mul on toyota corolla 1.6 16v vm87.kylmänä se pysyy käynnissä ja kun se lämpiää niin se meinaa sammua.kun lähtee liikkeelle niin se nykii koko ajan vaikka vaihtaisi vaihdetta,sitten kun nopeus on 40 km/h niin se ei pätki niin paljon.
MISSÄ VIKA
sessu03
4766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on 89 Carina samalla koneella ja 3,5 vuotta olen sillä nyt ajellut.
Nykii, nykii nykii... se on ihan normaalia. Itse sain nykimisen loppumaan kun vaihdoin mm. virranjakajan kannen, sytytysjohdot, pyörijän, puolan ja poltto-aineen suodattimen. Nuo ihan ns. huolto-osia, eli ne suositellaan vaihtaamaan tietyn väliajan välein.
Oli merkki mikä tahansa, aina nämä osat joutuu joskus vaihtamaan.
Yksi juttu vois olla myös toi virranjakajan alipainesäädin... kun siitä on kalvot entiset, niin auto vastaa laiskasti kaasuun ja nykii. Eli se säätää sytytysennakkoa mm.
Kaasuttimen toimintakin kannattaa tarkastaa... oliko se joku kompensaattori, mikä lie, jonka epäkunto aiheuttaa käyntihäiriöitä.
Katso huoltokirjasta/kuittipinosta, että mitä edellämainittuja "huolto-osia" siihen on hiljattain vaihdettu. Ettei tule turhaan vuoden vanhaa esim. puolaa vaihdettua.
Roska joutokäyntisuuttimessa? Eli rikastinläpän ollessa kiinni, polttoaine tulee rikastinpiirin kautta, ja isommilla kierroksilla polttoneste tulee pääsuuttimen kautta.
Ja nappaa tulpat irti ja tutki niiden kunto. ja jos on keskielektrodi pyöristynyt niin hae heti uudet. Ja jos yksi on musta, niin sitten pitää tutkia paremin.
Mulla on Daihatsussa sama vika, epäilen että neulaventtiili on kulunut ja siten kaasaru tulvii, kylmänä se hörppii ylijäämäbensat mukisematta mutta kuumalla meinaa sammua saman tien jos antaa kierrosten laskea.
Vaikea ajaa kun pitää olla jalka kokoajan kytkimellä ja kaasulla, valoihin pitää jarruttaa käsijarrulla.