niinsanotusti lakiasiaa!

pölöjä89

mitenän menee noin niinku yleisesti sellanen asia kun ollaan avopuolison kanssa erottu jokunen aika sitten ja torppa on edelleen puoliksi minun nimissä.
Nyt on sit herra ottanu alivuokralaisen ja kirjottanu hänen kanssaan vuokrasopimuksen. onko se ihan laillisesti sallittua ilman minun suostumusta?

12

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on onni erota

      Häiritseeks se sua? Se alivuokralainen?

    • 34+34

      Laillisesti ei ole sallittua, mutta kallis oikejuttu tulee jos lähtee käräjmään ja todennäköisesti häviää. Kommarioikeuslaitos suojelee kommareita.

      Hanki sinäkin vuokralainen sinne ja oikein kamala sellainen.

      • Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.


      • Laki Luke
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.

        Tässä taas juridiikasta täysin tietämätön antaa viisaita (??) neuvojaan.

        Jos omistusosuus on 1/2 ja 1/2, niin silloin molemmat omistavat puolet kaikesta (ellei omistuksesta ole laadittu hallinnanjakosopimusta, mutta siitähän et myöskään ymmärrä mitään, joten en ala sitä avaamaan enempää). Miten siis voi vuokralaiselta "rajata" vain puolikkaan asunnon käyttämisen? Sehän tarkoittaisi, että tuo vuokranantaja ei itse asuisi kämpässä ollenkaan, eli vuokraisi oman osuutensa. Sehän olisikin ihan ok. Kyse oli kuitenkin alivuokrauksesta, joten hän on antanut vuokralle myös toisen omistamaa osuutta.

        Jos vuokralainen ei ole ollut tietoinen, eikä hänen olisikaan pitänyt olla tietoinen toisesta omistajasta, vuokrasopimus on sitova. Sen sijaan, jos vuokralainen tiesi toisesta omistajasta, vuokrasopimus voidaan purkaa joko vapaaehtoisesti tai oikeuden päätöksellä.

        Jos toinen omistaja kärsii alivuokrauksen vuoksi vahinkoa, hänellä voi olla oikeus vahingonkorvaukseen. Jokatapauksessa puolet vuokratuotosta kuuluu toiselle omistajalle.

        Välittäjä_LKV kirjoittaa näille asumisen palstoille sellaista soopaa, että niiden perusteella kyseessä on joko aloitteleva välitysliikkeen myyntineuvottelija tai sitten aivan huu-haa-kaveri, joka kuvittelee olevansa kiinteistönvälittäjä.


      • Hermuliii
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.

        Välittja_:LKV on väärässä

        missään nimessä ei ole voinut yksin laillisesti vuokrata


      • Hermuliii kirjoitti:

        Välittja_:LKV on väärässä

        missään nimessä ei ole voinut yksin laillisesti vuokrata

        Voihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.


      • Laki Luke
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Voihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.

        Kun olet noin pätevä ja tietävä, niin selitäpäs sitten, kuinka vuokrasopimus laaditaan, jotta ei tule vuokrattua omaa osuutta enempää? Kun tyyppi itse asuu asunnossa ja alivuokraa osan kolmannelle osapuolelle.

        On aivan eri asia myydä oma osuutensa, kuin antaa osa molempien yhteisestä omistusosuudesta vuokralle loukkaamatta toisen osaomistajan omistus- ja hallintaoikeutta. Yritä nyt ymmärtää tämä ero!


      • haloo oo
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Voihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.

        Hurjalta tuntuuu mitä puhut

        toivottavasti et käytännöss' tee asiakkaille tuollaisia sopimuksia

        täysin pätemättömiä ,

        Et ole ehkä hokannut mikä on määräosa ? se on monelle aloittelevalla välittäjälle vaikea asia


      • OHOH
        haloo oo kirjoitti:

        Hurjalta tuntuuu mitä puhut

        toivottavasti et käytännöss' tee asiakkaille tuollaisia sopimuksia

        täysin pätemättömiä ,

        Et ole ehkä hokannut mikä on määräosa ? se on monelle aloittelevalla välittäjälle vaikea asia

        Valitttäjä_LKV ei tunnu ymmärtävän koko asiaa


    • Kondom

      Olisit kysynyt naiselta turvaseksiä, ennen kuin menet selustaan.

    • laki ja järjestys

      Jos mitään hallinnanjakosopimusta ei ole tehty olet oikeutettu saamaan puolet vuokratuotosta.

    • hyvää joulua21

      Mahtaa olla asiat sekaisin, kun mikään ei ota toimiakseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe