Heippa,
Suunnittelen n.50-60 neliöisen rivari- tai paritaloasunnon ostoa. Koska olen koko ikäni asunut vanhoissa kerrostaloissa, ei ole oikein käsitystä, millaisen menoerän vesi- ja sähkökulut tuovat kuukausitasolla.
Asunnot alueella, jota olen katsellut ovat pääosin 80-luvulta. Muutan yksin, normaalit kodinvempaimet löytyy, en juurikaan sauno.
Mitä sähkö ja vesi maksaa/kk?
10
498
Vastaukset
- Uuteen kotiin
Niin ja lisäksi näissä asunnoissa yleensä sähkölämmitys...
- semmostatommosta
Itselläni oli n.70 neliöinen rivari sähkölämmityksellä. Sähkölasku oli talvella 150e. Onneksi oli myös varaava takka. Kesähän ne laskut tasottaa, jos osaa säästää talven varalle. (Sähkölämmitteisessä toki on pienempi vastike.) Itse en osannut ja nyt tyytyväisenä asun maalämpö rivarissa.
- Uuteen asuntoon
Hei,
Kiitos vastauksesta ja hyvää joulua! - elisa mäkelä
Paljon porukalla on sähkölaskut kaukolämpö rivarissa, uusi talo 60m2 kaukolämmöllä lämmitys sekä pesutilat, kiinnostaisi paljonko sähkölasku siirtoineen on ollut? kk-maksut mukaan luettuna.
- Ei_paljoa
Meille on käyttösähkö noin 20eur/kk ja kolmen kuukauden välein tuleva siirtomaksu, joka on muistaakseni noin 30eur.
- riippuu ihan
kulutuksesta 30-40 €/kk
- WOD
Rivari, 64 neliötä sauna. Kaukolämpö. Kylpyhuoneen ja wc:n lattialämmitys sähköllä, tosin wc:n lattialämmitystä ei ole ollut tarpeen pitää päällä. Ilmanvaihtokone huoneistokohtainen, sähköt omasta mittarista. Vuosikulutusarvio reilu 3000 kWh, eli 500 - 600€/v.
Jos sulla Elisa, on kaukolämmöllä myös pesutilat, niin alle tuon varmaankin sinulla on sähkölasku. - elisa mäkelä
Kiitti vastauksesta, jostain luin että pesuhuoneen lattialämmitys voi viedä jopa 1000kwh eli oman kulutuksen pitäisi olla 2000-3000kwh vuodessa. Se olisi 30-40euroa kaikkine maksuineen kuukaudessa vai? Onko mitään hajua vedestä, jos pestään kerran viikossa pyykit ja pari kolme kertaa tiskit, sauna pari kertaa viikossa, mitä tuollainen olisi vesilaskuna?
- 2 henkilön talous
vesi 4kk laskutus 35-45€ molemmilla vesillä omat mittarit.
- WOD
Kyllähän se sähköinen kylpyhuoneen lattialämmitys iso osa tuosta vuosikulutuksesta on. Samoin osansa haukkaa huoneistokohtainen ilmanvaihtokone. Edellinen asunto oli vastaavan kokoinen rivitaloasunto, kaukolämmityksellä, mutta ei ollut sähköistä lattialämmitystä eikä ilmanvaihtokonetta. Siinä vuosikulutus oli noin 1500 kWh, eli noin 25-30€/kk. Nyt siis noin 50-60€/kk (arvio). Mutta mielelläni maksan noista pienistä mukavuuksista, kun saa itse säädellä kylppärin lämpötilan mieleisekseen. Lattialämmityksen osaltahan voi hieman säästääkin, esim. jos ei kesällä pidä jatkuvasti päällä. Ilmanvaihdon osalta säästöä ei voi oikein tehdä, kun sen pitää taas olla jatkuvasti päällä.
Vesi on maksanut minulle 12,5€/kk. Tämä siis mitattu ja laskutettu kulutus omien mittareiden mukaan. Suihku joka päivä, sauna 1-2 kertaa viikossa, pyykit n. 2krt/kk, tiskikonetta en käytä kuin satunnaisesti. Asun yksin ja muutenkin vedenkulutustottumukset ihmisillä ovat hyvin erilaisia, joten vaikea yleistä arviota kulutuksesta sanoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491304- 1601115
- 61997
- 8812
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli183795Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27766- 11759
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78685