo raskasta kun ei syytä vielä olla saatu selville..koklataan jättää joitain ruokia pois nyt ja vaihtaa niitä ja jos ei vieläkään auta niin katsotaan uutta vaihtoehtoa jälleen.
Jännitys voi laukasta myös noita oireita.- tyllerö87
Se on että saman päivän aikana voi tulla housuun ja sitten myöhemmin saman päivän aikana huomaa itsekkin että on hätä ja menee normaalisti vessaan. Mietin että ei se voi yhtä äkkiä kadota se hädän tunne. Tuntee, ei tunne ? ADHD lääkkeet aloitettiin justiinsa tätä vaivaa varten joten lääkkeistä ei ainakaan johdu että olisi maha kuralla. Lasten lääkäri tunnustele mahan ja suolen ja normaalilta vaikuttaa.
joskus tuntuu että poika tekee tämän tahallaan. Jotenkin mieltään osoittaen. En tiedä.
viimeksi lasten psykiatrilla käydessä ei ollut kovin huolissaan. Sanoi vain että tuskin isompana tekee housuun mutta määräsi vahvempia lääkkeitä.
Ei se paljon lohduta tieto siitä että loppuu sitten joskus kun tänään viimeksi poika laitettiin kotiin koulusta kesken päivän kun oli kakat housussa :\
- Äiti x
Varmaan jännitys ennen koulun lähtöä. Käske lapsen käydä vessassa monta kertaa ennen kuin lähtee ulos. Ja kun olette kaupassa,missä on vessat niin käytte siellä ennen ostoksia. Johtuisko jostain ruuasta tai lääkkeestä?
- Anonyymi
Osa koululaisista joutuu käyttämänn vaippoja, eihän ne ongelmaa poista, mutta auttavat arjen sujuvuutta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400