Menkat aina päin helvettiä

Menkat kyllä tulee mutta aina ihan eri aikaan. Ensin tuli kuun alussa nyt tulee loppupuolella..onko ihan normaalia?
271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

epäsäännöliset menkat voi johtua, liian vähästä liikunnasta, huonosta ruokavaluista, unenpuutteesta, stressistä

Äänestä

Epäsäännöllisyys varsinkin nuorena on ihan normaalia. Merkitse silti johonkin itsellesi ylös aina alkuaika, niin pystyt seuraamaan josko kierto tasoittuu joskus tai onko siinä jotain "kaavaa", jonka mukaan menkat on epäsäännölliset.

Olethan tietoinen ettei kuukautiset noudata mitään kalenterirytmiä? Sen sijaan niiden pitäisi aina alkaa suunnilleen yhtä pitkin välein, mikä voi kalenterikuukaudessa sattua hyvinkin vaihteleviin kohtiin. Jos vaikka kierron pituus olisi tasan 28 vrk (keskimääräinen pituus) ja menkat olisivat alkaneet kuun alussa 2.12., niin seuraavat tulisivatkin jo tämän kuun lopussa 30.12.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menkkarage kirjoitti:

Menkat kyllä tulee mutta aina ihan eri aikaan. Ensin tuli kuun alussa nyt tulee loppupuolella..onko ihan normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu