Kerrotaanko kaikki leikkaukset haastattelussa. Jotenkin tuntuu hassulta kun on leikattu joka paikasta. Olin ekaa kertaa hieronnassa. Koko vartalo sellainen. Intiimi paikoista myös leikattu.
Hieroja kyseli leikkauksista.
4
182
Vastaukset
no tse ainakin koen hyväksi sen jos on leikattu esim selästä (esim.välilevy tms) niin kertoisi siitä, koska selkä usein kuitenkin niin arka leikkauksen jälkeen ettei sitten "runno" voimalla sieltä. Intiimialueiden leikkaukset tms ei mulle kuulu. Asiakashan itse toki aina päättää mitä haluaa kertoa operaatioistaan tai kertooko ylipäätään mitään. Mutta toki leikkausarvet kehossa näkyvät vielä vuosienkin päästä joten eihän niitä "karkuunkaan" pääse.
- kopolopolop
Mitä intiimi alueilta nyt voi leikata. Luomi korkeintaan. Suomessa ei tehdä näitä silpomisia kai....
- hierontajuntti
Kyllä leikkauksesta on hyvä mainita jos esim.olkapää leikattu vasta ikään.
- Toni Ilola
Itse kyselen myös noista leikkauksista. Tämä helpottaa ja antaa ajatuksia, kun suunnittelen hoitoa asiakkaalle. Tietynlainen asiakkaan kropan historia on hyvä tietää, mutta toki se asiakas aina valitsee mitä minulle kertoo.
Me koulutetut hierojat olemme kuitenkin terveydenhuollon ammattihenkilöitä ja meitä sitoo salassapitovelvollisuus. Ainakin oma toiminta-ajatukseni perustuu hyvän, asianmukaisen ja turvallisen hoidon toteututtamiseen, enkä niitä asioita aivan turhaan uteliaisuudesta kysele.
Monesti minultakin toki kysellään, että mitä merkitystä leikkauksilla on tai sanotaan että jokin leikkaus on ollut kauan aikaa sitten. Nuo leikkaukset voivat vaikuttaa alueen lihaksistoon, ligamentteihin, jänteisiin yms tukikudoksiin, vaikka leikkauksesta olisi jo aikaakin.
Leikkauksen jäljiltä voi olla myös lihasheikkoutta, arpikudosta alueella, alueellista kipua tai liikeratojen pienentymistä. Yleensä leikkauksesta jää arvetkin tai alue tuntuu muutoin erilaiselta käsieni alla, jolloin viimeistään saatan kysyä asiasta.
Tuossa tuotiinkin jo esiin myös se seikka, että jos alue on suhteellisen vasta leikattu, niin sitä paikkaa ei välttämättä kannata kovin mennä runnomaan. Oma lukunsa on sitten myös suonikohju-, aneyrysma- yms. leikkaukset, joissa on hyvä noudattaa tiettyä varovaisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012077
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501882- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91521- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020