vitsaaa

ellen111

Mitä tehdä jos lapsi on hölmöillyt jotain todella vakavaa ja tulee sanomaan että ansaitsee ja haluaa saada piiskaa ja hakee risun ulkoa?. Miten menettelisitte tälläisessä tapauksessa antaako vaan piiskaa kun lapsi itse sitä pyytää sekä ymmärtää sen olevan sopiva rangaistus vai..

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Psykiatri Pelle

      Kuvattu tilanne on harvinainen mutta ei ennennäkemätön. Tällainen lapsi kokee, että jos piiskaa annetaan, hän on sitten kuitannut pahat tekonsa ja sen jälkeen voi tehdä lisää syntejä. Ei ole siis kasvatusmielessä viisasta lähteä mukaan moiseen.

      • harmiton.kokemus

        Miksi jättää lapsi vaille haluamaansa kokemusta? Takamus paljaaksi niin kuin perinteisesti asiaan kuuluu ja piiska heilumaan napakasti mutta ei julmasti, niin että tuntuu mutta iho ei mene rikki eikä juomuille. Varttuneenpaa lasta voi pitää jonkin aikaa housuitta, sekin kuluu asiaan, sekin on selitettävä. Jos sillä tavalla kuitataan etukäteen jotakin tulevaa kolttosta, on varmaan vitsan heiluttava reilummin.


    • miten.lienee

      En tiedä millä vakavuudella kysymykseen pitäisi suhtautua. Kohtuullinen kipu turvallisesti äidin vitsalla voisi käydä hyväilystä, joka jää aikanaan pois kuten muutkin hyväilyt. Kipu koetaan nautintona ankarassa löylyn otossa saunassa, avantouinnissa ja rankoissa urheilusuorituksissa. Asiaa voi ajatella monella tavalla. Jos selvästi tuskallisen selkäsaunan jälkeen lapsi vielä haluaa uuden kokemuksen, voi olla syytä hakeutua lasten psykiatrin puheille. Mitä sieltä oppii, jää nähtäväksi. Perversio käsite lienee löystynyt, kuka vetää rajan siihen, mikä on perversio, mikä ei. Miten lienee homojen tilanne nykyään, onko se perversio vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      11
      1689
    2. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      35
      1563
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1167
    4. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1155
    5. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      110
      1135
    6. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      48
      1134
    7. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      934
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      47
      890
    9. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      70
      875
    10. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      122
      868
    Aihe