Vika on seuraava: Käynnistät webaston, syttyy normaalisti, käy hetken mutta ei lähde täyteen vauhtiin,pa pumppu pumppaa verkkaiseen tahtiin hetken, jonka jälkeen pysähtyy ja tuuletus alkaa. ei vikakoodeja. Laite juuri huollettu, vaihdettiin höyrystin ja muuten tarkastetttin, pitäisi olla ok. Ei tee vikaa joka kerta. Vesipumppu toimii eikä laite kuumene ennen sammumista. Olisiko Webaston tietäjällä neuvoa?
webasto 90 ST häiriö?
14
9043
Vastaukset
- 9000000000000
mikä on höyrysti webastossa? en ole ikinä edes kuullutkaan mistään höyrystimestä muualla kuin ilmastoinnissa. vaihda palopesä ja katso että naftaa tulee!
- 90st
höyrystin on sama kuin poltin. Liekkivahti on tod.näk vika tässä tapauksessa, tosin kaikki on arvailua, kunnes toisin todistetaan.
- --------------------
Kuulostaa siltä että laite käynnistyy puoliteholle jos kerran polttoainepumppu nakuttaa harvakseltaan.
Voi olla että lämpöanturi antaa väärää tietoa ohjausyksikölle. En nyt muista lämpötilaa jolloin menee puoliteholle mutta putket saa käteen tuntua aika kuumilta ennen kuin puoliteholle menee. Kannattaa mitata lämpöanturin vastus. Pitäisi olla 990 - 1010 ohmia 25 asteen lämpötilassa.
Jos lämpöanturi ok niin kannattaa käyttää testerissä. Sillä näkee onko vikakoodeja muistissa ja mitä lämpötilaa anturi kertoo ohjausyksikölle.
Vika voi olla myös lämpöanturin johdoissa tai ohjausyksikössä.
Ainakin aiemmassa versiossa (thermo90s) oli mahdollista muuttaa myös tavoitelämpötilaa korkeammaksi tai matalammaksi. Olikohan kellon kytkennän kautta, sitäkään en enää muista. Joka näiden kanssa päivittäin värkkäilee muistaa varmaan paremmin. - e181
Huomioithan silti mahdollisen veden kiertämis ongelman ja lämpötilavahti sammuttaa systeemin.
vesipumpussa on sähkömoottori ja sitten on pumppupuoli ja ne eivät ole yhteydessä toisiinsa. Siellä on magneeteilla veto moottorin ja vesipumpun välillä. eli jotain metallista möhnää kun jää magneetteihin ( aika yleistä ) niin pumppu ei tosiaan pumppaa mitään. Sähkömotti kyllä pyörii ja vaikuttaa täysin normaalille ulospäin mutta siipipyörä on pumppuosassa silti jumissa ja paikallaan.
Toisaalta mulla kun oireili niin paukutti jo letkuissa kun keitti aika hätäseen.- 90st
Joo, tämä laite ei ehdi lämmitä letkuistaankaan yhtään ennen kuin sammuu. Vaihdan sen liekkivahdin ja mittaan lämpöanturin. Sanoivat webasto korjaamolla, että seuraava mahdollinen vika voi olla ohjainlaitteessa mutta se on äärimmäisen harvinaista.
- --------------------
90st kirjoitti:
Joo, tämä laite ei ehdi lämmitä letkuistaankaan yhtään ennen kuin sammuu. Vaihdan sen liekkivahdin ja mittaan lämpöanturin. Sanoivat webasto korjaamolla, että seuraava mahdollinen vika voi olla ohjainlaitteessa mutta se on äärimmäisen harvinaista.
Siis "syttyy". Mutta syttyykö liekki laitteen sisällä = humina/ kohina pakoputkesta ja tulee lämmintä pakokaasua/savua vai yrittääkö vain käynnistyä (saattaa tulla valkoista savua kun hehkuttaa) jolloin polttoainepumppu naputtaa ja puhallin pyörii hetken ja sitten menee tuuletukselle.
- --------------------
90st kirjoitti:
Joo, tämä laite ei ehdi lämmitä letkuistaankaan yhtään ennen kuin sammuu. Vaihdan sen liekkivahdin ja mittaan lämpöanturin. Sanoivat webasto korjaamolla, että seuraava mahdollinen vika voi olla ohjainlaitteessa mutta se on äärimmäisen harvinaista.
Kuulostaa ainakin sellaiselta että käyttökytkimestä saattaisi vikakoodivilkkua tulla. Esim. 5 nopeaa ja 1 hidas = F01 no start
- 90st
Kyllä syttyy normaalisti eli pakoputkesta kuuluu "pörinää". Tänään laitoin sen liekkivahdin ja ainakin hyvin käynnistyi ja runnasi... saa nähdä miten jatkossa...
- webastoST90
Tarkista vikakoodit:
01 Ei käynnisty (kahden käynnistysyrityksen jälkeen)
02 Liekki sammunut kesken käynnin
03 Ali- tai ylijännite
04 liian aikainen liekki-ilmoitus
05 Liekkivahdissa katkos tai oikosulku
06 Lämpötila-anturissa katkos tai oikosulku
07 Annostelupumpun piirissä katkos tai oikosulku
08 Puhallinmoottorissa katkos tai oikosulku tai väärä käyntinopeus
09 Hehkusauvassa katkos tai oikosulku
10 Ylikuumeneminen
11 Kiertovesipumpussa katkos tai oikosulku- Kiitos2vMyöhässä
Aloittaja on kiitollinen viestistäsi. Onkin odotellut tätä vastausta 2 pitkää vuotta. Hohhoijaa.
- tr55555
Kiitos2vMyöhässä kirjoitti:
Aloittaja on kiitollinen viestistäsi. Onkin odotellut tätä vastausta 2 pitkää vuotta. Hohhoijaa.
korjaus 3 vuotta. Kiitos silti.
- ruohonleikkuri21
kiitos. nyt tulee vika korjattua :)
- Anonyymi
Mitä tarkoitaa näytöllä f-- koodi
- Anonyymi
Ei hajuakaan mutta oisko lukossa. Pistä päälle ja katkase virrat webalta vaikka ottamalla kampa irti webasta ja virrat takas niin nollaa lukituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,502315Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.932028Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e912010Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241797MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131741Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5011594Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S21550Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?491380Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas371285Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.741281