Suunnitelmissa matka Istanbuliin tässä talven aikana. Mikä olisi paras alue ja hotelli sijainniltaan, jos haluaisi nähdä nähtävyydet kuten sininen moskeija, taksim-aukio ym. ja olisi kuitenkin lähellä ostosmahdollisuuksia. Mikään viiden tähden hotelli ei tarvitse olla, siisti kuitenkin. Suosituksia otetaan vastaan.
Paras hotelli/alue Istanbulissa?
7
1720
Vastaukset
- Ihana Istanbul
Kysyt todella vaikeita. Sininen moskeija ja Taksim-aukio ovat eri puolilla kaupunkia. Olen ollut itse (nainen) 6 kertaa enkä pysty tuntemattomalle suosittelemaan mitään, kun et kerro itsestäsi. Olen itsekin harkinnut Istanbulia tänä talvena, koska mieli palaa sinne aina vain! Talvella on halvemmat lennot ja hotellit. Kaupunkihan on valtava. Joukkoliikenne on helppoa ja sillä pääsee kätevästi paikasta toiseen. Kannattaa ostaa matkakortti.
- Istanbulin asukki
Hei.. Asun istanbulissa ja taksim ja sultan ahmed ei todellakaan ole eri puolilla kaupunkia vaan aika lähekkäin.. Istanbul on todella iso kaupunki ja jos haluat nähdä nähtävyyksiä ja ostella niin suosittelen nähtävyyksien puolesta sultan ahmedia, siellä sijaitsee sininen moskeija ja todella suuri kulta-pazaari missä myydään kyllä muutakin kuin kultaa. Taksimiin pääsee helposti kulkemaan taksilla tai bussilla eikä matka ole hirveän pitkä. Sultan ahmedista on kävelymatka fatih kaupungin osaan jossa on todella hyvät ruokapaikat.
- matkailijatar.
Tarkoitatko sitä uskonnollista Fatihia, joka on Aksarayn pysäkin jälkeen?
- Adana 2015
Siina tapauksessa Sultanahmetin wanhakaupunki ihanteellinen,esim. Asur-hotelli kiva siella! :)
- molempihyvä
Hyvät kengät jalkaan, niin Sultan Ahmedin ja Taksimin välin kävelee Istaklal-katua pitkin. Kadun varrella ja sen sivukaduilla on keskustan tärkeimmät ostospaikat ja ravintolat.
Taksin hinnat kannattaa sopia ennakkoon. Valitse sen mukaan haluatko elää vanhassa kaupungissa vai et.- reissunaiset
Julkinen liikenne on niin helppo ja halpa, että kannattaa käyttää. Mieluummin me menemme julkisella toivotulle alueelle ja kiertelemme sen kävellen ristiin ja rastiin, julkisella takaisin. Säästää jalkaparkoja, jotka huutavat hoosiannaa :D Sultanahmet on niin mahtava paikka, että sinne täytyy päästä aina, oli hotelli sitten missä päin kaupunkia tahansa. Nyt ensi reissussa huhtikuussa hotellimme on Taksimissa, mutta kolutaan monta paikkaa, Aasian puolta myöten. Ja Istanbul modern -museo on meikäläiselle mannaa. Jokaiselle löytyy varmasti oma tapansa liikkua, Istanbul on joka kerta yhtä ihana!
- andlf
Vähän riippuu mistä pitää. Minä tykkään käydä katsomassa nähtävyyksiä ja myös istua iltaa myöhään ulkoa. Jos pidät molemmista, suosittelen, että asut Taksimin läheisyydessä. Päivällä on helppoa ja halpaa mennä julkisella liikenteellä nähtävyyksille, iltaisin taas näppärää palata kävellen takaisin hotellille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914135Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555567Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58684875Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2833887PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1143606Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333586Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852130Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171477Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581251Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001175