miniläppäri + nortton 360

ostin kyseisen viirusturvan mutta se pitäisi asentaa levyn kautta. Mutta näissä miniläppäreissä ei ole cd asemaan . Voinko ostaa ulkoisen cd aseman mikä tulee usb kautta tietokoneeseen ?

12

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5-5

      Osta ulkoinen dvd-asema. Se hoitelee cd-levytkin. Toinen vaihtoehto on myydä turha ostoksesi jollekin toiselle ja asentaa suoraan netistä jokin useista ilmaisista virusturvista: Panda Cloud (vapusen suosikki), Avast, AVG jne.

    • Ja saa sen Nortoninkin digitaalisena. Ja mitään yliraskasta roskasoftaa ei kannata miniläppäriin laittaa. Joku Linux-distro sinne sisään.

    • Ei mee ihan noin

      >> Ja mitään yliraskasta roskasoftaa ei kannata miniläppäriin laittaa. Joku Linux-distro sinne sisään. >>

      Ihan hyvä yleisohje näin keskustelutasolla. Mutta todellisuudessa pitäisi ensin tietää, mikä mini on kyseessä.

      • äölkj

        Ei Linuxia miniin vai? Miks muka?


      • Pitäis toki, mutta eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. Joillekin on tosiaan jopa omat distronsa olemassa.


      • Ei mee ihan noin
        timekillerx kirjoitti:

        Pitäis toki, mutta eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. Joillekin on tosiaan jopa omat distronsa olemassa.

        >> eiköhän se ole paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin. >>

        Noin yleisenä ohjeena Linux on hyvä vaihtoehto mihin tahansa pienitehoiseen läppäriin - näin siis, kun puhutaan mukavia kahvikupin ääressä, ns. vaikeuksista vapaalla tasolla.

        Kun siirrytään asiaan, niin tilanne on toinen. Mutta otetaan tämä nyt hitaasti:

        Intel on yleensä kiltti poika ja antaa rajapintojensa määritteet Linux-nörteille, jotka voivat sitten koodata tarvitsemansa draiverit sun muut suit-sait-sukkelaan. Siten Linuxit pyörivät kauniisti Intelin rojuissa. Tämä pitää totta kai sisällään myös Intelin integroidun näytönohjaimet.

        Mineissä on usein Intelin Atom-prosessorit. Useissa, varsinkin tehokkaimmissa Atomeissa on integroituna näytönohjaimena Intel GMA3650. Mutta aprilliä, tämä ei olekaan Intelin omaa kehitystyötä, vaan hankittu kolmannelta osapuolelta. Intelillä ei ole oikeutta antaa tämän näytönohjaimen tietoja Linux-nörteille. Ja hepskukkuu, sen piirin oikeudet omistama firma ei jostain syystä suostu luovuttamaan tietoja ulos. Siten niihin mineihin (esim. Asuksen viimeisimmät mallit) ei löydy Linux-tukea grafiikkaprosessorille. Totta kai näihinkin voi asentaa Linuxin. Distrossa tulee mukana geneerinen Vesa-ohjain, joka on mopo-tasoa (ei grafiikkaprosessorin HW-kiihdytystä). Siten minin näyttöä voi katsella, kirjoitella kirjaimia ja muuta jännää. Mutta liikkuva kuva (YouTube, leffat, etc.) jää haaveeksi. Sama mini, joka pystyy Windowsin alla vaikka ohjaamaan leffan HD-tasoisena ulkoiselle näytölle, osaa Linuxin alla hikisesti piirtää tikkukirjaimia näytölle.

        En menisi sanomaan, että tällainen olisi "paras vaihtoehto mihin tahansa miniläppäriin".

        Ongelmaa on yritetty ratkoa jo useita vuosia. Erilaisia koodinpätkiä, patcheja ja patchin patcheja löytyy netistä. Mutta hyvin toimivaa ja vakioitua ratkaisua ei mistään distrosta löydy. Siis sellaista, jonka maallikkokin hanskaisi. Olisi kyllä laajempaakin tarvetta. Jos jollakulla on toimiva ratkaisu, niin moni olisi tyytyväinen.


    • Ei mini-läppäriin pidä tällaisia raskaita ohjelmia asentaa.

      • kuiok

        Pitääpäs.


      • dddd.

        Kyllä pitää asentaa. :D :D


    • ei ummara

      "nortton 360 ja viirusturva"

      Mitä nuo mahtavat olla?

    • Candy man

      "Kyllä pitää asentaa. :D :D"

      Ihan mukava, että joku jaksaa inttää vapusen kanssa, joka on hommannut uuden identiteetin namusetänä (Candy man). :o)

    • Voi toki ostaa. Toinen tapa on jakaa toisen koneen DVD-asema verkon yli. Nuo DVD-asemat vaativat yleensä kaksi USB-porttia, joten on hyvä olla USB-laturi tai virtalähteellinen HUB mikäli koneessa on vain kaksi USB-porttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      116
      7133
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5271
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3240
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      38
      2307
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1168
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe