Harjulankadun paskakiinteistö

Jarppa7

Nythän se sitten näyttää niin että Suolahdessa oleva Harjulankadun "vuoden ympäristöteko" kiinteistön purku ja tontin siivous kaatunee veronmaksajien maksettavaksi.Laillista joskin hävytöntä ja moraalisesti halveksittavaa touhua minun mielestä k,o kiinteistökaupat.Valveutuneet veronmaksajat voisi olla ärhäkkänä että jos kaupunki tuon purkamisen/siivouksen hoitaa niin kulut peritään homman aiheuttaneilta osapuolilta.

12

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ärtynyt

      Olet täysin oikeassa ja olen kanssasi samaa mieltä. Kurikan Jaakolla on kyllä varaa maksaa omat sotkunsa. Raukkamaista touhua!!!

    • Tuskin on kiinteistön nykyinen omistaja Jukka-Pekka Hietanen maksanut noita teettämiskuluja, joita kesällä tuli piha-alueen siivouksesta ja rikkonaisten ikkunoiden peittämisestä vanereilla. Työ, kilometri ja tarvikkeista tuli kustannuksia yhteensä 2498,43 euroa, joka oli alveineen 3098.05 euroa. Lassila&Tikanoja laskutti jätteistä 239,12 euroa, joka oli alveineen 296.50 euroa. Ympäristölautakunta päätti kokouksessaan syyskuussa laittaa teettämislaskun maksuun velvoitetulle 3304, 55 euron suuruisena. Maksu laskutettiin kolmessa erässä, joiden eräpäivät olivat 15.10, 17.11 ja 15.12.2014. Jos teettämislaskua ei ole maksettu eräpäivään mennessä, siitä lähetetään yksi maksumuistutus. Jos laskua ei ole maksettu maksumuistutuksessa ilmoitettuun eräpäiväänkään mennessä, se lähetetään ulosottoviranomaisen perittäväksi. Maksu voidaan periä velallisen tulosta tai omaisuudesta. Ulosottomies perii ulosottomaksun.
      Tiedot ovat kaupungin sivuilta
      Hietasella ei taida olla mitään omaa omaisuutta, paitsi toisten ihmisten omaisuutta, eli mitä hän on varastanut toisilta, esim, polkupyöriä. Tuon kiinteistöoperaation aikana oli kuulemma ollut poliisipartio koko ajan paikalla.

    • Jarppa7

      Jokainen tietää että tuolla nykyisellä kiinteistön omistajalla ei tule kuunapäivänä olemaan kun tuulen huuhtoma perse ja kun on muutenkin vähemmän yhteiskuntakelpoinen joka suhteessa niin siksi pitäisi olla täysi velvoite kiinteistön tuolle lempanneelle entisellä omistajalla hoitaa kustannukset ja nuo kustannukset on vielä pieniä siihen kun alkaa purkutoimenpiteet ja purkujätteen hävitys.Asia mistä minun mielestä pitäisi pitää möykkää ja älämölöä ettei asia painu taka-alalle.

      • asdff3

        En tiedä mistä kiinteistöstä ja kenestä on kyse, mutta jos ja kun kauppa on tehty, niin uusi omistaja se on vastuussa asioista.


    • huru-ukko

      No vastuussa on lain mukaan mutta jos myyjä on tiennyt jo myydessään että paska kaatuu varmasti veronmaksajille niin silloin tulee tuo selkärankaisuus ja moraali ja rehellisyys kyseeseen,mutta tulee kellä tulee..Ikävä kyllä bisnes ja moraali ja rehellisyys eivät ole veljiä keskenään.

    • Bert Immenitz

      No mutta fiksun liikkeen myyjä jokatapauksessa teki. Itse oisin tehnyt saman.

      • Dietrich Arbeit

        Juu ehdotankin myyjälle Vuoden yrittäjä -palkintoa.


    • teppanaa

      Joutaapi yhteiskunta kustantaa purkuhommien lisäksi kevyttä multaa ja pastorille sumpit.

      • Jormavulli

        Juu, kuuluu löytyneen kiinteistön kellarista pakasteena...


    • Kuinka varma tieto tuo on ja koska oli löydetty?

      • Jormavulli

        Varmaa faktaa. Löytöpäivä 25.12.2014


      • Jormavulli kirjoitti:

        Varmaa faktaa. Löytöpäivä 25.12.2014

        Onhan se faktaa, kun siitä tänään työpaikalla kyselin. Löytöpäiväksi kerrottiin jouluaattoa, mutta ihan sama, aatto tai joulupäivä. Poliisin nauhat näkyivät olevan vielä tänään kellarin ovessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      39
      5767
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      215
      5317
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      35
      4443
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      37
      4020
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3756
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      44
      3110
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2440
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      46
      2382
    Aihe