vitsaaa

ellen111

Mitä tehdä jos lapsi on hölmöillyt jotain todella vakavaa ja tulee sanomaan että ansaitsee ja haluaa saada piiskaa ja hakee risun ulkoa?. Miten menettelisitte tälläisessä tapauksessa antaako vaan piiskaa kun lapsi itse sitä pyytää sekä ymmärtää sen olevan sopiva rangaistus vai..

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psykiatri Pelle

      Kuvattu tilanne on harvinainen mutta ei ennennäkemätön. Tällainen lapsi kokee, että jos piiskaa annetaan, hän on sitten kuitannut pahat tekonsa ja sen jälkeen voi tehdä lisää syntejä. Ei ole siis kasvatusmielessä viisasta lähteä mukaan moiseen.

      • harmiton.kokemus

        Miksi jättää lapsi vaille haluamaansa kokemusta? Takamus paljaaksi niin kuin perinteisesti asiaan kuuluu ja piiska heilumaan napakasti mutta ei julmasti, niin että tuntuu mutta iho ei mene rikki eikä juomuille. Varttuneenpaa lasta voi pitää jonkin aikaa housuitta, sekin kuluu asiaan, sekin on selitettävä. Jos sillä tavalla kuitataan etukäteen jotakin tulevaa kolttosta, on varmaan vitsan heiluttava reilummin.


    • miten.lienee

      En tiedä millä vakavuudella kysymykseen pitäisi suhtautua. Kohtuullinen kipu turvallisesti äidin vitsalla voisi käydä hyväilystä, joka jää aikanaan pois kuten muutkin hyväilyt. Kipu koetaan nautintona ankarassa löylyn otossa saunassa, avantouinnissa ja rankoissa urheilusuorituksissa. Asiaa voi ajatella monella tavalla. Jos selvästi tuskallisen selkäsaunan jälkeen lapsi vielä haluaa uuden kokemuksen, voi olla syytä hakeutua lasten psykiatrin puheille. Mitä sieltä oppii, jää nähtäväksi. Perversio käsite lienee löystynyt, kuka vetää rajan siihen, mikä on perversio, mikä ei. Miten lienee homojen tilanne nykyään, onko se perversio vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2702
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      339
      2428
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2114
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1806
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1569
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1440
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1355
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1156
    Aihe