.exe
Esim Tissi.jpg.exe näyttää kuvalta.Resurssienhallinnassa.
Esim Tissi.jpg.exe näyttää kuvalta.Resurssienhallinnassa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ota tästä ruksi pois:
http://aijaa.com/piXeqD
En kysynyt että miten sen saa näkyviin.
Eipä se tiedostopääte niin oleellinen ole. Katso resurssienhallinnassa tyyppi saraketta, se näyttää aina oikein. Tiedoston tarkentimenkin voi huijata näyttämään mitä tahansa käyttämällä merkistön ohjausmerkkejä.
http://www.howtogeek.com/127154/how-hackers-can-disguise-malicious-programs-with-fake-file-extensions/
Onhan se hyvinkin oleellinen, jo tuon takia ja toisekseen sen takia, että niitä saattaa joutua muuttelemaan useastikin ja kolmanneksi siksi, että joku haluaa saada tuntemattoman tiedoston auki, eikä tiedä päätettä jne.
Aivan turhaa pitää niitä piilotettuna, tollanen Appleholhousidea MS:ltä. Sillonkaan se tiedostopääte näkyvissä ei haittaa jos pitää muuttaa nimeä kun oletuksena uudelleennimeämisessä maalaantuu vain tiedostonimi (oikeasti kätevä ominaisuus vs. XP:n oletuskäytös)
Oli tarkoitus varoittaa että siihen pelkkään näkyvään tiedostopäätteeseen ei voi luottaa kun sen tiedoston nimi voi olla vaikka batman.jpg ja tiedosto on oikeasti manjpg.bat johon saa jo vaikka haittaohjelman kun niitä kirjainten paikkoja voi muuttaa. Tiedoston ominaisuudet tarkistamalla tai resurssienhallinnan tyyppi sarakkeelta näkee aina oikean tiedon.
Tässä esimerkkivideossa näytetään miten exe tiedosto naamioidaan mp3 tiedostoksi käyttämällä kirjoitussuunnan vaihtoa:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=umU8TItftjA
Joo, mutta on tuo siltikin ihan silmin huomattavissa. Kyllä minä ainakin tiedän tarkalleen minkä niminen minkäkin tiedoston kuuluu olla, ainakin omissa laitteissani. Mikään klghasdasexe.mp3 ei taatusti ole oletuksena .mp3 mun silmissäni.
Tuo oli pelkkä esimerkki. Näkeekö esim. Baycityrollers.mp3 nimisestä tiedostosta suoraan tiedostonimestä että kyseessä on huijaus? Tuohon pystyy piilottamaan päätteen scr jolla voi hyvin tartuttaa haittaohjelman kun on suoritettava tiedosto.
Olen nähnyt elävässä elämässä tiedoston jonka päätee oli jpg mutta .cmd oli piilotettu keskelle tiedoston nimeä.
Baycityrollersissa ei nyt taida olla msi:tä, exejä tai muutakaan keskellä.
Mutta tosiaan kuten mainitsit, niin siitä tyypistä sen viimeinkin näkee.
Joka tapauksessa aivan sama kun tollasten saaminen edellyttää jo käyttäjän häsläämistä ja vapaaehtoisesti "joulutaustakuva.exe":n lataamista.
Saahan ne päätteet aina näkyviinkin. Resurssienhallinnassa.
Saahan sen esiin.
Ilmeisesti käytön "helpottamiseksi" kun ei sekoiteta käyttäjiä päätteillä, myöskään nimen muuttamisessa.
Todellisuudessahan tollanen on pahimmillaan vaarallista kun on oikea pääte piilotettu. Toisekseen kyllä mun tarvii jopa suhteellisen usein muokata päätteitä.
Noh, saa ne kyllä näkyviin. Windowsilla pystyy yllättävänkin paljon tekemään ns. hallinto- ja säätämistoimenpiteitä jopa vakiona.
"Ilmeisesti käytön "helpottamiseksi" kun ei sekoiteta käyttäjiä päätteillä, myöskään nimen muuttamisessa.
Todellisuudessahan tollanen on pahimmillaan vaarallista kun on oikea pääte piilotettu. "
Ei ole yksi eikä kaksi kertaa, kun olen törmännyt tiedostoihin, joiden nimi on esimerkiksi jotain.doc.doc
Tiedostopäätteiden piilottaminen on turhaa, koska varoittaahan Windows muutenkin siitä jos päätettä yrittää muuttaa. Lisäksi tuolla tavoin voi ujuttaa vaikka ajettavan tiedoston jonkun koneeseen laittamalla nimeksi vaikka jotain.jpg.exe jolloin exe jää pois ja henkilö kuvittelee saaneensa kuvan (ellei näe logoa ja tajua että jotain on pielessä)
Nämä kai on ollut jo Windows 95:stä asti. Tietoturva-asiat eivät silloin olleet lähes yhtä paljon tapetilla. Ennen Windows lisäksi korosti koko nimen, jos tunnus oli esillä, jolloin uudelleen nimettäessä saattoi tunnus vaihtua. Nyt tämä on korjattu. En tosin ymmärrä miksi tuota oletusta ei ole muutettu.
Siksi että Microsoftin kumppaneille riittää laskutettavaa työtä.
Paljonkos laskutit tämän vuoden trollailuistra suoli24:ssa?
En kuulu enää Microsoftin kumppaniverkostoon.
Kyllähän nämä asiat ovat varsin loogisia kun ymmärtää eri yritysten liiketoimintamallit. Windowsiahan ei myydä käyttövalmiina vaan säätövalmiina.
""" Miksi tiedoston loppupääte piilotettu? """"
Se on piilotettu kun ei haluta että tiedoston loppupääte on näkyvillä.
Kaksoispäätteiset tiedostot ovat useimmin haittaohjelmia. Itse en koskaan käynnistele kaksoispäätteisiä tiedostoja. Jos tälläinen ilmestyy sähköpostin liitteeksi se on lähes varmasti jokin haittaohjelma.
Toinen riski on siinä, että useat .exe päätteiset ohjelmat ovat itsepurkautuvia eli ne asentuvat ilman käyttäjän toimiakin. Normaalisti .exe päätteinen ohjelma on käynnistettävä.
Näiden vuoksi kannattaa AINA varmistaa tiedostojen pääte jos se vaan on näytettävissä.
Unixeissa ja linuxdistroissa ei aina käytetä tiedostopäätteitä lainkaan vaan järjestelmä tunnistaa tiedoston muulla tavalla eli onko se "ajettava ohjelma vai ei".
Erilaisiin tiedosto tyyppeihin on syytä tutustua. Yleensä kaksoispäätteinen tiedosto herättää epäilyksiä. (.jpg.exe on mitä varmimmin haitallinen, koska kaksoispääte voi merkitä sitä, että jpg-kuvatiedostoon on upotettu jokin ajettava exe-ohjelma.) Kyllä kuvatiedostojen pitäisi näkyä muutenkin.
Ja mitä järkeä olisi .txt.exe tyypissä? Miksi tekstitiedostoon pitäisi upottaa jokin ajettava exe-tiedosto?
Tai mitä järkeä olisi ajettavassa ohjelmassa kaksoispäätteessä .exe.exe? Kyllä se yksi .exe riittää ohjelman suoritukseen
.
Tiedostopäätteiden ymmärtäminen on OSA tietoturvallisuutta. Minä ainakin olen AINA varmistanut tiedostojen päätteiden näkyvyyden. Kaikkiin kaksoispäätteisiin suhtaudun varovaisesti epäillen.
Toivokaa ettei kukaan ala tyrkyttämään kolmois- tai nelospäätteisiä tiedostoja?
ai nää on jotain windows juttuja
Kannattiko jatkaa vuoden vanhaa ketjua. Ei ole kaikilla järkeä näin pääsiäisenä.
16.12.2014 23:51
Ketjun aloitus.
@ Järkeevaiei12 :lla taitaa olla joku "hassu" kalenteri käytössä.