mitenän menee noin niinku yleisesti sellanen asia kun ollaan avopuolison kanssa erottu jokunen aika sitten ja torppa on edelleen puoliksi minun nimissä.
Nyt on sit herra ottanu alivuokralaisen ja kirjottanu hänen kanssaan vuokrasopimuksen. onko se ihan laillisesti sallittua ilman minun suostumusta?
niinsanotusti lakiasiaa!
12
328
Vastaukset 12
- on onni erota
Häiritseeks se sua? Se alivuokralainen?
- 34+34
Laillisesti ei ole sallittua, mutta kallis oikejuttu tulee jos lähtee käräjmään ja todennäköisesti häviää. Kommarioikeuslaitos suojelee kommareita.
Hanki sinäkin vuokralainen sinne ja oikein kamala sellainen.Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.
- Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.
Tässä taas juridiikasta täysin tietämätön antaa viisaita (??) neuvojaan.
Jos omistusosuus on 1/2 ja 1/2, niin silloin molemmat omistavat puolet kaikesta (ellei omistuksesta ole laadittu hallinnanjakosopimusta, mutta siitähän et myöskään ymmärrä mitään, joten en ala sitä avaamaan enempää). Miten siis voi vuokralaiselta "rajata" vain puolikkaan asunnon käyttämisen? Sehän tarkoittaisi, että tuo vuokranantaja ei itse asuisi kämpässä ollenkaan, eli vuokraisi oman osuutensa. Sehän olisikin ihan ok. Kyse oli kuitenkin alivuokrauksesta, joten hän on antanut vuokralle myös toisen omistamaa osuutta.
Jos vuokralainen ei ole ollut tietoinen, eikä hänen olisikaan pitänyt olla tietoinen toisesta omistajasta, vuokrasopimus on sitova. Sen sijaan, jos vuokralainen tiesi toisesta omistajasta, vuokrasopimus voidaan purkaa joko vapaaehtoisesti tai oikeuden päätöksellä.
Jos toinen omistaja kärsii alivuokrauksen vuoksi vahinkoa, hänellä voi olla oikeus vahingonkorvaukseen. Jokatapauksessa puolet vuokratuotosta kuuluu toiselle omistajalle.
Välittäjä_LKV kirjoittaa näille asumisen palstoille sellaista soopaa, että niiden perusteella kyseessä on joko aloitteleva välitysliikkeen myyntineuvottelija tai sitten aivan huu-haa-kaveri, joka kuvittelee olevansa kiinteistönvälittäjä. - Hermuliii
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Laillisesti se on täysin sallittua, tietenkin se vuokralle annettava osuus ei saa ylittää omaa omistusosuutta.
Välittja_:LKV on väärässä
missään nimessä ei ole voinut yksin laillisesti vuokrata Hermuliii kirjoitti:
Välittja_:LKV on väärässä
missään nimessä ei ole voinut yksin laillisesti vuokrataVoihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.
- Laki Luke
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Voihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.
Kun olet noin pätevä ja tietävä, niin selitäpäs sitten, kuinka vuokrasopimus laaditaan, jotta ei tule vuokrattua omaa osuutta enempää? Kun tyyppi itse asuu asunnossa ja alivuokraa osan kolmannelle osapuolelle.
On aivan eri asia myydä oma osuutensa, kuin antaa osa molempien yhteisestä omistusosuudesta vuokralle loukkaamatta toisen osaomistajan omistus- ja hallintaoikeutta. Yritä nyt ymmärtää tämä ero! - haloo oo
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Voihan sen oman osuuden myydäkin kysymättä muiden omistajien lupaa, sama koskee vuokraamista kunhan ei vuokraa omaa omistusosuutta enempää.
Hurjalta tuntuuu mitä puhut
toivottavasti et käytännöss' tee asiakkaille tuollaisia sopimuksia
täysin pätemättömiä ,
Et ole ehkä hokannut mikä on määräosa ? se on monelle aloittelevalla välittäjälle vaikea asia - OHOH
haloo oo kirjoitti:
Hurjalta tuntuuu mitä puhut
toivottavasti et käytännöss' tee asiakkaille tuollaisia sopimuksia
täysin pätemättömiä ,
Et ole ehkä hokannut mikä on määräosa ? se on monelle aloittelevalla välittäjälle vaikea asiaValitttäjä_LKV ei tunnu ymmärtävän koko asiaa
- Kondom
Olisit kysynyt naiselta turvaseksiä, ennen kuin menet selustaan.
- laki ja järjestys
Jos mitään hallinnanjakosopimusta ei ole tehty olet oikeutettu saamaan puolet vuokratuotosta.
- hyvää joulua21
Mahtaa olla asiat sekaisin, kun mikään ei ota toimiakseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491