Maalaaminen vihreäksi onnistuu mutta millä se "pudotetaan" ?
Millä näppäimillä kaapataan linkki ?
tekstin maalaus
14176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Shift ja Ins (Insert) näppäimiä yhtäaikaa painamalla!
Lisätään vielä että se kopiointi muistiin tapahtuu tietenkin painamalla CTRL ja C näppäimiä yhtäaikaa. Shift ja Ins näppäimillä sitten upotat sen kopioidun tekstin eli esmes linkin.
Ctrl V / Ctrl C ei välttämättä toimi shellissä. Ctrl Ins (copy) / Shift Ins (paste) toimii.
Bits©
ctrl v toimii, ihan käyttiksestä riippumatta.
Helpointa on käyttää näppäinpuskuria. Maalataan ensin teksti, sitten asetetaan kohdistin johonkin minne teksti halutaan liittää ja painetaan hiiren keskinappia.
Vähän tarkennusta: se "yhtäaikaa" (esim. Cntrl v) tarkoittaa, että ensin painetaan Cntrl pohjaan, pidetään siellä, sen jälkeen painetaan v ja vapautetaan molemmat.
Ctrl C kopio, Ctrl V liitä.
Voi veljet näitä vastauksia. Maalataan yksinkertaisesti hiiren oikealla tarvittava teksti ja pudotetaan se uuteen paikkaan hiiren keskimmäisellä.
Korjaus: maaltaan hiiren vasemmalla. Sorry
Ensinnäkin, noissa muissa vastauksissa ei ollut mitään väärin ja toisekseen aloittajahn juuri sanoi että tekstin "maalaus" onnistuu mutta hän kysyi että miten sen tekstin saa kopioitua ja liitettyä, siihen nuo vastaukse on ihan oikein!
Ja lisäksi, kaikissa hiirissä ei ole sitä keskimmäistä nappia!
Rulla on keskimmäinen, sitä voi painaa.
Voihan sitä rullaa painaa vaan se ei silloin tee mitään, sen funktio on ainakin mun hiiressä pelkästään vierittäminen!
Mut kuten todettua niin tekstitilassa toimii parhaiten nuo näppäinkomennot CTRL Ins ja Shift Ins.
Ensin maalataan ja sitten painetaan. Tieten jos käyttää pelkkää näppäimistöä, niin hiiren painikkeet eivät toimi.
Vähän asian vierestä, mutta olisiko selvempää puhua hiiren ykkös- ja kakkosnäppäimistä. Onhan esim. vasenkätinen voinut määritellä ne toiseen järjestykseen kuin oletuksena.