Gulag - Vankileirien saaristo

sus.morsian

Taas otin tään esille, kun niin sirpakkana tänä aamuna oon. Tulee tarkkana mieleeni, kun teeveessä Stalinin hommista juuri kerrotaan. Näyttää olevan enimmäkseen, sen verran vain vilkaisin, Stalinin " kunnianpalautusta", miten paljon on vielä vanhaakin, ja nuorta, väkeä, jotka ylistävät Isä Aurinkoista.

Aleksandr Solzenitzyn kirjoitti kolmiosaisen teossarjan Neuvostoliiton vankileirijärjestelmästä, Gulagista, itse sen kokeneena.

Kyllä teillä ´paljon lukijat - lukeneet ´ on suuri aukko ns. historiallisessa sivistyksessä, jos ette Solzenitzynin kirjoja ole lukeneet. Ja miten mielenkiintoinen on itse kirjailijan elämänhistoria. Vieläkin muistan sen innostuksen, järkytyksenkin, mitä koin jo 1970- luvulla kaikkeen edellämainitsemaani tutustuessani. Monia mutkia oli matkassa käsikirjoituksenkin säilymisessä ja julkaistuksi saamisessa. Suomi oli nopea, taisi olla peräti ensimmäinen, joka suomensi nämä kirjat vaikeuksien ja salaatekemisen jälkeen.

Luotsille ilmoitan, että kirjoittamani on historiaa, nimet historiaan kuuluvia, joten ei pidä innostua poistamaan. Eikä tekis pahhaa varmaan lukee itekin, tsihh, avartaa maailmankuvaa nääs.

8

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L - L

      Mainitsemasi tykistön kapteenin lisäksi on muitakin Stalinin ajan kuvauksia.
      Jopa suomalaisia mutta subjektiivisempia ja paljon suppeampia muistelmamuotoisia.

    • Niinpä juuri onkin, mutta painotankin juuri kirjailija Solzenitsynin saavutuksia, eikä niitäkään voi ees aavistella, jos ei tutustu itse.

    • c c
    • Historia on ehtymätön tutkiskelun aihe. Epämiellyttävätkin tapahtumat pitää rehellisyyden nimissä syynäillä syvällisesti. Ja myöhemmissä elämisen vaiheissa on otettava opiksi, jos alkaisimme ymmärtää elää ihmisiksi kelvollisemmin.

      Paljon on liikkeellä myös sellaista asennetta, jonka mukaan historiaa voidaan ja jopa olisi aiheellista, perusteltua tarkatella "valikoivasti". Mieleen tulee tavallisten ihmisten tasolla valikoiva muisti. Siis laajemmin yleisellä tasolla voitaisiin noudattaa valikoivuutta historian kohdalla, tutkimisen ja opetuksen kohdilla. Onhan semmoista meininkiä harjoitettu myös meillä Suomessa. Kyllähän tiedämme ilmiön, jonka mukaan voittajat ja vallanpitäjät haluavat jättää peukalonjälkensä historian laatimiseen.

      Muistan, kuinka v.1959 kesällä juuri keskikouluvaiheen päätökseen saaneena oppikoululaisena sain viettää erään minua hiukan vanhemman saksalaispojan kanssa kuukauden verran elokuista loma-aikaani. Hän oli kotoisin Frankfurt am Mainista ja lähtenyt retkeilemään pitkin Suomea. Hän oli juuri päättänyt oman sikäläisen koulunsa, joka ehkä lienee vastannut meidän oppikouluamme.

      Keräsin itse postimerkkejä silloin nuorena ja tallessahan ne ovat edelleen meikäläisen eläkeläisäijän kaapissa. Kun näytin tälle saksalaisnuorukaiselle saksalaisia postimerkkejä, niin pari seikkaa jäi mieleeni. Weimarin tasavallan aikoihin ennen natsien valtakautta Saksassakin talous meni syöksykierteeseen. Sen takia postimerkkeihin lyötiin vähän väliä lisäpainamia, joilla alennettiin tavallisessa kirjepostissakin käytettyjen merkkien arvoa. Rajun inflaation myötä niissä lisäpainatuksissakin luki miljoonien Saksan markkojen lukemia. Tämä saksalaispoika ei uskonut semmoista todeksi, vaan väitti niitä itse näkemiään postimerkkejä postimerkkejä väärennöksiksi. Saman toteamuksen hän esitti, kun näytin toisen maailmansodan ajalta postimerkkejä, joissa maan nimenä oli "Grossdeutsches Reich" eli Suursaksan valtakunta. Siitä saatoin omassa koulupojan päässäni havaita, että Läntisen Saksankaan kouluissa ei historian opetus ollut kunnon kantimissa toisen maailmansodan jälkeen vielä 50-luvullakaan.

      Nykyään Venäjällä kuuleman mukaan harrastettaisiin jälleen valikoitua historian kirjoitamista ja opettamista. Siitä voi versoa ongelma ajan oloon. Sinänsä itänaapurissamme ei ole tehty CCCP-aikakautta koskevaa valtakunnallista ja virallista sekä rehellistä pesänselvitystä. Saksassahan semmoinen natsavallan aikaisen todellisuuden paljastaminen tehtiin aika perusteellisesti, vaikka kaikkiin kouluihin saakka projekti ei ilmeisestikään ollut ulottunut ainakaan vielä 55 vuotta sitten.

      • v Vaalimaa

        Miten presidentti Putinin aikana suhtauduttaneen NL:n ja Suomen 1939-44 käytyihin sotiin? Edeltäjänsä Presidentti Jeltsin myönsi Mainila-provokaation heiltä lähteneeksi.
        B,J oli vapaamielinen, mutta heikko ja johdateltavissa oleva johtaja.
        Venäjä olisi jo hajonnut, ellei johtoon olisi tullut määrätietoisempaa johtajuusväkeä.

        Tämä on aivan kiistämätön tosiasia.


    • Neuvostoliiton toisinajattelijoista on mieleeni jäänyt Andrei Saharov suurimpina vaikuttajana.
      Hän tuomitsi rohkeasti Prahan kevään 1968 ja Tsekkoslovakian miehityksen.
      Niinpä hän saadessaan Nobelin rauhanpalkinnon ei päässyt itse sitä noutamaan, vaan vaimonsa luki hänen ajatuksiaan tilaisuudessa.
      Luin hänen kirjoittamansa muistelmateoksensa aikanaan, ja liikutuin.
      Vieläkin Euroopan Unioni jakaa vuosittain Saharovin rauhanpalkinnon hänen muistolleen, ihmisoikeuksien edistäjänä..

    • Sen verran palaan vielä Saharoviin, että juuri hän näki vangittuna ollessaan vankileirillä äärimmäisessä köyhyydessä, vankien marssivan ikkunansa ohi päivittäin.

      Maltillisesti hän kuvaa kirjassaan kokemaansa, mutta syyttää voimakkaasti isänmaataan ja järjestöä sen takana, inhimillisistä kärsimyksistä lukemattomien yksilöiden osalta.

      Systeemiin sopetumattomat karkoitettiin hyvin pitkälle , jotta he eivät voisi kertoa kokemuksiaan, ja miksi?
      Siksi, että aate oli jo kivettynyt toimimattomaksi, ja mullistusta osattiin pelätä.
      Varmaan muistamme jokainen Gorbatsovin ajan, miten helposti hänetkin syöstiin vallasta, jonka jälkeen uusi aika koitti Venäjällä.

      • capt. cöpenick

        Pitääpä tutustua Andrei Saharovin keskeisimpään tuotantoon. Tuo vankileirien saaristo trilogia on kai tunnetuinta Saharovia.
        Hyvin älykäs mies, ydinfyysikkokin toisinajattelija. Ne kaikki asiat vaan menivät ohi työläisen, meikänkin elämässä. Noiden suurmiesten saavutusten seuraamiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4015
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4003
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3763
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2547
    7. 33
      2329
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2244
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      449
      1844
    Aihe