Olisi pari kysymystä liittyen mulkosilmä-corollaan 4a-fe moottorilla..
Ostin tosiaan tuollaisen, mutta auto tuntuu jotenkin aavistuksen tehottomalta. Olen hakenut vahvistusta asiaan testaamalla pari kertaa 0-100 vedon. Vaikka pidänkin itseäni kovana kepittäjänä, en ole päässyt alle 13 sek. aikaan, mikä on kuitenkin 3 sekunttia luvattua heikommin.
ajettu 225tkm, öljyä ei kuluta ja muutenkin huollettu ihan hyvin. Onko jotain perusjuttuja mitä voisi katsoa ilmamäärämittarin puhdistamisen ohella?
Entäs onko lämmityslaite alunperinkin melko tehoton? kyllä sieltä kuumaa tulee, mutta ei sitä säätövipua kuumimmasta asennosta liikuttaa tarvitse...Aiemman 86-Corollani lämmityslaite on aivan eri sarjassa teholtansa.
Pari kysymystä mulkosilmästä
8
313
Vastaukset
- et näin meillä
Aloitin autolla ajelun 1962, autoja ollut n.40kpl, enkä koskaan millään autolla kokeillut tuota 0 to 100 kiihdytystä ja siihen kulutettua aikaa.
- 20valve
Kun tehoa ei ole, niin sitä ei ole. 4afe ei siis mikään raketti muutenkaan ole ja pyöreälamppuisen lyhyt vaihteisto korostaa tunnetta että auto olisi sähäkkä mutta tehon puute tulee ilmi esim. ohituksissa. Kokeile ajaa siten että kiihdytä ykkösellä, sitten suoraan kolmoselle ja kaasu auki. Pitäisi ajan parantua.
Virranjakajan "nastoissa" on taatusti komea kerros kuonaa joka varmasti vaikuttaa. Toyon jakajaa ei moni raski uusia ennen kuin auto pätkii oikeasti, mikä ei laihaseoskoneelle ole hyväksi.
Toyotalla on hienoja moottoreita, kunhan niitä olisi muissakin kuin urheilumalleissa tarjolla.- geetee2
Hyvä moottori 4A-FE on hyvä ja poikkeuksellisen herkkä moottori Tojotaksi. Jos ei kiihdy, niin kyllä siinä joku vika on. Kunnossa oleva Afe on kiihtyvä moottori uudempaa korimallia keveämmässä mulkosilmäkopassa.
4A-FE vanhassa kopassa on selvästi virkeämpi kuin kuin 3ZZ-FE E12:ssa.
- toyotisti
Muusta en osaa sanoa paitsi tuo lämmityslaite: Jos autoon on vaihdettu termostaatti joka on haettu marmoritiskiltä on se liian kylmäarvonen. (82 asteinen). ja siitä johtuu toi kylmyys. Samaa killisilmää mulla on tällähetkellä 2kpl ajossa, automaatti sekä manuaalivaihteinen.. molemmat on todella lämpimiä autoja. mittarilukemat on 270tkm manuaalissa ja automaatissa 430tkm.. soi ja kukkuu eli onnea valitsemallasi tiellä, varmasti ei murheita reitille tule.
- niksi
Heitä se paperinen raitisilma suodatin talveksi hittoon, niin alkaa ilmat kulkemaan. Ei sillä talvellä mitään tee muutenkaan, kun ei ole pölyä ilmassa.
- tiota
Moi. Itselläni sama auto. Omani mielestäni huomattavan herkkä virranjakajan, pyörijän ja tulppien suhteen. Olenkin vaihtanut ne suht usein, kustannus kuitenkin vain n.50e.
Lämmityslaite omassani myös ponneton, kaikki aukeaa kuten pitää ja termari oikea, mutta silti kuuma aikaste haaleaa.
Varsinaisen kuuman säätö alue todella lyhyt.
Suoraan ikkunaan ja jalkoihin ohjautuu kuumempaa jos vähänkin lämpöä säätä alemmaksi, kuulemma ihan suunniteltu juttu.
En kyllä ymmärrä miksi noin suunniteltu, mutta näin kuulemma on.
Erittäin hyvä auto muuten kaikinpuolin, suorastaan loistava, paitsi ohjaus vähänkin kovemmassa nopeudessa. - totaNoin
> Omani mielestäni huomattavan herkkä virranjakajan, pyörijän ja tulppien suhteen. Olenkin vaihtanut ne suht usein, kustannus kuitenkin vain n.50e.
Tarkoitat varmaan virranjakajan kantta? - edullisin
Ei kun nimenomaan virranjakajaa tarkoitan.
Kerran vuodessa olen sen tasapainottanut koneistamossa, maksanut 600e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194