Nyt on lomakkeen teossa kaksi ongelmaa:
1) kuinka saan checkboxin lähettämään jonkin arvon, jos sitä ei ole valittu. Eli pääsääntönähän kai on, että checkbox ei lähetä mitään arvoa, jos sitä ei ole valittu. Kuinka tämän koodin voi muuttaa? Voisko joku laittaa tänne jonkun toimivan koodinpätkän.
2)Toinen ongelma liittyy radio-buttoniin ja sen klikkauksen vaikutukseen. Eli tarkoitus ois saada aikaan sellainen toiminto, että kun valitsee tietyn painaa tiettyä radio-buttonia, niin tietyt kysymykset häviävät lomakkeelta näkyvistä. Jos radiobuttonia taas ei paineta, näkyy kysymys normaalisti. Radiobuttonin painamisen tulisi vielä vaikuttaa siten, että sen painaminen vaikuttaa siihen, että myös jokin toinen radiobutton painuu alas.
Jos jollain ois sopivia koodinpätkiä tähän, niin laittakaapa tänne tai sitten jotain linkkejä joillekin sivuille, joilla tätä aihetta käsitellään.
koodiapua
1
277
Vastaukset
Checkboxista määritelmän mukaan ei tule arvoa, jos sitä ei ole valittu. Tilanne pitää tunnistaa lomakkeen käsittelevässä palvelinskriptistä siitä, että datassa ei ole tietynnimistä kenttää.
Radiobuttonin painamisen saat muuttamaan lomakkeen sisältöä käytännössä vain JavaScriptillä, joka taas joko on tai sitten ei ole käytössä käyttäjän selaimessa. Koodi riippuu ihan siitä, mitä pitäisi tapahtua ja missä yhteydessä. Mutta koska siis koko perusasetelma tekee homman epäluotettavaksi, kannattaisi aloittaa siitä, mitä varsinaisesti on tekemässä. Millainen lomake on nyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1614576Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1973272Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1102863Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1502835Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis352805Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos412151Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132027Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552005En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131895Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain391150