http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/esimiehille-syyte-talvivaaran-kuolemantapauksesta/
Päiväykset ja kirjoitus netistä löytyi, mutta kuinka asia on edenny? Saako perhe tästä vahingosta mitään, olihan nuori mies perheellinen? Tässä olisi myös jatkoa ajatellen tietoa meille muille ja onko alue ja poistoputket turvallisia?
Päiväykset ja kirjoitus netistä löytyi, mutta kuinka asia on edenny? Saako perhe tästä vahingosta mitään, olihan nuori mies perheellinen? Tässä olisi myös jatkoa ajatellen tietoa meille muille ja onko alue ja poistoputket turvallisia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Anna olla kuolleen ja perheen jo rauhassa. Luonnonsuojelijat on raadolla jo ratsastaneet tarpeeksi.
Mitenhän liene käymässä, koska on helppo laittaa tapahtunut menehtyneen "syyksi", koska hänellä ei ollut kaasuhälytin mukana.
Toisekseen on ollut kyllä anteeksiantamatonta, että Talvivaaran johto ei ollut reagoinut hengenvaarallisiksi tiedettyihin kaasuvuotoihin riittävällä vakavuudella.
Raha käytettiin ensisijaisesti mieluummin muuhun kuin henkilökunnan turvallisuudesta huolehtimiseen.
http://www.tukes.fi/Tiedostot/varoasiat/raportit/onnettomuustutkintaraportti_talvivaara_final.pdf
http://www.tekniikkatalous.fi/tyo/kaivosmiehen kuolema/a957318
"Vakituinen henkilökunta oli vuosien aikana tottunut usein toistuvaan hajuun eikä siihen enää suhtauduttu kovin vakavasti.
Edellinen kahden henkilön vakava rikkivetymyrkytys oli sattunut 31.5.2010. Toinen henkilö meni tajuttomaksi, mutta virkosi elvytettäessä."
"Kevään mittaan monikaasuhaistelijat olivat piipittäneet niin usein, että työntekijät olivat lakanneet välittämästä niistä.