tiedossa ruostekorjauspaikkoja...

tytsky-68

Hei!

Ostin syksyllä Ka:n ja nyt huomasin pientä ruosteen alkua ovien alla..Missä noita fiksaillaan / laitetaan kuntoon Joensuussa?

Onko pelättävä isompaa ruostevauriota??
Ka on 98- ja metallin vihree...Voiko noita "tee se itse mieskin" tehdä, jos ostaa maalia... muuta??

Tykkään autosta, vaikka se meluaakin..ja toivon että se kestäis hyvin eikä tuottas kauheesti pettymyksiä. Liike katsasti sen nyt joulukuussa..

Kiinostunut kuulemaan Ka:n omistajien kommentteja autosta!1

t.meib'ä

4

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika

      Meillä on -97. Siinä oli myös oven tiivisteiden alla ruostetta. Sitä on ollut tuolla jollakulla muullakin. Pitäiskö ne korjata jotenkin?

      Meillä ollut noin 5 kuukautta. Kokoisekseen ehdottomasti paras auto mitä olen kokeillut (micra, Seat Arosa, Yaris)

      • KAahaaja

        Ehdottomasti nuo ovien alla olevat ruosteet pitää korjata ennenkuin koko auto lahoaa alta pois. Samalla kannattaa suihkuttaa koteloihin ruosteenestoainetta.

        Minulle jäi alkuperäisen kirjoittajan suhteen epäselväksi, että tarkoittiko hän termillä "ovien alla" juuri noita ovitiivisteiden alla olevia hitsattuja osia, vai ulkona olevia ruosteläiskiä, jotka tulevat helposti ovien viereen alas taakse.

        KAahan on ehdoton varuste kuraläpät, jolla kynnyskoteloiden elinikä saattaa olla hieman pidempi.


    • Ka meilläkin

      Ka:n melu väheni huomattavasti uusien renkaiden myötä(kesärenkaat).Pykälää korkeampi profiili ja Firestone renkaat.Michelin voisi olla vielä parempi.
      Jos aiot pitää auton pidempään,teetä ruostesuojaus.Ainakin meidän yksilössä pohja oli pientä ruostetäplää täynnä,vuosi pari lisää ja olisi tarvittu korjauksia.

      • vanha erkki

        Meilläkin on -98 Ka, pohja ei ole pahasti ruosteessa ,muutamia harmaita kohtia lukuunottamatta. Kannattaako sitä massauttaa kokonaan vaiko kokeilis ensin vaikka pelkällä primerillä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe