Taas näitä mikä paras juttuja.Digikameran hankinta ajankohtainen ja käytössä noin 300-400e.Vertailukohteeksi esim. Canon PowerShot S50(299e).Nikon kiinnostaa,kun Canonia on jo silmät ja korvat täynnä.Käyttötarkoitus on lähinnä kuvien otto perhejuhlissa.Toki se joskus matkallekin otetaan,mutta keveys ja pienuus eivät ole ensisijaisia ominaisuuksia.Videokuvaus ja muut vastaavat ovat sivuseikkoja.Valokuvauksesta on heikosti kokemusta ja eräästä filmipokkarista huonoja kokemuksia heikon valovoiman suhteen.
Kameran valinta
Gemini
2951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ostin pari viikkoa sitten Nikon Coolpix 3200:n ja olen kyllä lievästi pettynyt.Erityisesti videoleikkeet ovat rakeisia verrattuna Power Shot A70:een, joka minulla oli aikaisemmin.Still-kuvatkaan eivät minusta ole niin hyviä kuin Canonilla.Mutta ehkä kalliimissa kameroissa tilanne on toinen.
Ostin hätäpäissäni Fuji F610 kameran,kun sain "halvalla"(199e).Vähän erikoinen ergonomialtaan,mutta kuvat vaikuttavat hyviltä.