Teoston hyvitysmaksu muuttuu valtiolliseksi korruptioksi

medi

Teoston hyvitysmaksusta päätettiin luopua ja nyt synnytetään 12 miljoonan pienen musiikkiteollisuuden eliitin jakama jättipotti, jolla uskotellaan ajavan musiikintekijöiden tekijänokeuksia. Rahoitus tullaan ottamaan suoraan veronmaksajilta ja näin Suomen valtio alkaa tukemaan globaalien tekijänokeusmafian korruptiota.

Hyvitysmaksu tunnettiin aikanaan yksityisen kopioinnin mahdollistavana tekijänä ja sen väitettiin tukevan musiikin tekijöiden sekä tuottajien etua. Mutta tosiasiassa nuo useat kymmenet miljoonat eurot valuivat vuosittain vain yksityisten monikansallisten musiikkikorporaatioiden pohjattomaan kassaan.

Musiikin alkuperäisenä tarkoituksena ei ollut tukea valtiollista korruptiota, mutta tekijänoikeusjärjestöt ovat onnistuneet myrkyttämään koko musiikkibisneksen ja tehneet siitä kapitalistisen sirkuksen.

Monikansallisten tekijänoikeusjärjestöjen ahneus on niin luokaton, että jopa yksittäisen musiikkitiedoston internetistä ladannutta voi odottaa useiden tuhansien eurojen sakkorangaistus. Kadulla viheltelystä ei vielä sakoteta, mutta kenties vielä tulevaisudessa, jos tekijänoikeusmafiat saavat lisää valtaa murentaa yksilönvapauksia.

Koko tekijänokeuksiin perustuvan oikeusjärjestelmän älyttömyys perustuu illuusiolle siitä, että joku kuvittelee keksineensä pyörän uudelleen. Ei kukaan ihminen ole voinut keksiä ääniaaltoja, koska ne ovat jo valmiistaan olleet olemassa. Sen takia kukaan ei voi mennä Teostoon ja hakea oikeuksia universaaliin ääniaaltoon, johon pääsee jokainen meisä käsiksi vaikka käyttäessään omaa puheääntään, koska sekin värähtelee.

Tekijänoikeusjärjestöt perustettiin satojavuosia sitten vain sen takia, että nämä monikansalliset tekijänoikeuskorporaatiot voisivat kasvattaa miljardien omistuksiaan sillä verukkeella, että sillä ajettaisiin köyhän taiteilijan oikeuksia. Jos nyt valtio alkaa tukemaan tekijänoikeusjärjestelmän rakenteellista korruptiota, niin mielestäni Suomen valtio voisi alkaa pitämään sitten parempaa huolta myös näistä lukuisista työttömistä muusikoista, joiden taloudellinen tilanne on pakotettu niin alas yhä kiristyvän kilpailun johdosta. Esimerkiksi naapurimaassamme Ruotsissa popmusiikkibisneksellä menee edelleen monat kertaa paremmin, kuin mitä Suomessa. Täältä nousee maailmalle vain muutamat mörköhevibändit, jonka myyntiverkosto toimii ja sen sisällä tuetaan toisia. Muualla sitten suhteet ulkomaille on vielä lapsen kengissä.

Suomen veronmaksajilta pitäisi kysyä kansanäänestyksellä, että haluavatko he tukea 12 miljoonalla eurolla vuosi tätä rakenteellista hyvitysmaksu korruptiota ? Kulttuuriministerikin on pakotettu valehtelemaan, että tällä hyvitysmaksukorruptiolla tuettaisiin köyhien musiikintekijöiden etuja.

Lähde: http://www.magneettimedia.com/vieraskyna-tukeeko-kansanvalta-rakenteellista-korruptiota/

http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2014/12/teoston-hyvitysmaksu-muuttuu.html

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        191
        3517
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        12
        3180
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        63
        2499
      4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        9
        2135
      5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        41
        1930
      6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        6
        1868
      7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        39
        1692
      8. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1571
      9. Mikä kaivatussasi

        kolahti? 💥
        Ikävä
        72
        1133
      10. Kenen luo menisit nyt

        jos se olisi mahdollista?
        Ikävä
        74
        1120
      Aihe