Yleisradion rahoitus

Juha

Virossa paikallinen yleisradioyhtiö saa rahansa valtion kassasta, eli verotuloista. Suomessakin pitäisi siirtyä samaan systeemiin. Veroprosenttia pitäisi korottaa, ja näin rahoitettaisiin Ylen toiminta, eikä lupamaksuja enää olisi.

Ihmiset aivan varmasti maksaisivat ihan tyytyväisinä korkeampaa veroa, kuin tv-lupamaksua. Tosin siinä sellaisetkin joutuvat maksamaan joilla ei televisiota ole. Mutta eihän kukaan itke korkeaa verotusta, tv-maksua sen sijaan kaikki.

3

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepi56

      Olen täysin samaa mieltä kanssasi, tv maksut veroihin niin ei tarvi itkeä niiden puolesta. Nykyinen politiikka on jo aivan lapsellista meininkiä, että tarkastajat alkaa kyttäämään jonkun scannerin kanssa ihmisten ovien takana jos ja onko siellä kämpässä TV. Ymmärrän täysin kansan reaktion noista ohjelmista ja lupamaksuista. Olen itsekin täysin samaa mieltä, tänäänkin tulee ainakin 2 elokuvaa uusintana jotka olen nähnyt. Myös muu ohjelmatarjonta tänään perjantaina 19.11-04 on ihan perseestä suoraan sanottuna, eli maksetaan paskasta suolanen hinta.

    • Ns. yleisen palvelun velvoite voitaisiin kattaa verovaroista. Koko luparuljanssi jäisi pois, mikä säästäisi kymmeniä miljoonia. Toisaalta valtionvarainministerit ovat tunnetusti pihiä sorttia, joten verotkaan tuskin paljoa nousisivat.

      Liki mikä tahansa muu järjestelmä olisi nykyistä oikeudenmukaisempi.

    • jouni

      ja korkeampi verotus tilalle. Kukaan ei varmasti itke korkeampaa verotusta, ja jokainen maksaisi ihan kiltisti. TV-maksusta valittamisesta vaan on tullut tuollainen tapa -- pitäähän ihmisten aina jostain saada valittaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      161
      6120
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      77
      3653
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      109
      3538
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2845
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2410
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      49
      2181
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      119
      1782
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      374
      1283
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      51
      1219
    10. 54
      1004
    Aihe