Saamelaiset eivät kuulu Ruotsin kansaan

Björn Söder

Kuuluvatko sitten Suomenkaan.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarsilas

      SD:n edustajan kommentti on tahallaan tulkittu väärin. Saamelaiset itse katsovat kuuluvansa omaan etnisyyteensä eli kansallisuuteensa, saamelaisiin, ja SD kunnioittaa näiden itsemääräämisoikeutta pyrkimättä näitä sulauttamaan. SD:n edustaja tarkoitti yksinkertaisesti sitä, ettei saamelaisia sulauteta. Saamelaiset ovat suomalaisia ja ruotsalaisia kansalaisuudeltaan, mutta etnisyydeltään voivat halutessaan määritellä itsensä saamelaisiksi, ja näin toivovat kaikki saamelaisten ystävätkin.

      • outouksia

        Keskustan Maijalan mielestä saamelaismääritelmä on nimenomaan liian rajaava ja sitä pitäs kuulemma väljentää, laajentaa.

        On se kumma kun saamelainen ei itse saa päättää kuka on saamelainen....


      • ai väärinkö?

        Aika selvän vihamielisiä nuo ovat kaikkea ei-ruotsalaista kohtaan.


    • Antakaa saamelaisten

      En niinkään pelkää näitä nykyajan "rasisteja". Enemmän pelkään näitä "saamelaisintoilijoita", jotka haluavat saamelaisiksi ja syleilevät kuoliaaksi koko pienen kansan. 30-luvulla Suomi oli hyvin "rotutietoinen" maa ja lapissakin laulettiin marssilauluja (isoisäni muist.), jotka eivät hyvää ennakoineet vähemmistöille. Onneksi (en tietenkään tarkoita Karjalan, Sallan ym. menetystä) asiat kuitenkin menivät toisin.

      • sekaisinko olet

        Ja kuka hiemankin korkean ÄO:n omaava haluaisi saamelaiseksi. Lappiahan on sanottu Suomen syöväksi jo kohta sata vuotta.


    • höpöjuttuja

      "On se kumma kun saamelainen ei itse saa päättää kuka on saamelainen...."

      Saahan jokainen päässään määritellä kenet tahansa miksi tahansa, mutta ihminen itse on lopulta se, joka määrittelee itse itsensä ja elää sen mukaan. Ja se on pyhä oikeus.

      Sitä paitsi identiteetti ei ole koskaan mikään vapaasti päätettävä asia. Identiteetin voi kieltää, mutta sitä voi pelkällä päätöksellä muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7743
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4097
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      48
      3660
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      3243
    5. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2788
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2762
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2704
    8. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2633
    9. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      140
      2608
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2559
    Aihe