Saamelaiset eivät kuulu Ruotsin kansaan

Björn Söder

Kuuluvatko sitten Suomenkaan.

6

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarsilas

      SD:n edustajan kommentti on tahallaan tulkittu väärin. Saamelaiset itse katsovat kuuluvansa omaan etnisyyteensä eli kansallisuuteensa, saamelaisiin, ja SD kunnioittaa näiden itsemääräämisoikeutta pyrkimättä näitä sulauttamaan. SD:n edustaja tarkoitti yksinkertaisesti sitä, ettei saamelaisia sulauteta. Saamelaiset ovat suomalaisia ja ruotsalaisia kansalaisuudeltaan, mutta etnisyydeltään voivat halutessaan määritellä itsensä saamelaisiksi, ja näin toivovat kaikki saamelaisten ystävätkin.

      • outouksia

        Keskustan Maijalan mielestä saamelaismääritelmä on nimenomaan liian rajaava ja sitä pitäs kuulemma väljentää, laajentaa.

        On se kumma kun saamelainen ei itse saa päättää kuka on saamelainen....


      • ai väärinkö?

        Aika selvän vihamielisiä nuo ovat kaikkea ei-ruotsalaista kohtaan.


    • Antakaa saamelaisten

      En niinkään pelkää näitä nykyajan "rasisteja". Enemmän pelkään näitä "saamelaisintoilijoita", jotka haluavat saamelaisiksi ja syleilevät kuoliaaksi koko pienen kansan. 30-luvulla Suomi oli hyvin "rotutietoinen" maa ja lapissakin laulettiin marssilauluja (isoisäni muist.), jotka eivät hyvää ennakoineet vähemmistöille. Onneksi (en tietenkään tarkoita Karjalan, Sallan ym. menetystä) asiat kuitenkin menivät toisin.

      • sekaisinko olet

        Ja kuka hiemankin korkean ÄO:n omaava haluaisi saamelaiseksi. Lappiahan on sanottu Suomen syöväksi jo kohta sata vuotta.


    • höpöjuttuja

      "On se kumma kun saamelainen ei itse saa päättää kuka on saamelainen...."

      Saahan jokainen päässään määritellä kenet tahansa miksi tahansa, mutta ihminen itse on lopulta se, joka määrittelee itse itsensä ja elää sen mukaan. Ja se on pyhä oikeus.

      Sitä paitsi identiteetti ei ole koskaan mikään vapaasti päätettävä asia. Identiteetin voi kieltää, mutta sitä voi pelkällä päätöksellä muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      229
      2987
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1679
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      6
      1357
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      127
      1194
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe