Pari kysymystä mulkosilmästä

kaunein corolla

Olisi pari kysymystä liittyen mulkosilmä-corollaan 4a-fe moottorilla..

Ostin tosiaan tuollaisen, mutta auto tuntuu jotenkin aavistuksen tehottomalta. Olen hakenut vahvistusta asiaan testaamalla pari kertaa 0-100 vedon. Vaikka pidänkin itseäni kovana kepittäjänä, en ole päässyt alle 13 sek. aikaan, mikä on kuitenkin 3 sekunttia luvattua heikommin.

ajettu 225tkm, öljyä ei kuluta ja muutenkin huollettu ihan hyvin. Onko jotain perusjuttuja mitä voisi katsoa ilmamäärämittarin puhdistamisen ohella?

Entäs onko lämmityslaite alunperinkin melko tehoton? kyllä sieltä kuumaa tulee, mutta ei sitä säätövipua kuumimmasta asennosta liikuttaa tarvitse...Aiemman 86-Corollani lämmityslaite on aivan eri sarjassa teholtansa.

8

325

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et näin meillä

      Aloitin autolla ajelun 1962, autoja ollut n.40kpl, enkä koskaan millään autolla kokeillut tuota 0 to 100 kiihdytystä ja siihen kulutettua aikaa.

    • 20valve

      Kun tehoa ei ole, niin sitä ei ole. 4afe ei siis mikään raketti muutenkaan ole ja pyöreälamppuisen lyhyt vaihteisto korostaa tunnetta että auto olisi sähäkkä mutta tehon puute tulee ilmi esim. ohituksissa. Kokeile ajaa siten että kiihdytä ykkösellä, sitten suoraan kolmoselle ja kaasu auki. Pitäisi ajan parantua.

      Virranjakajan "nastoissa" on taatusti komea kerros kuonaa joka varmasti vaikuttaa. Toyon jakajaa ei moni raski uusia ennen kuin auto pätkii oikeasti, mikä ei laihaseoskoneelle ole hyväksi.

      Toyotalla on hienoja moottoreita, kunhan niitä olisi muissakin kuin urheilumalleissa tarjolla.

      • geetee2

        Hyvä moottori 4A-FE on hyvä ja poikkeuksellisen herkkä moottori Tojotaksi. Jos ei kiihdy, niin kyllä siinä joku vika on. Kunnossa oleva Afe on kiihtyvä moottori uudempaa korimallia keveämmässä mulkosilmäkopassa.

        4A-FE vanhassa kopassa on selvästi virkeämpi kuin kuin 3ZZ-FE E12:ssa.


    • toyotisti

      Muusta en osaa sanoa paitsi tuo lämmityslaite: Jos autoon on vaihdettu termostaatti joka on haettu marmoritiskiltä on se liian kylmäarvonen. (82 asteinen). ja siitä johtuu toi kylmyys. Samaa killisilmää mulla on tällähetkellä 2kpl ajossa, automaatti sekä manuaalivaihteinen.. molemmat on todella lämpimiä autoja. mittarilukemat on 270tkm manuaalissa ja automaatissa 430tkm.. soi ja kukkuu eli onnea valitsemallasi tiellä, varmasti ei murheita reitille tule.

    • niksi

      Heitä se paperinen raitisilma suodatin talveksi hittoon, niin alkaa ilmat kulkemaan. Ei sillä talvellä mitään tee muutenkaan, kun ei ole pölyä ilmassa.

    • tiota

      Moi. Itselläni sama auto. Omani mielestäni huomattavan herkkä virranjakajan, pyörijän ja tulppien suhteen. Olenkin vaihtanut ne suht usein, kustannus kuitenkin vain n.50e.
      Lämmityslaite omassani myös ponneton, kaikki aukeaa kuten pitää ja termari oikea, mutta silti kuuma aikaste haaleaa.
      Varsinaisen kuuman säätö alue todella lyhyt.
      Suoraan ikkunaan ja jalkoihin ohjautuu kuumempaa jos vähänkin lämpöä säätä alemmaksi, kuulemma ihan suunniteltu juttu.
      En kyllä ymmärrä miksi noin suunniteltu, mutta näin kuulemma on.
      Erittäin hyvä auto muuten kaikinpuolin, suorastaan loistava, paitsi ohjaus vähänkin kovemmassa nopeudessa.

    • totaNoin

      > Omani mielestäni huomattavan herkkä virranjakajan, pyörijän ja tulppien suhteen. Olenkin vaihtanut ne suht usein, kustannus kuitenkin vain n.50e.

      Tarkoitat varmaan virranjakajan kantta?

    • edullisin

      Ei kun nimenomaan virranjakajaa tarkoitan.
      Kerran vuodessa olen sen tasapainottanut koneistamossa, maksanut 600e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      86
      1330
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      79
      849
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      273
      748
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      612
    6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      611
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    8. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      35
      568
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      532
    10. Kumpi teki aloitteen silloin joskus?

      😊
      Ikävä
      37
      532
    Aihe