Suositeltavat paikat opiskella kyseistä alaa?
Tampere taitaa olla tasokkain, vaan lienenkö riittävän tasokas itse.. ala kiinnostaa ja tietämystäkin on, mut lukion vääntäminen vituttaa... Miten pääsykoe painotteinen Tampere on? Mitä minulta vaaditaan?
Tampere taitaa olla tasokkain, vaan lienenkö riittävän tasokas itse.. ala kiinnostaa ja tietämystäkin on, mut lukion vääntäminen vituttaa... Miten pääsykoe painotteinen Tampere on? Mitä minulta vaaditaan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Haluatko ammattikorkeeseen vai ammattikouluun? Itse olen luultavasti hakemassa ammattikorkeeseen ensi syksyksi, kun keväällä (toivottavasti) loppuu ammattikoulun 3 vuotinen viestintä.. Outokummussa taitaa tällä hetkellä olla tasokkain ammattikoulu av-puolella, muitakin tietysti löytyy (loimaa, forssa ainakin).. Kannattaa katsoa valintaoppaista.
ammattikorkeeseen, kait, kun tuo lukiokin loppuu...
Tänä vuonna ei ala av-puoli ainakaan helsingissä ja turussa. Piti meinaan itse hakea helsinkiin syksyllä, kun valmistun media-assistentiksi nyt keväällä. Tampereelle (cult.tpu.fi) ja Tornioon (tokem.fi) ajattelin hakea, Lahdessakin (lpt.fi/mi) alkaa jonkin näköinen av-puoli. Kaikissa on kai pääsykokeissa suurin paino, kun todistuksesta katsotaan vain keskiarvo. Harrastuneisuus on kai/ kuulemma plussaa. Tampereelta saa 1.2. lähtien tilata ennakkotehviä, lahdesta saa jo. Torniosta ei oo vielä tietoa..
millaset pääsykokeet oli, kun haitte av-viestintä alalle ammattikouluun? ootteko ollu tyytyväisiä valintaan? Vastatkaa, pliis!!
Ensin tehtiin ennakkotehtävä, joka sitten otettiin mukaan valintakokeeseen. Meillä se oli esittely itsestä. Toteutus oli vapaa (esimerkkeinä oli video, nettisivut, jne..). Valintakokeissa arvosteltiin video, oltiin haastattelussa, tehtiin käsikirjoitusta ja koottiin puupalikoista "taideteos". Se piirrettiin ja nimettiin. Nyt on myös aika paljon ryhmätehtäviä ja improvisaatiota vaativia juttuja. Vähän koulukohtaisesti. Minne olet hakemassa? Voisin kertoa tarkemmin..