Ettekö pelkää, että koiranne levittää salmonellaa raakaa lihaa ja etenkin kanaa syödessä? Näistähän varoitellaan jatkuvasti. Etenkin talouksissa joissa on pieniä lapsia? Millä te perustelette BARF:sen? Muulla kuin luonnonmukaisella ruualla, kun sudet ja ketut syövät sekä ravintojen säilyvyydellä. Ei ole tarkoitus aloittaa "sotaa", mutta olis kiva tietää..
BARFFAAJAT!
seropi
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
en antaisi koiralle raakaa lihaa aina enkä juuri koskaan. On aivan eri asia antaa luonnon raakaa lihaa kuin teollisuuden tuottamaa raakaa lihaa ja kanaa. Kaupasta ostettu ei ole luonnollista raaka-ainetta eikä sudetkaan syö kaupasta ostettua lihaa. Riista on eri asia.
KOTIMAISESSA kanassa tai broilerissa ,tarkistin asian Atrialta,vakuuttivat että salmonella seuranta on niin tarkka että voi huoletta syöttää raakaa broileria.
Koira on lihansyöjä,jos ei sitä suvaitse niin kannattaa siirtyä vaikka etanoitten pariin.
Barff on pelkkä sana,mutta sen tarkotus on todellaa varteen otettava asia.Teollinen ruoka kun on kaikkea muuta kun siitä kaikkein laadukkaimmasta lihasta valmistettu.
Hyvin suunniteltu raaka ravinto on paras ruoka koiralle, lihasta ,vihanneksista,gluteenittomasta viljasta ja luista koira saa kaiken mitä tarvitsee,eikä ole lisäaineita.
Sitäpaitsi suurin salmonella vaara on pussitetuissa siankorvissa.
Kaikki kanalihasta valmistetut koiran herkut ei ole atrian kotimaisia.
en osaa tätä varmaankaan ihan oikein kirjoittaa mutta, koiran suolisto on niin lyhyt ja näin ollen liha viipyy koiran suolistossa vain vähän aikaa eli salmonella bakteerit eivät kerkeä kehittyä salmonellaksi...joo jotenkin noin se meni.
Raaka liha on terveellistä koiralle...itsekkin sitä syötän aina silloin tällöin.
Ihmisten jauhelihaa ja koiran jauhelihaa, kumpaakin uskallan antaa...samoiten myös kalaa.
Valkosipulia koirat syövät kesäisin niin se pitää madot ja punkit loitolla!
Tietenkin myös madotan koirat ja kissat säännöllisesti!
Olen kuullut, että raa'asta kalasta olisi enemmän haittaa kuin hyötyä, koska se kuluttaa b-vitamiineja? Mitäs mieltä olette tästä lausahduksesta?