miniläppäri + nortton 360

ostin kyseisen viirusturvan mutta se pitäisi asentaa levyn kautta. Mutta näissä miniläppäreissä ei ole cd asemaan . Voinko ostaa ulkoisen cd aseman mikä tulee usb kautta tietokoneeseen ?

12

586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5-5

      Osta ulkoinen dvd-asema. Se hoitelee cd-levytkin. Toinen vaihtoehto on myydä turha ostoksesi jollekin toiselle ja asentaa suoraan netistä jokin useista ilmaisista virusturvista: Panda Cloud (vapusen suosikki), Avast, AVG jne.

    • Ja saa sen Nortoninkin digitaalisena. Ja mitään yliraskasta roskasoftaa ei kannata miniläppäriin laittaa. Joku Linux-distro sinne sisään.

    • Ei mee ihan noin

      >> Ja mitään yliraskasta roskasoftaa ei kannata miniläppäriin laittaa. Joku Linux-distro sinne sisään. >>

      Ihan hyvä yleisohje näin keskustelutasolla. Mutta todellisuudessa pitäisi ensin tietää, mikä mini on kyseessä.

      • äölkj

        Ei Linuxia miniin vai? Miks muka?


      • Pitäis toki, mutta eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. Joillekin on tosiaan jopa omat distronsa olemassa.


      • Ei mee ihan noin
        timekillerx kirjoitti:

        Pitäis toki, mutta eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. Joillekin on tosiaan jopa omat distronsa olemassa.

        >> eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. >>

        Noin yleisenä ohjeena Linux on hyvä vaihtoehto mihin tahansa pienitehoiseen läppäriin - näin siis, kun puhutaan mukavia kahvikupin ääressä, ns. vaikeuksista vapaalla tasolla.

        Kun siirrytään asiaan, niin tilanne on toinen. Mutta otetaan tämä nyt hitaasti:

        Intel on yleensä kiltti poika ja antaa rajapintojensa määritteet Linux-nörteille, jotka voivat sitten koodata tarvitsemansa draiverit sun muut suit-sait-sukkelaan. Siten Linuxit pyörivät kauniisti Intelin rojuissa. Tämä pitää totta kai sisällään myös Intelin integroidun näytönohjaimet.

        Mineissä on usein Intelin Atom-prosessorit. Useissa, varsinkin tehokkaimmissa Atomeissa on integroituna näytönohjaimena Intel GMA3650. Mutta aprilliä, tämä ei olekaan Intelin omaa kehitystyötä, vaan hankittu kolmannelta osapuolelta. Intelillä ei ole oikeutta antaa tämän näytönohjaimen tietoja Linux-nörteille. Ja hepskukkuu, sen piirin oikeudet omistama firma ei jostain syystä suostu luovuttamaan tietoja ulos. Siten niihin mineihin (esim. Asuksen viimeisimmät mallit) ei löydy Linux-tukea grafiikkaprosessorille. Totta kai näihinkin voi asentaa Linuxin. Distrossa tulee mukana geneerinen Vesa-ohjain, joka on mopo-tasoa (ei grafiikkaprosessorin HW-kiihdytystä). Siten minin näyttöä voi katsella, kirjoitella kirjaimia ja muuta jännää. Mutta liikkuva kuva (YouTube, leffat, etc.) jää haaveeksi. Sama mini, joka pystyy Windowsin alla vaikka ohjaamaan leffan HD-tasoisena ulkoiselle näytölle, osaa Linuxin alla hikisesti piirtää tikkukirjaimia näytölle.

        En menisi sanomaan, että tällainen olisi "paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin".

        Ongelmaa on yritetty ratkoa jo useita vuosia. Erilaisia koodinpätkiä, patcheja ja patchin patcheja löytyy netistä. Mutta hyvin toimivaa ja vakioitua ratkaisua ei mistään distrosta löydy. Siis sellaista, jonka maallikkokin hanskaisi. Olisi kyllä laajempaakin tarvetta. Jos jollakulla on toimiva ratkaisu, niin moni olisi tyytyväinen.


    • Ei mini-läppäriin pidä tällaisia raskaita ohjelmia asentaa.

      • kuiok

        Pitääpäs.


      • dddd.

        Kyllä pitää asentaa. :D :D


    • ei ummara

      "nortton 360 ja viirusturva"

      Mitä nuo mahtavat olla?

    • Candy man

      "Kyllä pitää asentaa. :D :D"

      Ihan mukava, että joku jaksaa inttää vapusen kanssa, joka on hommannut uuden identiteetin namusetänä (Candy man). :o)

    • Voi toki ostaa. Toinen tapa on jakaa toisen koneen DVD-asema verkon yli. Nuo DVD-asemat vaativat yleensä kaksi USB-porttia, joten on hyvä olla USB-laturi tai virtalähteellinen HUB mikäli koneessa on vain kaksi USB-porttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4967
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe