Suomalainen puukko

unnaniibas

Miten käytät? Mitkä on kokemuksesi?

Onko sinulla oikea Suomalainen puukko?

Onko Marttiini nykyään puukko vai turistien hely?

Minkälainen puukko vyölläsi kulkee metsävaelluksillasi.

Tämä keskustelu toivottavasti säilyy vain oikean Suomalaisen puukon keskusteluna.
En kaipaa kommenteja linkkareista,stileteistä tai amerikkalaisista veitsistä yms krääsästä.

Vain mielipiteitä Suomessa tehdyistä puukoista.

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puukon ystävä

      Miten käytät? Mitkä on kokemuksesi?
      - Yleistyökaluna. Nuotion sytytys (kiehiset), saaliin käsittely, makkaratikut, remonteissa...

      Onko sinulla oikea Suomalainen puukko?
      - Useita. Keräilen niitä ja olen pari tehnytkin... Kaksi takonut ja yhden tehnyt valmiista terästä. Siis aloittelija sillä saralla.

      Onko Marttiini nykyään puukko vai turistien hely?
      - No sekä että. Valikoima on todella laaja, eikä kaikkia enää edes tehdä Suomessa. TAKE-puukkokin tulee jostain muualta.

      Minkälainen puukko vyölläsi kulkee metsävaelluksillasi.
      - Marttiinin Condor tai Silver Carbinox noin enimmäkseen. Joskus sissipuukon lyhyempi malli. Omatekemä on liian kallis käyttää, kun laskee työtunnit ;-)

    • Puukopu

      Yleistyökaluna minäkin. Useampia malleja. Peltosen Sissipuukko raakaan erästelykäyttöön, Hannu Lappalaisen puukkoja puutöihin on pari kappaletta, Taisto Kuortin lyhytteräinen Napero näpräilyyn, Theo Eichorn on tehnyt hienoja suomalaispuukkoja. Marttiinilta käytän lähinnä MFK-2T -linkkaria.
      Rosellin Eräpuukko on toistaiseksi saanut olla keräilykappaleena, samoin RUK:n kurssipuukko nykyisin.

    • puukkoseppä

      Vähän tulee käytettyä, metsällä ollessa joskus repussa mukana, usein ei ole reppua lainkaan kun ajokoiraa juoksutan, autossa joku linkkari ja nylkypuukko hanskalokerossa.

      Kokemusta on toki monenlaisista, koska puukkoseppänä niitä valmistan. Niitä tulee tehtyä vuodessa pyöreästi noin 40-50 puukkoa. Riippuen hieman vuodesta, koska puukon teko on lähinnä harrastus. Totta ne myyntiin tulee, koska noita nyt on eri kokeiluja jäänyt vuosien varrella aika tavalla.

      Kyllä ne kaikki on oikeita Suomalaisia puukkoja mitä teen, toki teen aina joskus myös erilaisia ulkomaan teräaseita, veitsistä miekkoihin ja kirveisiin.
      Totta minulla on myös muiden puukkoseppien puukkoja kokoelmassa.

      Marttiinia en kovin korkealle ole arvostanut, toki heillä on hyviäkin malleja myynnissä.

      Vaellukselle ottaisin mukaan vuolupuukon, koska pääosin sitä nuotiohommissa tulisi käytettyä.

      Metsävaelluksella ottaisin mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2814
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      363
      2017
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1757
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1678
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      31
      1393
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      949
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe